Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

V seriálu o lidech svatého Floriana jsme tentokrát zavítali do Obce Chudeřice, která leží nedaleko Chlumce nad Cidlinou.

V Chudeřicích oslavili sto let a mají své Pupkáče

Počátky hasičství v Chudeřicích se datují do roku 1909. V současné době čítá sbor celkem 29 činných členů a 34 přispívajících. Sbor disponuje stříkačkou PS-12 a dvěma PS-8. „Do nedávna jsme neměli žádné hasičské vozidlo. Když se armáda zbavovala starší techniky, zažádali jsme o ni a dostali osobní automobil UAZ 452b v provedení sanita, který jsme si předělali na hasičské vozidlo. A také jsme od armády získali vůz V3S neboli takzvanou vejtřasku,“ říká starosta SDH Chudeřice Roman Svoboda.

Na hasičských závodech Chudeřice reprezentují čtyři družstva. Dva týmy mužů, jeden žen a speciální družstvo, které si říká Pupkáči. Účast v něm je pouze za zásluhy.

Po lednové výroční schůzi pořádají hasiči v místním sále spolu s kolegy z Káranic a Staré Vody hasičský ples, kterého se pravidelně účastní dvě stovky lidí.

„V březnu připravujeme pro děti maškarní zábavu s různými soutěžemi a tombolou. Každoročně v květnu se střídáme v organizování okrskové soutěže s ostatními obcemi, které pod okrsek spadají – Káranice, Stará Voda, Písek, Nové Město, Klamoš a Štít. Na začátku června pořádáme dětský den spojený s různými soutěžemi a rybolovem, ve kterém vyhrává rybář s nejdelší nasčítanou mírou všech chycených ryb,“ vyjmenovává Svoboda.

Ani s příchodem podzimu však není v Chudeřicích nouze o zajímavé akce. Na přelomu srpna a září se konají noční hasičské závody, při kterých je nasvícená pouze soutěžní trasa. Koná se také pouťová Václavovská zábava a letos dvaadvacátý ročník tradičního turnaje v mariáši.

„Do budoucna bychom chtěli dál připravovat akce pro děti a další obyvatele obce. Největší přání se nám však už splnilo. Chtěli jsme, aby se sbor dočkal stého výročí založení,“ uzavírá Roman Svoboda.

Kozlův hasičský počin

Svátkem se pro místní dobrovolné hasiče letos stala poslední květnová sobota. Připomněli si totiž sto let od svého vzniku. Oslavy začaly průvodem s mažoretkami, živou hudbou a položením věnců k uctění obětí 1. světové války. Domácí připravili netradiční okrskovou soutěž, při které před požárním útoku hasiči museli nejdříve překonat dráhu z pneumatik a dvacetimetrovou bariéru. V konkurenci deseti mužských a pěti ženských družstev se chudeřičtí muži umístili na druhé příčce. Pro děti byly připraveny kolotoče, rodeo bizon a další atrakce. Pro návštěvníky sbor zajistil vystoupení šermířů, ukázky orientálních a dobových tanců a vystoupení afrických bubeníků. Mažoretky z Olešnice si připravily skladbu na poctu SDH Chudeřice. Také děti z místní mateřské školky se prezentovaly vystoupením, které si připravily pro tyto oslavy.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

JAN PRUŠKA