Fotbalisté Libčan mají za sebou nejhorší jarní část v historii. Vybojovali v ní pouze čtyři body a zákonitě sestupují do I. A třídy. Přitom nebýt početné marodky a kdyby mužstvo mělo větší touhu po záchraně, mohlo dopadnout vše jinak.

Svěřenci kouče RADKA ZÁPLATY získali jen 18 bodů za pět výher, tři remízy a dvaadvacet porážek při pasivním skóre 38:79. I přes nezdar hovoří kouč Libčan otevřeně a věří, že se zablýská na lepší časy.

Takový jarní propadák jste jistě jako trenér nezažil. Čemu přisuzujete zisk čtyř bodů?  

Pravda, jako trenér jsem něco podobného ještě nezažil. Hlavní problém byl v tom, že se mi postupně zranili hráči základní sestavy a já neměl s kým hrát. Šanci sice dostali hráči béčka, kteří však hrají čtvrtou třídu, a na krajský přebor výkonnostně neměli. Hrozně mě mrzí, že se nepodařilo krajský přebor udržet a to zvláště, když sestupoval pouze jeden tým.

Řada hráčů zřejmě ani neměla chuť hrát krajský přebor…

Souhlasím. Hráči, kteří na tréninky poctivě chodili a chtěli v Libčanech něco dokázat, se v průběhu jara, jak už jsem řekl, zranili. Ostatní na trénink jednou šli, podruhé ne. V zápasech se to muselo zákonitě promítnout, ve druhých poločasech jsme již odcházeli kondičně. Někteří nedali do hry srdíčko, a to mě mrzelo.

Postupem času chyběl i brankář Šejbl, což byl asi největší zásah do sestavy…

Soutěž jsme hráli s jediným gólmanem, a to se nedá. Navíc byl v jednom zápase vyloučen a musel stát. Nicméně jako jeden z mála patřil k oporám. Jen se potvrdilo, že bez kvalitního brankáře nemůžete v tak kvalitní soutěži uspět.

Hrála hlavní roli neúspěchu i finanční stránka klubu?

To jednoznačně. Finance v Libčanech nejsou, vždyť důkazem toho byl ještě nedávno odchod několika zkušených hráčů do jiných a finančně alespoň částečně zajištěných klubů. Proto dopadla uplynulá sezona takhle. Bez koruny se krajský přebor hrát nedá.

Myslíte, že v Libčanech nastanou lepší časy?

V to doufám. Je již vytipováno několik nových hráčů, které začínáme oslovovat, i když jsem si velice dobře vědom, že do I. A třídy se hned tak někdo dobrý nepohrne. Pokud by mělo dojít ke zlepšení, pak musí přijít minimálně čtyři hráči, kteří by dali hře určitý řád. Kádr je jednoznačně potřeba zkvalitnit. I přesto věřím, že v I. A třídě bude hrát mužstvo důstojnou roli.

Co říká na současnou situaci vedení klubu?

Musím říct, že se k nevydařené sezoně postavilo čelem. Věřím, že to, co slíbí, také splní a celkově se podmínky v Libčanech zlepší. Už určitá jednání proběhla, tak uvidíme.

V průběhu jara jste chtěl rezignovat na svou funkci, ale nakonec jste si to rozmyslel. Nelitujete toho?

To v žádném případě. Když neustále prohráváte a nemůžete sám nic dělat, napadají vás různé myšlenky. Ale za situace, která v Libčanech byla, jsem nemohl od mužstva odejít. To se přeci nedělá. Musel jsem to dohrát až do konce.

Budete i v nadcházející sezoně trénovat libčanské mužstvo?

V trenérské práci určitě pokračovat budu, ale nevím, jestli to bude zrovna v Libčanech. Vedení klubu projevilo zájem, já jsem si stanovil nějaké podmínky, tak uvidíme. Jasno by mělo být do dvou až tří týdnů. Pokud bych u týmu zůstal, tak nezastírám, že bych chtěl bojovat o postup. Musela by se zlepšit tréninková morálka a mužstvo by mělo táhnout za jeden provaz. Já osobně nejsem z těch, abych vedl tým v nějaké soutěži a nechtěl postoupit. Už jen kvůli divákům, kteří v nedávné době chodili v hojném počtu, by se přebor měl do Libčan vrátit.

Překvapilo vás, že soutěž vyhrál celek Převýšova?

Vůbec ne. Tým kolem trenéra Pilného byl dobře poskládán a myslím si, že hráči určitě mají na to, aby hráli v divizi důstojnou roli. Prál bych jim, aby se pohybovali v klidném středu tabulky.