Od léta ho trápilo takzvané skokanské koleno. No, co? Vzal si prášek a šel mydlit. První ligu, elitní soutěž. Pravý obránce Tomáš Holeš byl na podzim pro fotbalisty Hradce Králové nepostradatelný, odehrál plnou porci minut - celkem 1350.

Jenže v zimě už nešla bolest, jež ho přepadala hlavně při změnách směru a soubojích, překonat. Proto šel na operaci. Nyní je ve stavu, že by za tři týdny mohl začít naplno trénovat a poté pomoci mužstvu k záchraně.

„Ve středu jsem se byl poprvé proběhnout. Koleno nebolelo," řekl s úlevou třiadvacetiletý bek. Jenže zdraví a nedobré výsledky mužstva nejsou jedinou věcí, co ho souží.

Hradec trápí bojkot fanoušků, kteří nechtějí začít podporovat mužstvo, ani když trenér Bohuslav Pilný nabídl rezignaci, aby byl klid. Co tomu říkáte? Jste z toho smutný, rozmrzelý?
S fanoušky nejsem v kontaktu, spíš to celé sleduju z povzdálí. Mrzí mě to hodně. Máme přece společný zájem, chceme, aby se v Hradci hrála liga. Musím říct, že tímhle nám rozhodně nepomáhají.

Oni mají jasné požadavky, chtějí odchod vedení klubu, které se jim nelíbí.
V tomhle je můžu chápat, je to jejich právo a přání. Jejich názor. Ale přece to nemůžou prosazovat tak, že budou bojkotovat naše zápasy. Tím nám vůbec nepomůžou. Když přijdu na Malšák, tak je tam hrobové ticho. Je mi to líto, jsem z toho smutnej. Bez nich je fotbal poloviční.

Pojďme k vám. Jak je na tom vaše koleno?
Myslím, že po operaci je koleno i ta šlacha, s níž byl problém, v pořádku. Teď pracuju na tom, abych koleno dostal zpět do jeho funkčnosti.

Co všechno děláte?
Tři týdny jsem měl berle a pevnou ortézu, poté hýbací ortézu a koleno jsem začal mírně zatěžovat. Od čtvrtého týdne jsem začal spolupracovat s naším kondičním trenérem v posilovně, abych měl co nejmenší deficit. Například hodně jezdím na kole, to je na koleno dobré.

Jaký je výhled?
Naše fyzioterapeutka říkala, že za dva až tři týdny budu moct jít do plného tréninku.

Už jste kopal do míče?
Přihrávky zvládám v pohodě. Když jdeme na hřiště, dělám i lehké přeskoky. Jde o plný sprint a souboje.

Zatímco vy jste na marodce, vaši spoluhráči strádají. Na jaře uhráli jen dva body za dvě domácí remízy. Co říkáte na jejich výkony a výsledky?
Výkony mi nepřijdou zase tak špatné. Jenže máme stejné potíže, jako jsme měli na podzim. Jde o to, že máme problém s neproměňováním gólových šancí. Měli jsme je proti Brnu, Mladé Boleslavii v Příbrami. Jenže gól jsme nedali. Kdyby se nám to povedlo, byli bychom v úplně jiné situaci.

Na vašem místě pravého obránce se velmi dobře chytl Marek Krátký. Je to velká konkurence?
Taky se mi zdá, že to zvládá v pohodě. Hraje dobře. Mára je moje konkurence od té doby, co do Hradce přišel. Teď se chopil šance a uvidíme, jak se to vyvrbí, až budu konečně zdravý.