Pilný byl společně s kolegou Milanem Frimmelem odvolán v neděli, po domácí prohře s Teplicemi. Hradec padl popáté v řadě, v tabulce je patnáctý.

V pondělí jste řekl, že se vám ulevilo. Proč?
Šli jsme od porážky k porážce. Nebylo to příjemné pro nikoho z nás.

Tým je ve stresu. Byli jste i vy, trenéři?
Nemyslím, spíš jsme pořád vymýšleli, co by pomohlo. Měnili jsme některé věci, ale nebylo to k ničemu.

Například?
Chtěli jsme, aby se trénink co nejvíce blížil zápasu. Proto se trénovalo v chráničích. Před posledním zápasem jsme klukům pouštěli všechny góly, co dali, aby viděli, že to umí. Dopadlo to, jak dopadlo.

První poločas nedělního zápasu s Teplicemi byl hrozný. Bylo to samé dno?
Kdyby nebylo gólmana Ottmara, tak to bylo 5:0 pro Teplice. Měli jsme strašné ztráty, vůbec jsme nestíhali. Byl strašný rozdíl v psychickém nastavení obou týmů. A když k tomu připočtu kvalitu Teplic… Přesto jsme jim mohli zasadit ránu do vazu, ale Pavel Černý šanci za stavu 0:0 neproměnil.

Právě kapitán je nejkritizovanějším hráčem. Proč jste na něj pořád sázel?
Vyzkoušeli jsme hodně variant. Žondra s Černým, Žondra s Pázlerem, Černý s Pázlerem. Efekt to nepřineslo. Pavel pracuje nahoře pro mužstvo. Ale útočník se hodnotí podle gólů. Těch je málo.

Zapadli i podzimní střelci Petr Schwarz s Tomášem Malinským. Proč?
Petrovi skvěle vyšla druhá půlka podzimu, byl produktivní. Jejich góly nám chyběly, ale prostě se svezli s týmem.

Nebyl Malinský zklamaný, že mu nevyšel zimní přestup?
Je to kluk, kterému to určitě není jedno. Ale má svoji hlavu a někdy se vyrovnávás věcmi složitěji.

Jak moc bylo mužstvo pod psychickou dekou?
Kluky to všechno mrzelo, leželo to na nás všech. Ale cítil jsem touhu se s tím porvat. Nebyla tam rezignace. Jenže nepřišel výsledek, který by nám pomohl, co se týče sebevědomí.

Problém je hlavně doma. Mužstvo nedalo na jaře v Malšovicích gól.
Nepamatuju, kdy by byl Hradec tak úspěšný venku. Třináct bodů je až až. Produktivita v domácích zápasech je hlavním důvodem postavení mužstva.

Může za ni i bojkot ultras, kteří nefandili?
Nechci to na ně svádět. Sezona byla specifická. Začali jsme v azylu, trénovali jsme na staveništi. Napadlo mě, jestli by to nedopadlo líp, kdybychom zůstali celou dobu v Boleslavi. (usměje se) Na Malšáku nám fandili jen ve dvou zápasech, pak to utnuli. Je to pro mě nepochopitelné, ale je to jejich názor. Třeba to pomůže…

Vyčítáte si něco?
Asi nejvíc to, že jsem víc netlačil na to, aby Roman Polom a Tomáš Holeš šli na operaci s kolenem hned po podzimu. Věřilo se nějaké konzervativní léčbě, ale na operaci stejně nakonec šli. Polom není na celé jaro, Holeš možná také ne. Je to zkušenost do dalších let.

Chcete se udržet na nejvyšší scéně, v první lize?
S odvoláním se střetávám poprvé, je to čerstvé. Teď uvidíme, jestli naše práce bude nějak oceněna. Fotbal mám rád. Nemám to postavené tak, že bych musel trénovat jen první nebo druhou ligu.

Jak bránit rohy? Kouč píše diplomku
Hradec Králové - Že by neměl po konci u hradeckých fotbalistů co dělat? „O zábavu mám postaráno," usměje se Bohuslav Pilný. Finišuje se studiem profilicence, která je podmínkou, aby mohl být hlavním trenérem v lize. Dosud mu chyběla, proto byl papírově asistentem.
„Teď dodělám diplomku, pak mě čekají zkoušky," říká. Jako téma práce si zvolil bránění rohových kopů. „To docela sedí k našemu mužstvu," glosuje.