Lidé sv. Floriána: Hasiči z Holohlav pořádají závody i „tajné“ výpravy

Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník každý čtvrtek přináší vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Kroky svatého Floriána se tentokrát zastavily v obci Holohlavy. Od roku 1883 zde působí místní sbor dobrovolných hasičů, který se stal součástí Severovýchodní české župní hasičské jednoty číslo 19. Sbor měl v té době k dispozici ruční stříkačku z roku 1870, pily, sekery, žebříky a hadice. V letech 1905 zaniká a až v roce 1932 je založen spolek dobrovolníků v reakci na mnoho požárů. O rok později byla činnost zdejších hasičů zcela obnovena.

Šest let trvala rekonstrukce bývalé kovárny, kterou hasiči dostali do užívání v roce 1989. V současné době má sbor celkem 49 členů, z toho je 23 mužů, devět žen a 17 dětí. Členové zásahové jednotky se pravidelně zúčastňují kurzů a školení, nacvičují zásahy a pracují na své fyzické kondici.

Jednotka má od roku 1998 k dispozici cisternu CAS 25 RTHP. Dalším autem, které používá, je AVIA A15, která prošla kompletní renovací. Holohlavští využívají také stříkačku typu PPS 12. Letos obecní úřad pořídil hasičům přepravní automobil Opel Movano. Dětem vozidlo usnadní cestování za soutěžemi.

Ročně se Holohlavští účastní dvaceti soutěží, z toho šestnácti pohárových. Muži dosahují velmi dobrých výsledků. „Bez sponzorů by to nešlo, a proto bych jim chtěl všem poděkovat za podporu,“ říká starosta SDH Holohlavy Radislav Richtera.

„Naše práce pro sbor není jenom tvrdá dřina, správný hasič se musí umět i dobře bavit,“ tvrdí Radislav Richtera. Sbor pořádá akce nejen pro sebe, ale i pro ostatní obyvatele Holohlav. K oblíbeným patří například tradiční Hasičský ples, pálení čarodějnic a den dětí.

Každý rok, vždy druhou sobotu v červnu, pořádají v Holohlavech závody s názvem O pohár starosty SDH, které jsou zařazeny do seriálu soutěží O pohár starosty okresu. Zatím rekordní je účast šestačtyřiceti tý­mů.

„Připravujeme také tajné výlety do neznáma. Díky nim jsme už viděli zámek v Novém Městě, katakomby v Jaroměři nebo bývalou vojenskou pevnost Dobrošov. Bohužel, pořadatel ´tajnosti´ většinou dlouho neudrží a po pár kilometrech nám cíl výletu prozradí,“ směje se Radislav Richtera.

Kozlův hasičský počin:

Holohlavy – Děti dělají radost každému. A dvojnásobná radost může být, když se dětem daří v hasičském sportu. Na nejmladší generaci sázejí také v Holohlavech. „Někteří z nich ještě neumějí číst ani psát. O to více jsou zruční a mají lepší paměť,“ poukazuje na přednosti hasičského dorostu starosta SDH Holohlavy Radislav Richtera. Řeč je o malých Lvíčatech, jak si děti říkají. Každou středu se scházejí a připravují se na soutěže pod odborným dohledem proškoleného člena sboru. Jejich úspěchy jsou zatím malé, zato nadšení obrovské. Za odměnu jezdí do přírody, do bazénu, do kina nebo kempují. „Naše mládež je jistotou pokračování hasičského sboru v Holohlavech, a proto jí přejeme hodně štěstí,“ vzkazuje dětem Radislav Richtera.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

JAN PRUŠKA