Známe je všichni. Krotí ničivé plameny i divokou vodu, poradí si s ekologickou havárií i s následky dopravní nehody. Lidé svatého Floriána jsou zkrátka tam, kde je potřeba pomoci.

Seriál svatého Floriána tentokrát pokračuje Roudnicí. S ní je spojeno jméno rodu Veverků, z něhož pocházejí vynálezci ruchadla.

Východočeská hasičská liga je sportovní prioritou

První zmínky o hasičích se dochovaly z roku 1875. Během 1. světové války ovšem byli zrušeni. Svou novodobou historii roudničtí hasiči píší až od roku 1926. V současné době má sbor šedesát členů.

Jednotka disponuje automobilem Avia, pochlubit se může i historickou požární stříkačkou Stratílek z roku 1931. SDH Roudnice pořádá, většinou ve spolupráci s místním spolkem žen, řadu akcí – například dětské dny, pálení čarodějnic, hasičský bál, slavnost k ukončení školního roku.

Jednotka je zařazena do kategorie JPO 5, což znamená, že je předurčena k hašení požárů jen ve své obci.

„Vyjíždíme také k spadlým stromům, čistíme koryta potoků. Pomáhali jsme s rekonstrukcí obecního úřadu, takže se ušetřili nějaké peníze. Před pěti lety jsme dostali hlášení, že hoří myslivecká chata. Bohužel se nám ji nepodařilo zachránit. Nejspíše byla zapálena úmyslně. Před lety někdo spustil požární nouzovou sirénu, ale když jsme přiběhli k hasičárně, nikdo u ní už nebyl. Za chvilku se však objevil místní občan a v šoku řval, že u něj hoří. Lidé by při požáru měli zachovat v rámci možností chladnou hlavu,“ popisuje velitel sboru Miloslav Klapka.

Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici

Největší úsilí stojí roudnické hasiče účast v hasičských soutěžích. Družstva mužů i žen se účastní Východočeské hasičské ligy. Na konci června pořádali jedno ligové klání a začátkem září se v Roudnici uskuteční další soutěž, jejíž výsledky se započítávají do ligové tabulky.

„Do budoucna bychom chtěli hlavně rozšířit a zvelebit hasičskou zbrojnici a zmodernizovat techniku,“ přeje si Miloslav Klapka.

JAN PRUŠKA