Lidé svatého Floriána: Likvidují následky povodní i dopravních nehod

Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Seriál o lidech svatého Floriana pokračuje ve městě tři trojlístků, Smiřicích. První schůze místního SDH se konala 22. června 1882. Během dalších let se sbor vyvíjel a zkvalitňovala se i technika. Největší členskou základnu měl sbor v roce 1932. Z tohoto roku také pochází čtyřtaktní motorová stříkačka MARA o výkonu čerpadla tisíc litrů za minutu a s obsahem 1460 litrů vody. Další raritou, kterou se mohou Smiřičtí chlubit, je ruční stříkačka z roku 1885, důvěrně nazývaná „Máňa“.

Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici

V současné době čítá členská základna SDH Smiřice celkem 27 dospělých a 9 dětí. K dispozici mají automobil AVIA 30 a repasovanou Tatru 815 s novým vybavením včetně dýchacích přístrojů. K požárům se v ní projedou čtyři lidé a přivezou v ní zásobu 9000 litrů vody.

Hasiči nevyjíždějí pouze k požárům, ale věnují se dětem, pořádají a účastní se závodů, organizují dětské dny a sběry starého železa. Na začátku června se zúčastnili noční soutěže v Hořiněvsi a 20. června uspořádali soutěž O pohár starosty SDH Smiřic.

Práce hasičů spočívá také ve výjezdech k povodním a dopravním nehodám. „Srážku vlaku s automobily tu nemáme často. Vloni nás při jarním sběru železa volali, že se na Zderazi stala nehoda na železním přejezdu. Na podzim se situace opět opakovala jako přes kopírák. Stejná činnost a stejná nehoda. Naštěstí se nikomu nic nestalo, “ poukazuje velitel jednotky SDH Zdeněk Kouba na zákon schválnosti.

Voda je také potřeba k provozu parních lokomotiv. Ty po našich železnicích už většinou jezdí jen při oslavách. Na začátku května SDH doplňovala vodu do historických mašin při 150. výročí železnice Pardubice – Liberec.

„Do budoucna bychom chtěli dovybavit jednotku, rozšířit členskou základnu a dále se intenzivně věnovat našim nejmenším hasičům,“ popisuje plány sboru Zdeněk Kouba.

JAN PRUŠKA