Mezi vyhlášenými se na pódiu ukázala celá plejáda zástupců z okresu Hradec Králové. Pojďme si některé představit.

CENA JANA MODŘICKÉHO

Jiří Hruška (narozen 12. 9. 1947, FC HK ženy). V roce 2017 oslavil 70. narozeniny. Téměř celý svůj život věnuje fotbalu. Od roku 1973 je rozhodčím, vedle okresních a krajských soutěží rozhodoval i zápasy republikových soutěží Divize a Národní ligy. V roce 1987 „zběhl“ kvůli dceři od kluků k dívkám v TJ Slavia HK. Ujal se trenérského postu u žen a hned s nimi slavil postup do I. ligy. Dalších 20 let vedl ženský tým jako hlavní trenér a v roce 1994 stál u jediného bronzového medailového úspěchu. Podílel se na výchově bezpočtu reprezentantek a za jeho vedení ženy nikdy nesestoupily z I. ligy. Už v roce 1990 převzal řízení ženské části a v roce 1999 po osamostatnění pod DFC Slavia HK se stal jejím předsedou. Funkci vykonává dosud i po tom, co se ženy staly v roce 2008 samostatným subjektem v FC HK. Posledních 10 let trenérsky převážně působí u mládeže.

TRENÉŘI DOSPĚLÝCH

Josef Pleskot (nar. 23. 6. 1952, Slavia HK). Bývalý výborný brankář v roce 2017 oslavil 65. narozeniny. Mezi třemi tyčemi působil v klubech Spartak HK (dorostenecká liga), Dukla Žatec (na vojně III. liga), AŠ Ml. Boleslav, TJ Náchod (II. nár. liga), Loko Borohrádek (hrající trenér) s historickým postupem do A třídy. Působil i jako sudí, s píšťalkou to dotáhl až na rozhodčího I. třídy tehdejšího ČMFS. Více ho to táhlo k trenéřině, vedl kluby RH HK, Borohrádek, Choceň, Rychnov a Slavia HK. V letech 1989-92 působil ve funkci sekretáře Votroků, následně byl ředitelem SK Chrudim. V současné době je členem VV FC Slavia HK, hlavním trenérem A mužstva v KP a členem TMK OFS HK. Nespočet hodin tráví ve sportovním areálu Slavie HK v Orlické kotlině.

Jan Chasák (nar. 3. 12. 1974, FK Černilov). V Černilově působí od sezony 2014/15. Za tu dobu se jeho rukopis projevil pozitivně na výsledcích týmu a především na herním projevu. Ten je založen na poctivém plnění předzápasové taktiky a zodpovědném bránění, což potvrzuje nízký počet obdržených gólů v posledních sezonách. Zároveň se jeho svěřenci často objevují mezi nejlepšími střelci soutěže. Nebojí se dávat šanci mladým. Charakterizuje ho především smysl pro férovou hru, který vyžaduje nejen po týmu, ale i od svého okolí, včetně všech aktérů hry. Hráčská kariéra: Rychnov od mládeže po dospělé. Trenérská kariéra: Rychnov mládež a dospělí, Doudleby dospělí, krátce N. Bydžov dospělí, Černilov dospělí.

TRENÉR MLÁDEŽE

Otakar Rejfek ml. (nar. 12. 2. 1992, TJ Sokol Hořiněves). Působí jako trenér, asistent, vedoucí pěti mládežnických mužstev hrajících soutěže KFS a OFS, dále je trenérem výběru OFS HK U12. Hráčská kariéra: N. Bydžov, Jaroměř, Hořice a Hořiněves. Zajímavost: V roce 2006, když se zrušilo poslední mládežnické mužstvo v Hořiněvsi (dorost), zde zůstali jen muži, hrál už několik let mimo Hořiněves. I přes to, když to v kabině tenkrát jeho otec dorostencům oznámil (jim to bylo jedno), tak Otakar mladší dle jeho slov z toho ve 14 letech pár dní probrečel, bylo mu to strašně líto a v tu dobu si sám sobě přísahal, že to takhle nenechá a jednou to v Hořiněvsi změní. Aktuálně v půlce sezony má Hořiněves 5 mládežnických kolektivů a 1 tým mužů.

FOTBALOVÁ OBEC ROKU

Hořiněves je vzdálena 16 km severozápadně od HK, když v obci a místních částech Žíželeves, Želkovice a Jeřičky žije 702 obyvatel. Klub TJ Sokol Hořiněves byl založen roku 1923. Obec s fotbalovým klubem spolupracuje výborně, bez podpory obce a starostky Kuthanové by klub už neexistoval. Aktuálně oddíl TJ Sokol Hořiněves čítá 135 členů, z toho 81 ve FAČR, celkem 6 fotbalových mužstev, z toho 5 mládežnických, v nichž nastupuje 56 nadějí, což je nejvíce dobu existence klubu. Do klubu se sjíždějí hráči z celého okolí, např. Smiřice, Chlum, Cerekvice atd. Důležité osoby, bez kterých by klub nefungoval, jsou Miroslav Fejk, Rudolf Bačina, Marcel Mouček, Michal Středa a hlavně rodina Rejfkových.

ROZHODČÍ DO 25 LET

Patrik Podhajský (nar. 7. 3. 1999). Začal pískat ve 13 letech na popud kamaráda, který si potřeboval zařídit brigádu. Po pár měsících ho to vtáhlo natolik, že tomu začal věnovat více času. Na OFS HK nejdříve pískal mládež, posléze se učil jako asistent v OP a III. třídě. Od jara 2016 začal působit jako hlavní v OP a III. třídě, na jaře 2017 postoupil do krajských soutěží, kde působil jako hlavní či asistent v B třídě. Od podzimu 2017 byl delegován na A třídu či KP. Jeho dalším cílem je postup do Českých soutěží a snem pak profesionální soutěže.

Lubomír Douděra