Teplice, Polsko, Bulharsko, Kazachstán. Jedenáct let na všelijakých štacích. Nyní je Tomáš Jirsák zpět. „Zázemí se moc nezměnilo," usměje se při pohledu na prastarý stadion v Malšovicích. „Ale budoucnost fotbalu v Hradci je dobrá. Půjde nahoru. Jsou tady mladí nadějní kluci, s Kazachstánem se to nedá srovnat. Tam se jim nechce, tady se chce každý prosadit. Ne se jen koukat," pronese.

Proč jste se rozhodl k návratu?
Už jsem o tom přemýšlel dva tři roky. Jde mi o rodinu, o celkovou situaci ve světě. Hodně jsem létal, jsou teroristické útoky… Táhlo mě to domů, ale vždycky se někdo ozval s nabídkou, tak jsem to ještě odehrál. Ale před poslední sezonou už jsem měl jasno.

Tu jste strávil v Irtyši Pavlodar, v Kazachstánu. Nedopadlo to úplně nejlíp, skončil jste předčasně.
Kazachstán je specifický. Tady dostanete peníze patnáctého na účet, tam třeba tři měsíce nic. A pak to přijde. Jenže v Irtyši to bylo jinak. V červnu došly klubu peníze, které měl na celý rok. Od té doby jsme nedostali výplatu. My starší jsme na to byli připravení, ale na mladších se to projevilo. Neměli motivaci, přitom jsme ligu rozehráli dobře.

Vy jste se ozval, že?
Poslal jsem výzvu, pak druhou. Ale oni nechtěli komunikovat, to je jejich jednání. Když já budu mít dluh, vysvětlím to, nebudu nikomu lhát. V tohle mě zklamali.

Proto jste v průběhu podzimu odcestoval?
Mohli říct: Chlapi, bude to takhle a takhle. Jenže začali to řešit, až když jsem odjel. Vrať se…

Nyní jste s klubem ve sporu. Je to tak?
My jsme je žalovali, oni pak žalovali mě. Světová federace teď řeší ukončení mojí smlouvy. Pak mi vydá novou transferkartu, protože Kazaši mi ji nedají.

Nepřijdete o peníze?
Doufám, že to začnou doplácet. Proto ani nebudu hrát za Hradec do chvíle, než to FIFA dořeší. Nenastoupím v sobotu do Tipsport ligy. Až to bude formálně uzavřené, tak to rozjedeme.

Kdy by to mělo být?
Když to přijde v pondělí,v úterý bych nastoupil za juniorku.

Trenér Bohuslav Pilný tvrdí, že budete šéfem týmu. A to trochu zlým.
Myslím, že není potřeba na nikoho řvát. Občas jen klukům poradím, třeba si z toho něco vezmou.

S jakými ambicemi se vůbec vracíte do Hradce?
Fotbal je o úspěchu, ne jen pořád hrát o záchranu. Zvednout aspoň nějakou malou trofej by bylo krásný.