Jsou mocní, bohatí a chtějí titul

FC VIKTORIA PLZEŇ (38 bodů)

Jedna dobře mířená facka je kolikrát lepší než milion řečí kolem. Plzeň právě takovou lekci těsně před ligou dostala. Generálka proti Krasnodaru dopadla příšerně, Viktorka prohrála 0:2 a hrála tragicky. Jenže je to vážně špatně? Hráči si sednou na zadek, rázný kouč Koubek se navenek mračí, ale když si ráno čistí zuby do zrcadla se usmívá: „Přesně tohle jsme potřebovali."

Hlavně se Spartou se dají čekat velké dostihy. Tihle dva se milují úplně stejně jako sněhulák a ústřední topení. Ani jeden se nemá na co vymlouvat, žádné zápasy v Evropě, jen domácí liga. Pěkně na férovku!

Plzeň si na bitvu s rudým rivalem pořídila mocnou zbraň, z Teplic přetáhla útočníka Aidina Mahmutoviče, gólového zabijáka, kterého potřebovala. Stanislav Tecl totiž často působí dost poblázněně, do role útočné jedničky ještě nedorostl. S Mahmutovičem má Plzeň rázem nabitější kádr, jádru týmu je kolem 30 let, má něco za sebou. To může být v boji o titul mega výhoda. Nezapomínejte ani na „důchodce" Horvátha… Až bude Plzni nejhůř, vypochoduje jako blanický rytíř na plac. Že ho celá liga předběhne i po rukou? Pravda, ale jeho fištrón nemá nikdo. Může pomoci.

AC SPARTA PRAHA (37 bodů)

Pavel Kadeřábek ze Sparty (vlevo) proti Jablonci.Pár dní zpátky bychom psali, že co do základní sestavy, je to pohoda. Sparta na Plzeň stačí. Ale na lavičce a hlavně v útoku má Viktorka navrch. Teď už ne. Heuréka, poslední týden všechno změnil! David Lafata je dál spasitel, sparťanský kníže, jenž může pro svoji družinu vystřílet titul.Teď k sobě vrchní dělostřelec dostal ještě hodně zajímavou sebranku. Zlobidlo Jakuba Řezníčka, Romana Bednáře v o hodně modernějším a rychlejším vydání a hlavně zázračného kluka Václava Kadlece. Útok, nejbolestivější místo Sparty, je tak vyřešen. Plán B existuje. Pokud by se Lafatovi něco stalo, nemusí si Letenští připadat jako středověké město, které zasáhl mor. Úplně všechno ale růžové není. Řezníček dorazil těsně před ligou, s kumpány nebude sehraný. Kadlec sice ano, ale jen Bůh (a nejspíš i Jaroslav Hřebík, který ví všechno) ví, v jaké dorazí formě. Ve Frankfurtu spíš nehrál, než hrál. Do základu může zamířit ještě další nákup – Albánec Shala. Ostatní mladíci dorazili spíš pro budoucnost. Teď vyvstává jen otazník, jak Spartě začne šlapat obrana, v přípravě dvakrát neuchvátila.

FK BAUMIT JABLONEC (33 bodů)

Třetí vzadu, co čeká, až se ti dva nad ním pomlátí. Mohlo by to vyjít, proč ne…

Že se Jablonec mocných nebojí, ukázal, když Spartě odmítl prodat záložníka Kopice. Posilovat konkurenci? To zrovna. Navíc klubu vyšly nákupy, Lukáš Masopust, Ján Greguš i Valerijs Šabala jsou borci do základu. Hlavně na posledně jmenovaného pozor, Lotyš, v přípravě ukázal, že vstřelit gól mu dělá stejnou námahu jako obyčejnému smrtelníkovi seběhnout schody. 
S uzdraveným Vítem Benešem na stoperu, defenzivním štítem Tomášem Hübschmanem uprostřed zálohy má Jablonec sílu, jakou neměl nikdy v historii.

Klíčovým datem je 14. březen, to na sever Čech přijede Sparta. Jestli ji tým trenéra Šilhavého dovede okrást o tři body, bude  přímo ve hře o titul.

A že klub vlastní šéf svazu? Miroslav Pelta? Můžete o tom mluvit, nadávat, frfňat, ale to je tak to jediné, co lze. Tohle je zkrátka český fotbal, plný divných propojení a kšeftíků. Ne, není to normální ani náhodou. Fanoušek může ale jenom jedno, věřit, že je všechno čisté a zobák mocného „Čápa" nebude brousit ve vodách, kde má lov zakázán.

Kdo si vyskočí pro fotbalovou Evropu?

Zleva Jakub Mareš z Dukly a Jaromír Zmrhal ze Slavie bojují o míč.FK MLADÁ BOLESLAV (26 bodů)

Kandidát na čtvrté místo číslo jedna. Bylo by překvapení, kdyby ho Boleslavi někdo vyfoukl. Kamil Vacek si teď půl roku nedá klobásu a jestli ano, ras na zdravou výživu Karel Jarolím ji z něj třeba vyoperuje… Ale po strádání ve Spartě si konečně zahraje, dostane režisérskou taktovku a dostane se do formy, kterou měl, když odcházel z Letné do Itálie. Takhle šikovného středního záložníka žádný jiný konkurent nezískal. Navíc Ščuk, Ďuriš a Wágner? To je slušná palebná síla.

1. FC SLOVÁCKO (21 bodů)

Víte, že přijde centr ze strany, víte, že on se na něj rozběhne, vyskočí nejvýš a trkne hlavou. Jenže stejně máte smůlu, kladivo Libora Doška uhlídat nejde. Leda, kdybyste si najali do obrany pár basketbalistů… Čahoun měl na podzim reprezentační formu, nastřílel 11 gólů a Slovácko bude táhnout i na jaře. S ním jde i z provinčního klubu strach.

FK DUKLA PRAHA (20 bodů)

Luboš Kozel patří mezi nejtalentovanější české trenéry a po malých krůčcích v Dukle buduje hodně silnou jednotku. Je běhavá, neúnavná, dokonale zná systém a teď ještě dostala posilu v podobě rychlého křidélka Tomáše Přikryla. Doba, kdy se slavný klub vrátí do Evropy, není tak daleko. Na Dukle je sympatické, že nechce všechno hned. Tahle cesta vede k úspěchu.

SK SLAVIA PRAHA (20 bodů)

Věříte na zázraky? Jestli ano, tak si budete malovat, jak Slavia slavně uhraje místo v Evropské lize a konečně začne prohánět Spartu s Plzní. Milan Škoda se stane nejlepším střelcem ligy, Martin Latka bude řídit neprostupnou obranu, klub koupí bohatí šejkové z Kataru… Jenže tohle všechno je zhruba stejně pravděpodobné, jako že svatý Václav na svém náměstí sesedne z koně a půjde si do stánku pro párek v rohlíku. Slavia má stále tunu problémů. Jedenáct podzimních mačů s jednou výhrou budiž varováním.

1. FK PŘÍBRAM (19 bodů)

Proč je tady třeba místo Teplic? Protože Příbram nesestoupí. Nesestoupí do té doby, co bude žít Jaroslav Starka. Nehledejte za tím jinotaj, ale tohle on zkrátka nedopustí. Třeba podzimní příchod Pavla Tobiáše… Původně to vypadalo jako šílený tah, k mužstvu přišel trenér, co měl být pro první ligu dávno odepsaný, ale on ho dokázal zvednout. Na poháry to nakonec nebude, ale na pohodovou záchranu na sto procent. Navíc s Bednářem a Fořtem rapidně stoupne útočná síla.

Dva z nich zahučí do II. ligy

Fotbalová Synot liga: FC Hradec Králové - FC Zbrojovka Brno.FC BANÍK OSTRAVA (22 bodů)

Co vedení Baníku nazývá koncepcí, tomu střízlivě uvažující člověk říká hazard. Baránek, Greguš, Stronati, Lindpere pryč. Navrch i trenér Svědík, ten byl oficiálně odejit kvůli tomu, že vedení Baníku by rádo začalo hrát ofenzivní fotbal. Jasně. A nechtěli by pánové bez půlky základní sestavy hrát třeba i finále Ligy mistrů? Šéf klubu Petr Šafarčík umí všechno krásně vysvětlit, ale jeho slova mají stejnou vypovídající hodnotu jako to, co najdete pod víčkem deset let prošlého kečupu. Aby potíží nebylo málo, bouří se proti němu fanoušci. Pokud chcete rozštelovat něco, co funguje, pozvěte management Baníku, do půl roku všechno zlikviduje. Spolehlivě. Tým má sice bodově nahráno, jenže teď je tak slabý, že může nastat strmý pád.

FK TEPLICE (21 bodů)

Kouč Zdeněk Ščasný se ukázal jako opravdu velký kadet. Rafal se s novým vedením, a tak pět dní před startem jara ješitně odstoupil. Ochotně pózoval kamerám ve své kanceláři, tvářil se zkroušeně, plnil zápisníčky novinářů… a Teplicím přitom dal ránu do vazu. Tým, který chystal celou zimu, jeho krok může úplně zabít. Média se začnou šťourat ve věcech, které se ve slušných rodinách ven netahají. Příchod Petra Rady je pro ligu ale dobrou zprávou. Minimálně bude zase sranda.

FC VYSOČINA JIHLAVA (18 bodů)

Sympatický stadionek by byla škoda vídat od léta ve FNL. Kromě brankáře Blažka chybí v týmu nějaká osobnost. Bek, ze kterého se všichni klepou, špílmachr, jezdec po lajně s geniálními centry, dělostřelec… Nic. Možná jen z útočníka Mešanoviče něco kouká. Stejně tahle parta na podzim dokázala porazit třeba Plzeň nebo vyhrát v Teplicích. Kouzlo? Chemie. Stejně se ale Vysočina s koučem Klusáčkem nadře, aby nemazala karty o patro níž.

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE (18 bodů)

Hora, Vošahlík a Koreš jsou pryč, odešlo 8 gólů, víc jak 50 % podzimní útočné potence. Tohle může skončit špatně. Novic Adam Varadi Jihočechy moc nevytrhne. Na podzim kouč Luboš Urban ordinoval svým hráčům ultra defenzivní taktiku, jaro nebude jiné. Kdyby jeho tým vedl Pepík Hnátek, hned by vysolil: „Na žádnej ťukes nemáte, jste dřeváci…" Bez toho se Urban asi obejde, ale nakopávané míče ordinovat bude taky. Poslat na hřiště dvoumetrový útok Kalod, Škoda je docela lákavé.

BOHEMIANS PRAHA 1905 (17 bodů)

Má něco do sebe, když se drží tradice. Jdete na Barcelonu a víte, že přijde ťukes. Bohemka? To je tradiční dynamit fotbal. Jízda od první do poslední minuty, žádné velké vymýšlení, ovšem nasazení extrémní. Ne vždy to klapne s bodovým ziskem, ale fanoušek prakticky nikdy nejde domů s tím, že to chlapci v zeleném na pažitu odflákli. Logo s klokanem zavazuje. 
A že technik Marek Jarolím do takového stroje nezapadne? Naopak, právě tuhle součástku hopsající zvíře s kapsou potřebovalo.

FC ZBROJOVKA BRNO (16 bodů)

Ryšavý pracant Richard Dostálek, exkluzivní technik Milan Pacanda, neutavitelní bratři Doškové, génius Petr Švancara, vládce božské levačky Jan Maroši… Proč tenhle výčet? Z nostalgie. Bývaly doby, kdy se vyplatilo na Brno chodit, těšili jste se, co borci vymyslí. Teď je největší hvězdou veterán Pavel Zavadil, který se chvilku mihl ve Spartě. S materiálem, co Václav Kotal má k ruce, se bude vždycky motat kolem pásma sestupu. Varování: Bojíme se, že při zápasech Brna můžete umřít nudou.

FC SLOVAN LIBEREC (15 bodů)

Slovan se vyskytl na předposledním místě spíš nedopatřením. Kádr má nadupaný na první pětku. Nebýt jeho ztráta na Boleslav tak výrazná, dostal u nás zelenou barvu, protože v jarní části pofičí tabulkou strmě vzhůru. Marek Bakoš z Plzně? To je náramný kauf.  Slovenský snajpr pár vítězství vystřílí. Jen musí se spoluhráči rychle vstřebat zvláštní termíny. Třeba „nekvalita". Josef Csaplár, vyhlášený fotbalový teoretik, totiž dostal další šanci uvést své myšlenky do praxe. Dvojice s precizním a přísným Jiřím Kotrbou vypadá hodně lákavě.  Zapláče asi jen David „neotázka" Kozohorský ve studiu České televize. Kritik a fotbalový šílenec Csaplár mu bude při Lize mistrů chybět víc než Barceloně Iniesta. Franze Straku z Primy přetáhne asi těžko…

FC HRADEC KRÁLOVÉ (11 bodů)

Byla by senzace, kdyby Hradec najednou začal sázet góly, vydrápal se z posledního místa nahoru a hrál ligu i za rok. I když znáte to, v roli odepsaného se hraje dobře. Jedna upachtěná výhra, pak další a jedeme z kopce i bez držení! Problémů však měli „votroci" na podzim spoustu: nejistá obrana, útočníci zapomněli dávat góly, chyběl i mozek, co vymýšlí šance… Jestli tohle všechno Bohuslav Pilný přes zimu napravil, začněte mu říkat kouzelník Čáryfuk a čekejte, že mu občas zavolá o radu i Guardiola z Bayernu.