Jankulovski ukáže Baníku cestu. Myslí si Radim Wozniak, jeho bývalý spoluhráč z Ostravy, a momentálně stoper třetiligového Frýdku-Místku.

„Marek dává naději nejenom fanouškům Baníku, ale i hráčům, kteří si absolutně nevěří,“ domnívá se třiatřicetiletý obránce, který v létě odešel z Hradce Králové, kde působil čtyři a půl roku.

„To nejde vymazat z paměti,“ poznamená a už se těší na sobotní premiéru Jankulovského.

Soupeř Baníku? Hradec Králové!

Východočeským fanouškům jste se po loňské sezoně ztratil z očí. Dokonce jste koketoval s myšlenkou o ukončení aktivní kariéry. Kde jste nakonec zakotvil?
Uvažoval jsem, kterým směrem můj život půjde dál. Podle tabulkových hodnot jsem byl pro první a druhou ligu drahý hráč. V mém věku za mě nikdo nemohl dát 700 tisíc, ale fotbalu jsem se nechtěl vzdát. Jsem ve Frýdku-Místku, který hraje třetí ligu (MSFL).

Není to až moc velký krok zpátky?
Rozdíl to je. Vím, že bych měl na to kopat vyšší soutěž, ale nedá se nic dělat. Na druhou stranu mi klub umožnil věnovat se své práci. Jsem spokojený. Navíc zanedlouho očekáváme přírůstek do rodiny. Už se moc těším.

Vrcholový fotbal už pro vás není prioritou?
Už ne. V době, kdy jsem nevěděl co se mnou bude, mi kamarád podal pomocnou ruku (bývalý spoluhráč z Hradce Milan Válek – pozn. aut.). Začal jsem u něho pracovat, podnikáme s vínem. Kdybych dostal nabídku z vyšší soutěže a odešel za lepším, byla by to ode mě vůči němu sviňárna.

Fotbalově jste vyrůstal v Ostravě. Jak tamní region vnímá hlubokou krizi Baníku?
Všichni si to hodně berou. Na Baník byl každý Ostravák hrdý, na severní Moravě je to obrovský pojem. Lidem se samozřejmě nelíbí, co se v Baníku stalo a dávají to najevo. Nikdo neví, jak to v klubu funguje. Ve Frýdku-Místku je hodně kluků z Baníku, takže se o tom často bavíme. Není to pro nikoho příjemné povídání.

V Baníku jste začínal. Dotýká se vás to osobně?
To asi ne, ale znám tam plno kluků a momentální situaci jim vůbec nezávidím. Upřímně jim přeju, aby se z bahna co nejrychleji dostali, i když vím, že to bude strašně složité.

Jak může úniku z krize prospět příchod Marka Jankulovského?
Může to změnit, ale není to o jednom hráči. Na něj se musí nabalit i ostatní. Samotný Marek nic nezmůže.

Příchod tak výjimečného fotbalisty ale musí tým zmobilizovat, nemyslíte?
To jistě. Jankulovski dává naději nejenom fanouškům, ale i hráčům, kteří si absolutně nevěří. Doufám, že Marek i Venca Svěrkoš kluky nabudí a Baník bude tabulkou stoupat nahoru.

Jankulovského dobře znáte z dob svého působení v Baníku.
Jasně, byl vycházející hvězdou českého fotbalu. Obrovsky talentovaný s vynikající levou nohou a parádní kopací technikou. Možná ještě nebyl tolik vyhraný, ale na hru Baníku měl už tehdy zásadní vliv. Zahraniční angažmá z něho učinilo pravého profesionála. Stal se tahounem reprezentace, s AC Milán vyhrál Ligu mistrů. Současnému Baníku ukáže cestu. Pevně tomu věřím.

Premiéra Jankulovského je naplánovaná na tuto sobotu proti Hradci Králové. Budete na Bazalech?
Chtěl bych se podívat. Už jsem se i sháněl po lístcích. Čtyři a půl roku v Hradci nejde jen tak vymazat. Jsem rád, že se kluci v poslední době výsledkově zvedli. Bylo mi jasné, že krize nemohla trvat věčně. Na Hradec vzpomínám hrozně rád. Dokonce mám v plánu přijet mezi Vánocemi na tradiční halový turnaj na Slavii.

Fotbalový národ žil v uplynulých dnech vyvrcholením kvalifikace o ME. Postoupil český tým do baráže zaslouženě?
Těžká otázka. Tým nehraje v pohodě, herně se mu delší čas nedaří. Asi nikdo nečekal, že odchod generace Nedvěda, Poborského či Šmicra nás tak poznamená. Teď jsme v baráži a uvidíme, jak to dopadne. Jsem rád, že se po zdrcující kritice proti Litvě prosadil můj bývalý spoluhráč Milan Baroš. Ukázal, že na to má. Bojoval, dřel, jen mu chybí štěstí v koncovce. Moc mu držím palce, aby nás dostal na mistrovství Evropy.

Povede se to?
Bude záležet na čtvrtečním losu, ale také na přístupu celého mužstva. Český fotbal by úspěch v podobě postupu moc potřeboval.