Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici

Hasiči z Račic hodlají zrekonstruovat starou zbrojnici

Seriál o lidech svatého Floriana pokračuje v obci Račice nad Trotinou, která leží severně od Hradce Králové. Založení sboru se datuje do roku 1883. Historická stříkačka, kterou vlastnili hasiči od počátku, se bohužel nedochovala. Nahradily ji nové stroje, které v současné době SDH používá, a to dvě stříkačky PS–8 a dvě PPS–12. Letos Račičtí dostali, tak jako všechny jednotky požární ochrany s označením V, pět hasičských bund, kalhot a bot.

„Obec nám loni koupila dodávku, kterou si přestavujeme k obrazu svému. Také jsme získali převodem octavii od policie,“ popisuje stávající vozový park velitel Libor Machek. Pod jeho taktovkou se hasičství v obci věnuje čtyřiatřicet lidí.

Do budoucna by ještě chtěli zrekonstruovat hasičskou zbrojnici.

Hasiči nevyjíždějí jen k požárům a nehodám, organizují také hasičské bály, sběry starého železa a podílejí se na programu pro děti.

„Prioritní jsou pro nás stále výjezdy a udržování klidu v obci. Závodům se věnujeme pro zábavu. Když nastane problém, veškerou techniku soustředíme na výjezd. Kupříkladu máme dopředu připravené pytle s pískem ve stodole, abychom v případě povodně mohli co nejrychleji zasáhnout,“ uzavírá velitel Machek.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Kozlův počin:

Netradiční požár byl dopoledne 2. května nahlášen jednotce sboru dobrovolných hasičů. Požár suché travy podél železniční trati způsobil průjezd historické parní lokomotivy.

„Na místo jsme přijeli společně s hasiči z Hořiněvsi. Naše jednotka prováděla prvotní zásah pomocí lopat a všechna místa pak byla prolita vodou,“ vypráví velitel SDH Račice nad Trotinou Libor Machek.

Ohniska požárů byla na trati Hořiněves – Račice celkem čtyři. Požár byl naštěstí díky včasnému zásahu dobrovolných hasičů brzy zlikvidován a provozovatel parní lokomotivy byl upozorněn na to, co způsobila jeho jízda.

JAN PRUŠKA