Fotbalové jaro se kvůli nepřízni počasí nerozjelo naplno.  Z osmi zápasů se v krajském přeboru odehrály pouze tři, ale  každý z nich napsal svůj osobitý příběh.

Divizní aspirant z Náchoda, v jehož dresu si odbyl ostrou premiéru Jan Hable, si hned v prvním jarním kole připsal zaváhání, když nedokázal na půdě předposlední trutnovské rezervy vstřelit gól. Nakonec bral dva body za stoprocentní úspěšnost v penaltovém rozstřelu.

„Když nedáme branku, nemůžeme vyhrát," konstatoval po utkání náchodský trenér Jaroslav Panenka. Jeho tým je v tabulce druhý a na vedoucí Kratonohy ztrácí dva body. Jenže „Sršni" mají zápas s Provodovem k dobru.

Hable, který svého času patřil mezi velké talenty českého fotbalu, odehrál celý zápas. Sedmadvacetiletý záložník, který v roce 2007 přestoupil takřka za dvacet milionů korun z Hradce Králové do italské Fiorentiny, nastoupil na postu  středního záložníka a snažil se řídit hru Náchoda.

„Zahrál jsem si s chutí. Fotbal je všude stejný. Samozřejmě některé prvky jsou tady jiné než v první nebo druhé lize. Jen ten pocit je teď trochu horší, když jsme nedosáhli předem očekávaného výsledku," uvedl ke své premiéře Jan Hable.

Mrzelo ho, že Náchod nebral tři body. „Po dobré přípravě, která nám vyšla hlavně výsledkově, jsme se střelecky trápili. V prvním poločase to z naší strany nebylo ono, byli jsme nervózní. Po přestávce už to bylo lepší. Nějaké možnosti na tříbodový zisk jsme si vypracovali. 
I já, ač nejsem vyloženě střelec, jsem také mohl skórovat. Fotbal je o gólech a ty jsme bohužel nedali," dodal Hable,  který ve své kariéře oblékal i dresy italského Ascoli Calcio, řecké Kerkyry a v české lize kromě Hradce působil v Baníku Ostrava.

Na červenokosteleckou lavičku se v zimě vrátil Karel Havlíček, a tak natěšení diváci čekali proti o záchranu bojujícímu Broumovu jízdu. Jenže kostelecká lokálka se rozjížděla zvolna, brzy prohrávala o dva góly a alespoň zachránila remízu. V dlouhém penaltovém rozstřelu (17 kopů!) se z bonusového bodu radovali hosté.

„Bod navíc je pro nás dobrý," byl po utkání spokojený broumovský trenér Jindřich Kitler.

„Druhá půle se odvíjela v naší režii. Po zásluze jsme vyrovnali a snažili se do konce zvrátit utkání na naši stranu. Bohužel se to nepovedlo," litoval kostelecký asistent Jan Hubka.

Penalty nebyly k vidění v okleštěném prvním jarním kole pouze v Novém Městě nad Metují, kde hrála nedaleká (tabulkově i geograficky) Dobruška. Pro obě mužstva důležitý souboj rozhodla efektivita hostů, kteří si odvezli důležité tři body.

„Soupeř nám udělil lekci z produktivity, když z minima šancí vstřelil dvě branky. Nám dnes nebylo souzeno proměnit ani ty vyložené," posteskl si novoměstský trenér Miloš Killar.

„Vítězství si velice ceníme. Tři body jsme získali díky zlepšení ve druhém poločasu, kdy jsme zpřesnili hru a zvýšili důraz," sdělil dobrušský trenér Bohuslav Jakoubek.

Tým z města F. L. Věka se po výhře bodově dotáhl na svého novoměstského soupeře (oba 18 bodů), ale neméně důležitý zápas ho čeká v příštím kole, kdy v domácím prostředí přivítá v okresním derby poslední Týniště nad Orlicí.

Zápasy Rychnov nad Kněžnou - Kostelec nad Orlicí, Kratonohy - Provodov, Vysoká nad Labem - Slavia Hradec Králové, Týniště nad Orlicí - Jičín a Chlumec nad Cidlinou - Nový Bydžov byly kvůli nezpůsobilým terénům odloženy.