Prohra 3:2 v posledním kole třetí nejvyšší soutěže na hřišti Jiren znamenala pro fotbalisty SK Union 2013 pád do divize. Později se však zjistilo, že za domácí tým nastoupil jeden z hráčů neoprávněně. Díky tomu si bydžovský tým připsal kontumační výhru 3:0, která znamenala posun na nesestupovou příčku.

„Pro nás je závěr takový, že zůstáváme ve třetí lize, což je nejdůležitější. Vše ostatní jde kolem nás," pronesl Viktor Pařízek, trenér Unionu 2013.

Viktor Pařízek.Konec sezony po prohraném zápase v Jirnech znamenal sestup z ČFL. Jak vám tehdy bylo?
Každý sestup není pro hráče i trenéra ničím příjemným. Nicméně to byla škoda, protože jsme v posledním zápase podali velmi dobrý výkon. Bohužel o sestupu se rozhodlo v jiných utkáních. V Jirnech to bylo hodně těžké, přesto se s tím kluci poprali a nechali tam všechno. V daný okamžik to bohužel nestačilo.

O několik dnů později bylo vše jinak a Union se díky kontumační výhře v Jirnech udržel ve třetí lize. Co jste tomu říkal?
Samozřejmě nás to potěšilo v tom směru, že jsme v soutěži setrvali. Nicméně se jednalo o administrativní chybu ze strany Jiren a mně nepřísluší ji nějak komentovat. Pro nás je závěr takový, že v ČFL zůstáváme, což je nejdůležitější. Vše ostatní jde kolem nás.

Po podzimní části jste figurovali na osmém místě s osmadvaceti body. Kde nastal zlom k horšímu? Naznačily něco šestibrankové debakly v Převýšově a v Písku?
Zlom nastal v úvodu jara, kdy jsme obdrželi dva zmíněné debakly. Některé věci to naznačilo a bylo vidět, že máme určité problémy. Do toho se přidala zranění a kádr nebyl tak široký, aby se s tím vyrovnal. Mužstvo se dostalo především do výsledkového útlumu. S tím souvisel i psychický blok. Z toho všeho potom pramenily problémy, které nastaly ke konci soutěže.

Mužstvo bylo především v závěru sezony ve výsledkovém útlumu. Jak moc byla na hráčích znát psychická deka?
Neustále tvrdím, že výkon hráče je minimálně ze čtyřiceti procent psychickou záležitostí. Po několika neúspěšných výsledcích byla psychika u některých hráčů na špatné úrovni. Neměli jsme nikoho, kdo by dokázal tým nějakým způsobem dostat z toho útlumu. Problém úzkého kádru se nám ukázal jako hodně velký. Dostal nás do situace, v níž jsme ke konci soutěže byli.

Na jaře jste získali pouhých třináct bodů. Kde hledat další příčiny tabulkového propadu ve druhé polovině sezony? Byla to i zranění?
Oproti podzimu byl bodový zisk na jaře opravdu propadákem. Je ale jasné, že ve druhé půlce soutěže tu byly i jiné vlivy. Celky ohrožené sestupem najednou začaly bodovat a tabulka se postupně vyrovnávala. Jaro je vždycky složitější. Navíc když nad vámi visí hrozba sestupu, je to o to těžší. Výsledky z první části jara nás dostaly do útlumu a až do konce soutěže jsme se z toho nedokázali vzpamatovat. Nechci se vymlouvat na zranění, podobně na tom byla i další mužstva. Bohužel my jsme jich měli tolik, že kádr by musel být natolik silný, aby se s tím dokázal vyrovnat. Odešla nám osa Faitl – Bouška – Bastin, což se ukázalo jako obrovská ztráta.

Troufnete si odhadnout, jak bude mužstvo vypadat v příští sezoně? Určitě bude potřebovat posílit, že?
Koukáme se dopředu a jsme rádi, jak to dopadlo. V příští sezoně ČFL bychom se chtěli poučit z chyb, které jsme na jaře udělali a aby k něčemu podobnému nedošlo. S tím samozřejmě souvisí i doplnění týmu. Kádr byl velmi úzký, proto je potřeba ho doplnit a zkonsolidovat. V současné době jednáme s několika hráči, kteří by tým měli posílit, ale zatím nechci říkat nějaká jména. Přípravu začínáme 11. července a doufejme, že do té doby přivedeme nové hráče, kteří nás posílí a v příštím ročníku dostanou do klidného středu tabulky, abychom neměli záchranářské problémy.

Vy tedy budete u mužstva pokračovat dál?
Ano, ale už ne v pozici trenéra. Budu fungovat jako manažer, který se bude starat o chod mužstva. Budu mít za úkol doplnit kádr a zároveň budu nápomocen novému trenérovi, s nímž bych měl spolupracovat. Dva roky trenérské práce u tohoto týmu byly pro mě tak akorát. Nyní by měl přijít nový trenér, který do mužstva vnese svěží vítr, bude nám prospěšný a dostane nás tam, kde se chceme pohybovat.