Delegaci vedl Dieter Geissler, člen zastupitelstva města Giessen a místopředseda spolku Německo-českého přátelství.

„Spolupráce s partnerským městem Giessen trvá již pětadvacet let a patří k nejintenzivnějším, a to díky osobním přátelstvím i vytrvalosti některých nadšenců. Dieter Geissler jezdívá do Hradce dokonce již 30 let a vyjmenoval pět primátorů, se kterými se setkával. Osobně se s ním znám již od roku 1997, kdy jsme v Giessenu prezentovali díla východočeských fotografů," potvrdila Anna Maclová, náměstkyně primátora .

Práce hasičů

„V průběhu tohoto pobytu se účastníci zajímají o práci našich dobrovolných hasičů a chtějí se propojit. Osobně mne fascinovala i loňská akce přátel z Giessenu, kdy parta 40 běžců a cyklistů k nám putovala týden a urazila trasu 661 kilometrů," zhodnotila Maclová.

Mezi 25 lidmi z německého Giessenu bylo i 6 hasičů, kteří zdejší zbrojnice městem zřizovaných dobrovolných hasičů hodnotí kladně. Kvůli negativním klimatickým podmínkám byla skupina z Giessenu svědkem ostrého výjezdu dobrovolných hasičů z Malšovy Lhoty k požáru.

„Debata se týkala také například elektrobusů či nízkopodlažních vozů dopravního podniku i povedené rekonstrukce Bílé věže. Velký zájem projevili i o informace k cyklověži u hlavního nádraží a k cyklistice. Jedním z témat byla i očekávaná rekonstrukce Velkého náměstí," doplnila Romana Lišková, náměstkyně primátora. (jap, mv)

Pětadvacet let spolupráceGiessen je partnerským městem od 26. května 1990, má přibližně 74 tisíc obyvatel a je od Hradce vzdálen zhruba 668 km. Nejintenzivnější spolupráce mezi městy probíhá tradičně v oblasti kultury, sportu a školství. Nově se také jedná o spolupráci aeroklubů a dobrovolných hasičů, což umocnila i nedávná návštěva.