Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Seriál svatého Floriána tentokrát pokračuje v Předměřicích nad Labem.

Zdejší sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1882.

Od té doby se ve funkci starostů vystřídalo čtrnáct lidí, tím současným je Jan Medaš.

V současné době je ve sboru pětasedmdesát členů, z toho deset mladých hasičů. Nejstarší člen oslavil v loňském roce 90. narozeniny, nejstarší ženě je o pět let méně.

Sbor má ve výzbroji čtyřicet let starou Tatru 138 CAS-32, a to se stříkačkami PS12 a PS8, plovoucím a ponorným čerpadlem, motorovou pilou a další technikou.

Sbor je zařazen do JPO–V, což znamená, že je předurčen k zásahům jen ve své obci. Hasiči vyjíždějí k likvidaci nebezpečného hmyzu, spadlým stromům, požárům a dalším mimořádným událostem. V roce 2000 Předměřičtí zasahovali při povodních v Jaroměři, o dva roky později v Praze–Tróji a Holešovicích také krotili dravou vodu.

Zasloužili se o překonání světového rekordu v dálkové dopravě vody v Ralsku v roce 2001.

„Letos naše ženy vyhrály Pohár starostky obce Světí, vloni muži i ženy zvítězili v Lochenicích a v roce 2002 jsme doma získali první místo v soutěži historických stříkaček,“ poukazuje na úspěchy starosta SDH Předměřice nad Labem Jan Medaš.

Sbor pomáhá pořádat na místní úrovni celorepublikový projekt Požární ochrana očima dětí.

Děti z místní základní i mateřské školy jsou zapojeny ve dvou kategoriích – literární a grafické.

V letošním roce do okresního kola postoupilo šest žáků. Nikola Jamnická vyhrála literární část a Ondřej Souček grafickou. Za odměnu dostali vyhlídkový let.

Každý rok je v rámci Dětského dne pro děti připravena vědomostní soutěž pod názvem „Nebezpečí požáru a děti“, kde se děti a jejich rodiče učí, jak předcházet požárům nebo jak se zachovat v případě vzniku požáru.

„Pomalu už se připravujeme na oslavy stotřicátého výročí založení sboru a chtěli bychom opět začít pracovat s dětmi a vychovat si další generaci hasičů,“ prozrazuje plány do budoucna Jan Medaš.⋌

Jan Pruška