Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

V seriálu o lidech svatého Floriana se tentokrát podíváme do obce Nepolisy.

Hasiči z Nepolis pomáhali při záplavách u Veltrus

Oficiálním datem vzniku zdejšího sboru je 25. leden 1888. V tu dobu měl sbor sedmačtyřicet členů. Za 121 let se rozrostl a dnes barvy Nepolis hájí 18 mladých hasičů a 46 dospělých, a to pod vedením starosty SDH Vladimíra Vondrušky.

Jednotka se může pochlubit hasičským vozem značky Praga RN, stříkačkami PS-8, PS-12, PS-16 a historickou motorovou stříkačkou PS-18 s výkonem 1800 litrů za minutu z roku 1931 od firmy Stratílek.

Posvícenská zábava, dětské dny, rozloučení s prázdninami, čarodějnický rej, ples s tombolou, předvánoční koncert, společenský večer pro členy sboru a jejich rodinné příslušníky. To je jen neúplný výčet mnoha akcí, které SDH Nepolisy pořádá ve spolupráci s ostatními spolky v obci a zdejším obecním úřadem.

„Hasičských soutěží se účastníme převážně s dětmi, ale nevynecháme ani okrsková klání dospělých,“ poukazuje na zaměření aktivit Renata Říhová, vedoucí mládeže a zároveň kronikářka sboru.

Členové sboru se jednou za dva roky účastní dálkové přepravy vody, a to při okrskových soutěžích. Ve spolupráci s profesionálními hasiči při požárech zajišťují dopravu vody či hlídáni požářiště.

V roce 2002 Nepolišští pomáhali při záplavách v okolí města Veltrusy v severních Čechách.

„Do budoucna bychom chtěli dále rozvíjet práci s dětmi. Máme také patronát nad místní základní školou. Jednou za rok se podílíme na akci ´spaní ve škole´. Odpoledne děti absolvují závod dovedností a večer stezku odvahy. Naše motto totiž zní: Kdo si hraje, nezlobí,“ uzavírá zástupce velitele Pavel Říha.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN

Největší radost zdejším hasičům dělají děti, se kterými pracují od roku 2006. Za tři roky děti udělaly velké pokroky. V loňském ročníku hry Plamen skončilo družstvo starších na pátém místě v hradeckém okrese. „Na našich 18 svěřenců jsme tři vedoucí, ale pomáhají nám i ostatní dospělí.

Scházíme se každý pátek, před soutěží i ve čtvrtek,“ popisuje přípravu vedoucí mládeže Renata Říhová. V zimě děti trénují v tělocvičně a v nevlídném počasí je dostatek času cvičit topografii, vázání uzlů a další věci nutné do hry Plamen. Děti z Nepolis však nezávodí jen v této hře, objíždějí i okrskové soutěže v požárním útoku.

Lidé svatého Floriana: SDH Nepolisy.
Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

JAN PRUŠKA