Celkem kraj obdržel nebo nakoupil 1,5 milionu ústenek, 368 tisíc respirátorů, 400 tisíc ochranných rukavic, 18,5 tisíce ochranných brýlí, 12,5 tisíce návleků na boty, 11 tisíc obličejových štítů a přes 5 tisíc ochranných obleků. Kraj také nakoupil přes 80 tisíc litrů dezinfekce Anti-COVID.

Největší část ochranných pomůcek byla určena do zdravotnictví a sociálních služeb - jedná se zhruba o 75 procent všech distribuovaných prostředků. Dalších 25 procent obdržely složky IZS, školy a obce s rozšířenou působností a další.

„Krajské sdružení hasičů dostalo darem od Požární bezpečnosti Jihlava několik izolačních oděvů, dále roušky, ochranné rukavice. Část z toho byla předána Domovu seniorů v Tmavém Dole – Odolově. Společně s Báňskou záchrannou službou, která sídlí v Odolově, funguje vzájemná výměna potřebných údajů k ochraně před koronavirem. Ve dvou případech jsme jim pomohli s distribucí dezinfekce a předáním roušek,“ uvedl starosta KSH Jiří Orsák.

Hasičský krizový štáb je v pohotovosti.
Hasičský krizový štáb je v pohotovosti

SDH a jednotky, které se podílely na distribuci dezinfekce a ochranných roušek, předaly postupně 10 litrů dezinfekce pro každou obec, 5 litrů pro sbor a jednotku, 50 kusů ochranných roušek na jeden sbor hasičů. Hasičská vozidla je rozvezla do Hradce Králové, Nepolis, Myštěvse, Předměřic nad Labem, Třebechovic, Náchoda, České Metuje (rozvoz celé dodávky zajistil starosta OSH Ivan Kraus s vozidlem a vlekem), Jičína, Dobré Vody, Lázní Bělohrad, Újezdu pod Troskami, Vidochovu,

Rychnova nad Kněžnou, Přepych, Javornice, Kvasin, Opočna, Lhoty u Potštejna, Doudleb nad Orlicí, Trutnova, Malých Svatoňovic, Kuksu, Dubence, Třebihoště, Velká Úpy, Mladých Buků a Žacléře.

„Byli bychom rádi, kdyby se podařilo získat respirátory pro výjezdové jednotky JPO II a JPO III dobrovolných hasičů. Jsem pyšný na velký počet sborů dobrovolných hasičů, kteří nezištně a stále pomáhají při šití roušek a pomoci starším lidem s nákupy. Dobrovolnou činnost vykonávají ve svém volném čase. Touto cestou jim upřímně děkuji,“ dodal Jiří Orsák, starosta KSH v Hradci Králové.

Dobrovolní hasiči. Ilustrační foto.
Hejtman požádal dobrovolné hasiče o pomoc v obcích

Věra Nutilová