Známe je všichni. Krotí ničivé plameny i divokou vodu, poradí si s ekologickou havárií i s následky dopravní nehody. Lidé svatého Floriána jsou zkrátka tam, kde je potřeba pomoci.

Lidé sv. Floriána: Hasiči ze Sloupna zápolili i v televizní soutěži

Seriál o lidech svatého Floriana pokračuje v obci Sloupno ležící na pravém břehu řeky Cidliny. Historie místních dobrovolných hasičů sahá až do roku 1893. V současné době čítá členská základna SDH Sloupno celkem 87 členů. Z toho je 49 mužů, 12 žen a 26 dětí. K dispozici mají automobil značky Avia a dvě přenosné stříkačky PS 12. Vlastní také historickou stříkačku Stratílek z roku 1928, která je vystavená v místním zámku.

Protože obcí protéká řeka Cidlina, mnohdy sloupenští hasiči pomáhají při povodních. Drží také světový rekord v dálkové dopravě vody.

„Každoročně se účastníme okrskových hasičských soutěží. Na začátku záři pořádáme memoriál Míly Kulicha, který byl naším dlouholetým členem. Počátkem roku se konají tajné zájezdy, které končí v nějaké příjemné hospůdce s hudbou a zábavou,“ popisuje aktivity sboru jeho členka Vlasta Kofránková.

„Na různých dalších akcích spolupracujeme s obecním úřadem, mateřskou školkou a sdružením Pocidliní, například na dětském dnu, reji čarodějnic či mikulášské nadílce. Bez podpory obecního úřadu by se nám však vedlo špatně,“ dodává Vlasta Kofránková.

Sbor nehasí jen požáry, ale také žízeň obyvatel Sloupna. Provozuje totiž sportovní areál, jehož součástí je i hojně navštěvované občerstvení.

„Vloni nás starosta přihlásil do soutěže 5 proti 5. Chlapi hráli proti ženám a nakonec zvítězili muži. Přivezli padesát tisíc, kterými jsme podpořili rozvoj mládeže,“ uzavírá hasička Kofránková. Jan Pruška

Kozlův hasičský počin

Největší radost dělá dobrovolným hasičům ve Sloupně dětské družstvo. Celkem je ve sboru dvacet šest nejmenších požárníků. Plně a zodpovědně se jim celý rok věnují manželé Čapkovi. Děti se pravidelně účastní hry Plamen, do které se mohou zapojit všichni mladí hasiči do patnácti let věku. Soutěží nejen v požárním útoku, ale také ve štafetě, závodě požárnických dovedností a dalších disciplínách.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

JAN PRUŠKA