Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Hasiči z Mlékosrb závodí s historickou Erenou

Tentokrát seriál pokračuje v Mlékosrbech. Zdejší hasičský sbor vznikl roku 1891 a v současné době čítá 21 mužů a 14 žen působících pod vedením starosty Jana Žofáka a velitele Tomáše Hladíka.

K dispozici mají stříkačku PS-8 a závodní PS-12. Velkou chloubou místních je požární vozidlo Praga RN „Erena“, které je zaregistrováno jako veterán z roku 1952.

Sbor se s Erenou zúčastnil čtrnáctého ročníku soutěže Novobydžovský čtverec. Rallye v délce zhruba 85 kilometrů zahrnovala deset kontrolních stanovišť, kde se plnily nejrůznější úkoly.

V konkurenci devatenácti vozů v kategorii „Auto nad rok výroby 1945“ skončila mlékosrbská posádka na druhém místě. Letos v dubnu se sbor a jeho technika prezentovaly také na Dnu záchranářů v Kolíně.

Každým rokem hasiči pravidelně měří své síly se sbory z okolních obcí v okrskových a jiných soutěžích, včetně každoroční dálkové přepravy vody. „Soutěžíme celý červen a v září, celkem absolvujeme sedm závodů,“ popisuje hasička Jana Hladíková. Hasiči také pořádají vlastní závody s názvem „Soutěž o pohár starosty obce“.

Téměř veškeré kulturní, sportovní a společenské dění v Mlékosrbech se odehrává v režii dobrovolných hasičů. Organizují například každoroční hasičský ples s tombolou, rej čarodějnic spojený s průvodem a volbou miss čarodějnice, dětský den, silvestrovskou zábavu, utkání v nohejbale, závody na běžkách, maškarní rej pro děti i dospělé, pravidelné brigády na sběr železa nebo úklid obce.

„Do budoucna bychom chtěli přinejmenším udržet současný počet aktivních členů a pokračovat v pořádání nejrůznějších akcí. Věříme, že se dostaneme i do vyšších hasičských soutěží,“ uzavírá plány Jana Hladíková.

Kozlův hasičský počin: Hasiči oživují legendu o čarodějnici

Každý Silvestr pořádají hasiči z Mlékosrb na Hradecku pochod k Moraně. „Jde o specifickou místní zvyklost, která vzešla z pověsti o čarodějnici Moraně,“ vypráví hasička Jana Hladíková. Morana byla podle pověsti čarodějnice, která vrátila rytíři Sosnomilovi jeho milovaného chrta výměnou za mladého panoše Jana. Rytíř měl pak výčitky svědomí, jako pokání nechal vystavět kapli a ulít do ní zvon, který místo zvonění volal: Jan za chrta dán! Pochod začíná v obci a končí v lese zhruba po dvou kilometrech na místě, kde Morana údajně žila. „Zapálíme svíčky a přečteme zmíněnou pověst. Událost je rok od roku populárnější a zúčastňuje se jí stále více obyvatel,“ doplňuje Jana Hladíková.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

JAN PRUŠKA