Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

V seriálu o lidech svatého Floriana se tentokrát podíváme do Nechanic. Do města, k jehož slavným rodákům patří i první ministr financí Československé republiky Alois Rašín.

Počátky hasičství v Nechanicích se datují až do roku 1867, oficiálně však SDH Nechanice vznikl až 16. dubna 1905. Sbor tehdy vlastnil jednu vozovou, jednu ruční a jednu přenosnou stříkačku, dále tři žebříky, dva háky, a pět košů na vodu.

V současné době čítá sbor celkem 23 mužů, 14 žen a 10 mladých hasičů. Jednotka se nyní může pochlubit cisternovou automobilovou stříkačkou CAS–32 na podvozku Tatra T–148 s nádrží na 6600 litrů. Dalé disponuje technickým automobilem Avia, plovoucím čerpadlem, odsavečem kouře, motorovými pilami, brašnou první pomoci, ochrannými obleky proti sálavému teplu a protichemickými obleky. „K dispozici máme i vyprošťovací nářadí. Kuriózní bylo jeho první nasazení v akci. Kolegové mě s ním vystříhávali z auta,“ vzpomíná velitel jednotky Jan Galásek

Aby se přes zimu děti nenudily, pořádá SDH zimní soutěž O putovní pohár rady města Nechanic. Mladí hasiči zápolí v pěti disciplínách.

Na přelomu května a června se bojuje o pohár starosty SDH. Hasiči organizují také sběr starého železa.

Jednotka SDH Nechanice je zařazena do kategorie JPO II/1. Taková jednotka musí vyjet v kteroukoliv dobu do pěti minut od vyhlášení poplachu.

Ročně má kolem třiceti výjezdů k dopravním nehodám, požárům, likvidaci spadlých stromů přes vozovku a k dalším událostem.

„Do budoucna bychom chtěli naši avii vybavit vysokotlakým zařízením, protože se stalo, že nás zavolali k dopravní nehodě a teprve po cestě jsme se dozvěděli, že auto ještě hoří,“ líčí Jan Galásek.

Jan Pruška

SDH Nechanice
SDH Nechanice