FC Hradec Králové

Teploměr ukazoval pět pod nulou. Zimní příprava fotbalistů Hradce Králové začala v mrazivých kulisách.

„Jen jsme se trochu rozehřáli. To podstatné teprve přijde," pravil Bohuslav Pilný, po podzimu kouč čtvrtého celku tabulky Fotbalové národní ligy.

V Hradci byli s podzimem - především s jeho druhou polovinou - velmi spokojení. Tým je v dosahu postupových míst, na druhý Sokolov ztrácí jen jeden bod. Proto nedošlo k výrazným zásahům do kádru.

„V létě jsme si řekli, jakou cestou se vydáme. Během podzimu jsme ji vyhodnotili jako správnou, tudíž jsme nechtěli nic měnit a bourat. Chceme, aby mužstvo v tomto složení hrálo i nadále. Navíc si nemyslím, že je dobré každý půlrok měnit deset hráčů," vysvětluje Pilný. „Až na Pavla Krmaše a čtyři třicátníky je tenhle tým velmi mladý. Měl by se i vyvíjet. Důležité ale bude, aby kluci na sobě chtěli pracovat."

Nové tváře očima Bohuslava Pilného
Marek Krátký (22 let, obránce)
Pilný: Hráč jako mladý naskakoval v Teplicích, chvíli působil i ve Spartě, krajní hráč, fotbalový, pohyblivý.

Jakub Prajza (22 let, záložník)

Pilný: Krajní hráč. Na doporučení manažera jde k nám  na zkoušku. Sami jsme zvědaví, jak bude vypadat.

Lukáš Kopecký (24 let, záložník)

Pilný: V ČFL dával hodně branek. Celkem rychlostní typ, výborný ve hře jeden na jednoho.

Kdo tedy rozšířil řady „votroků"?

Krajní obránce Marek Krátký z Teplic (přestup) a postranní záložníci Jakub Prajza ze Slovácka a Lukáš Kopecký z Chrudimi. Oba jsou v klubu na zkoušce. Z juniorky se připojil Lukáš Kraják a po půlroční odmlce zaviněné zraněním také bývalý velký talent Jan Hable.
„Bude to stejné jako každou zimu. Zúčastníme se Tipsport Cupu, v kterém obhajujeme loňské prvenství. Ale o to nám nejde. Chceme udělat další herní pokrok a ustálit naši výkonnost na vyšší úrovni," přeje si Pilný.

Ten se v jarních bojích o postup bude muset obejít bez útočníka Davida Vaněčka, jenž přestoupil do prvoligových Teplic, s nimiž v pondělí zahájil přípravu. Hráč, jenž v předminulé sezoně 17 brankami vystřílel „votrokům" postup do nejvyšší soutěže, přestal v druhé půlce podzimu hrát a klub mu vyhověl se žádostí o přestup.

„David toužil po první lize. U nás už moc nenaskakoval. Z druhé strany jeho odchod snížil konkurenci v útoku. Proto se po někom ještě ohlížíme," zmínil hradecký trenér.

Černobílý klub opustil také další ofenzivní hráč David Petrus, jenž je kmenovým hráčem Ostravy. V Hradci Králové se i vinou zranění absolutně neprosadil.

Přehled zápasů FC Hradec Králové
Neděle 10. ledna: Hradec Králové – Pardubice, hř. Orlická Kotlina (Tipsport liga) 10.00

Středa 13. ledna: Mladá Boleslav – Hradec Králové, hř. Ml. Boleslav (Tipsport liga) 11.00

Pátek 15. ledna: Varnsdorf – Hradec Králové, hř. Mladá Boleslav (Tipsport liga) 11.00

Dny 15. až 22. ledna: kondiční soustředění v Ústí nad Orlicí

Víkend 23. a24. ledna: případně o umístění v Tipsport lize, Mladá Boleslav / Vyšehrad

Sobota 30. ledna: Sokolov – Hradec Králové (hř. Beroun) 11.00
Sobota 6. února: Hradec Králové – Miedz Legnica (hř. Orlická Kotlina) 16.00
Neděle 14. února: MFK Chrudim – Hradec Králové 11.00

Středa 20. února: Hradec Králové – Táborsko (hř. Orlická Kotlina) 12.00

Středa 27. února: Hradec Králové – Převýšov (místo bude upřesněno) 15.00

FK Pardubice

Mladý kádr si na podzim sedl. Talentovaní hráči o sobě dali vědět, když z poháru vymetli Teplice a trápili Spartu. Žádný z nich by neměl přes zimu odejít, to je hlavní zpráva, která na startu zimní přípravy zní z pardubické kabiny.

Nikdo neulovil krajního záložníka Fouska, neodlákal klíčového stopera Kopřivu, ani nezamotal hlavu Kimovi. Tým, který se během podzimu rychle zlepšoval, zůstává pohromadě a v pondělí odpoledne mrzl na umělé trávě v Ohrazenicích.

„Vypadá to, že kádr se vyloženě moc nezmění, nebo aspoň nemáme zprávy, že by k něčemu zásadnímu mělo dojít," řekl Deníku trenér Jiří Krejčí.

Sám má stejné přání, jaké vyslovil už v létě. Ví, že Pardubice by uživily gólového útočníka. Někoho, od koho by se mohl učit Michal Petráň, posilu, co by mu dovolila i někdy oddechnout: „Rádi bychom přivedli ještě jednoho ofenzivního hráče. V jednání je někdo ze zahraničí, ale ještě uvidíme, jak se to posune a jak všechno dopadne."

V létě Pardubice cílily na útočníka ze Senegalu a i když už měl vyřízené papíry, plus  letenku do Česka, na poslední chvíli cukl a podepsal smlouvu v Kataru. I proto je klub teď opatrný, jména nikdo střílet nebude a je otázkou, jestli se rokování povede dotáhnout do zdárného konce.

Spekulovalo se, že by se v zimě k Pardubicím mohl připojit jejich bývalý útočník David Petrus, který skončil v Hradci Králové. Před dvěma a půl roky se s klubem rozešel ve zlém a přestoupil díky kličce ve smlouvě do Baníku Ostrava. Nakonec z comebacku sešlo a bývalá útočná jednička Pardubic nejspíš skončí v divizních Živanicích. „Žádné zprávy, že by se měl připojit 
k nám, teď nemám," na rovinu řekl Krejčí.

Ze svých plánů musí mít stále škrtnutého obránce Davida Přibyla, jenž se stále ještě zotavuje po druhé operaci předního zkříženého vazu.

„Myslím, že je to ještě na dlouho. Jestli zasáhne do hry, tak asi až v létě. Neradi bychom něco uspěchali," mrzí trenéra útrapy krajního beka.

Šestý tým FNL odehraje do začátku jara deset přípravných zápasů. V pátek bude jeho premiéru v Tipsport lize 
s Mladou Boleslaví přenášet ČT Sport, v neděli se Pardubice utkají s Hradcem Králové 
a v pondělí vyrazí na soustředění do Krkonoš.

„Máme v kádru hodně mladých hráčů, kteří potřebují získat zkušenosti, takže tenhle program plný zápasů, které navíc také poslouží k nabírání kondice, je pro nás ideální," pochvaluje si Krejčí.

Nejzajímavějším sokem v zimě bude Union Berlín, soupeř z 2. Bundesligy.

„O tenhle zápas jsme hodně stáli. Hrát by se mělo v Chotěbuzi, to je nějakých 300 kilometrů, takže žádný problém. Tenhle zápas jsme chtěli, bude to pro nás hodně zajímavé měřítko, navíc by se mělo hrát na přírodní trávě, což je v tomhle období hodně cenné," vysvětlil pardubický trenér.

Přehled zápasů FK Pardubice
Pátek 8. ledna: Mladá Boleslav – Pardubice, hř. Ml. Boleslav (Tipsport liga) 9.40

Neděle 10. ledna: Hradec Králové – Pardubice, hř. Orlická Kotlina (Tipsport liga) 10.00

Středa 20. ledna: Varnsdorf – Pardubice, hř. Mladá Boleslav (Tipsport liga) 11.00

Víkend 23. a24. ledna: případně o umístění v Tipsport lize, Mladá Boleslav / Vyšehrad

Středa 27. ledna: Union Berlín (2. Bundesliga) – Pardubice, hř. Chotěbuz (Něm.) 19.00
Neděle 31. ledna: Pardubice – SK Union 2013 (hř. Ohrazenice UMT) 10.15

Středa 3. února: Pardubice – Slovan Liberec U-21 (hř. Ohrazenice UMT) 11.00
Sobota 6. února: Vysočina Jihlava – Pardubice (hř. Jihlava) 14.30

Sobota 13. února: FK Dobrovice – Pardubice (hř. Dobrovice) 10.30

Sobota 20. února: Pardubice – Sigma Olomouc B (místo bude upřesněno) 10.15

Sobota 27. února: Pardubice – Kolín (místo bude upřesněno) 10.15