Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.
Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici

V seriálu o lidech svatého Floriana tentokrát zavítáme do rodiště známého českého spisovatele a dramatika Václava Klimenta Klicpery, Chlumce nad Cidlinou. První zmínky o zdejším SDH se datují od prosince 1876. V osmdesátých letech minulého století si Chlumečtí při Akci Z postavili vlastní hasičárnu.

Členská základna SDH čítá přes stovku lidí, z toho polovina jsou děti. Na výsledcích je vidět, že v Chlumci si na mládeži zakládají. Na zlatou medaili na Mistrovství České republiky hry Plamen dosáhly děti v letech 1987 a 1993. Vicemistry byly v roce 1992. Také se pravidelně účastní mezinárodní hasičské olympiády. Další velký úspěch přišel v roce 2003, kdy Jan Přerovský získal Zlatý Oříšek. Ten se uděluje nadaným a šikovným dětem za mimořádné věci.

Od roku 1994 působí při SDH jednotka požární ochrany, která zasahuje i na dálnici D11. V lednu zde například hasili spolu s kolegy profesionály hořící autobus. Likvidují i následky běžných nehod a požárů, pomáhali například také při vytahování klíčů z kanálu, vyprošťování dítěte z pout, či výlovu sudů z řeky.

Lidé svatého Floriána: Chlumec nad Cidlinou.
„Během roku vyjíždíme ke stovce zásahů. Celkem v jednotce slouží dvanáct lidí a ve službě se střídáme po čtyřech. Od roku 1999 držíme nepřetržitou službu. Když nám v práci zapípá pager, všeho necháme a běžíme na hasičárnu,“ vysvětluje činnost velitel jednotky Pavel Macháček.

V Chlumci se mohou pochlubit relativně novou technikou. K dispozici zde mají čtyři roky starý zásahový automobil značky Renault, který pořídili za státní i městské peníze. V jeho výbavě je vyprošťovací zařízení, defibrilátor, lékarna a další věci. Dále využívají cisternu Tatru 148, technické auto Avia a osobní vozidlo Dacia.

JAN PRUŠKA