Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici

Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů.

A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Kroky svatého Floriána tentokrát zavítaly do obce Všestary, kde od roku 1917 mají vlastní sbor dobrovolných hasičů.

V současné době čítá členská základna SDH Všestary třiačtyřicet členů, z toho je deset žen.

Zásahová jednotka, která se pyšní označením V, je prvotně předurčena k výjezdům ve své obci. V ní bojuje proti požárům, povodním a dalším nepříjemnostem celkem devět lidí. K dispozici mají automobil Avia 30 se stříkačkou PS 12. Činnost dobrovolných hasičů však není jen o nepříjemných povinnostech.

Každoročně se SDH Všestary účastní soutěží okrsků v požárovém sportu, pořádají mikulášskou nadílku, pálení čarodějnic, sbírku železa, hasičský ples, proplachovali místa pod mostky v korytě potoka a letos spolu s místním Sokolem organizovali rozloučení s prázdninami.

Do budoucna by chtěli zavést dětské družstvo mladých hasičů. „V první řadě se hlavně snažíme předcházet požárům. Tvrdím, že prevence je to nejdůležitější. Naštěstí máme výbornou spolupráci a podporu ze strany obecního úřadu,“ klade důraz na osvětu starosta SDH Všestary Jaroslav Krušina.

„Letos jsme například kontrolovali a označovali hydranty. Někteří lidé ani nevědí, že mají před domem hydrant a blokují jej auty. Kdyby začalo hořet, hasiči se pořádně nedostanou ani ke zdroji vody,“ dodává Krušina.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Kozlův hasičský počin:

Špatný čas, špatné místo, malá jiskra.

To vše stačí na obrovský požár, který nezná slitování. Podobný scénář se odehrál v Rozběřicích loni v červnu.

Než dojeli první hasiči, seník byl celý v plamenech. Všestarští hasiči měli na starost dálkovou dopravu vody od rybníku.

„Špatně se propočítala vzdálenost a množství hadic, takže jsme stříkačkou museli nasávat a tlačit vodu na větší vzdálenost. Motor byl rozžhaven do červena a celkově dostala stříkačka dost zabrat. Shořely kabely a mašinu jsme museli po zásahu opravovat. Naši kluci hlídali na místě až do rána,“ vzpomíná na velmi náročný zásah starosta Krušina.

JAN PRUŠKA