Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici

Lidé sv. Floriána: Nejmenší obec se pyšní soutěžními úspěchy hasičů

Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Hradecka spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Tentokrát se podíváme do nejmenší obce našeho okresu – do Pšánek. V této malebné vesničce žije pouze 49 stálých obyvatel. V současné době členská základna zdejšího SDH čítá sedmaadvacet dospělých hasičů.

Sbor v Pšánkách byl založen 30. listopadu 1942, tedy v době druhé světové války. Nejhorší požár, u kterého hasiči za svoji existenci museli zasahovat, bylo vzplanutí stodoly v roce 1958.

V současnosti se však dobrovolníci z Pšánek účastní především hasičských závodů. Ročně jich stihnou kolem třiceti, a to i díky pomoci lidí ze sousedních obcí. SDH Pšánky se nyní účastní Východočeské hasičské ligy, Podorlické ligy a Jizerské ligy. Každoročně nechybí ani na recesistického memoriálu V. I. Lenina v Širokém Dole. Celkově vloni skončili mezi 170 družstvy na šestém místě. Z techniky mají k dispozici stříkačku PS-12 a vlastnoručně předělaný Ford Transit.

„Bez pomoci sponzorů a obecního úřadu bychom provoz neutáhli. Přes sezonu jsme téměř každou sobotu i neděli na závodech a dvakrát týdně trénujeme. Během zimy se hlavně soustředíme na údržbu naší techniky,“ říká Václav Zubr, velitel SDH Pšánky. Soutěže ovšem nejsou jedinou činností zdejších hasičů, jak by se mohlo zdát. Na začátku letních prázdnin pšánští hasiči pořádají turnaj ve fotbale, dále například Chalupářský bál, sběr starého železa a také akce pro děti jako je zábavný Silvestr či dětský den.

JAN PRUŠKA