Lidé sv. Floriana: Výravští chtějí postoupit na republikové mistrovství

Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Patnáct kilometrů severovýchodním směrem od Hradce Králové leží malebná obec jménem Výrava. „Rychle, vždycky, všichni svorně, vzniklý požár hasme usilovně!“ S tímto heslem byl 1. května 1882 založen zdejší sbor dobrovolných hasičů. V ten samý rok zakoupilo obecní zastupitelstvo dvouproudovou stříkačku na ruční pumpování v ceně 1020 zlatých. Už v roce 1883 zasahovali hasiči u pěti požárů.

V současné době sbor čítá 55 členů, z toho jsou čtyři ženy. Výravští mají ve svém „kádru“ také dva zaměstnance profesionálního hasičského sboru z Hradce Králové.

Od založení sboru se ve Výravě vystřídalo 23 velitelů a 13 starostů. Tím současným je Václav Šípek. Hasičům slouží Tatra 805 z roku 1957, kterou před osmi lety svépomocí a za přispění obecního úřadu zrenovovali. K zásahům využívají také přenosnou stříkačku PS-12 a ke sportovním účelům upravenou PS-18.

„První povodně většího rozsahu zasáhly obec v roce 1998. Druhá větší povodeň prošla Výravou v noci z 2. ledna 2003. Po těchto zkušenostech bylo za pomoci obecního úřadu a několika dalších sponzorů zakoupeno plovoucí čerpadlo,“ vzpomíná zástupce velitele Jan Konečný.

Každoročně hasiči pořádají bál, výlety pro členy a přátelé SDH, posezení pro občany, spolupořádají dětský den a karneval, provádějí zkoušky hydrantů a čistí požární nádrž. Letos se zde také uskutečnil osmý ročník závodů zahradní techniky Terra cup.

Výravští se soustředí především na hasičské soutěže. Sami pořádají klání v požárním sportu, které bylo loni zařazeno do Podorlické ligy a v roce 2006 a 2007 do Východočeské hasičské ligy. „Účastníme se obou soutěží. V Podorlické lize jsme se nejlépe umístili na jedenácté příčce z 51 týmů. Zaměřujeme se ovšem spíše na postupové soutěže. Nejdřív bojujeme v okresním kole, přes které se od roku 2005 dostáváme na krajskou úroveň. V té bylo největším úspěchem druhé místo v roce 2007. Letos jsme obsadili třetí místo. Soutěží se v běhu na 100 metrů s překážkami, ve štafetě 4 krát 100 metrů a v požárním útoku. Letos jsme byli druzí v soutěži O pohár starosty okresního sdružení Hradec Králové, kde se utkalo celkem 42 družstev,“ vyjmenovává úspěchy Jan Konečný.

Po mnohaleté práci dostal místní hasič Václav Hlavsa starší vyznamenání Zasloužilý hasič. Slavnostní předání se konalo na zámku v Přibyslavi. Několik let byl Václav Hlavsa starostou okrsku a 39 let vedl jako starosta sbor ve Výravě.

„Do budoucna bychom se chtěli zlepšovat v Podorlické a Východočeské hasičské lize a postoupit na Mistrovství České republiky v požárním sportu. Také bychom rádi dobudovali areál na požární cvičení. Na to nám přispívá obecní úřad, což je pro nás velká podpora, za kterou děkujeme,“ uzavírá Jan Konečný.

Kozlův hasičský počin

Výrava – Dramatické chvíle zažila šestice členů zdejšího sboru dobrovolných hasičů. Třiadvacátého července 2003 zasáhl blesk dům jednoho z výravských obyvatel. Krátce po šesté večerní hodině si ohně jako první všiml soused a zároveň hasič Radek Štandera, který přivolal ostatní kolegy. „Naštěstí jsme požár zpozorovali velmi brzy, takže zásah přišel včas a škody byly relativně malé,“ vypráví starosta sboru Václav Šípek. Požár zkrotili místní hasiči ještě před příjezdem jejich profesionálních kolegů z Hradce Králové. Následoval nezbytný úklid a noční hlídání požářiště.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

JAN PRUŠKA