„Záchrana ve výšce a nad volnou hloubkou je jedna z velmi specifických činností, kterou příslušníci hasičského záchranného sboru provádí, a která vyžaduje náročnou a soustavnou přípravu, třeba i na lezecké stěně. Síla, vytrvalost, šikovnost, mrštnost, odvaha, to vše a mnohem víc musí hasiči dokazovat nejen při záchraně osob z výšky v reálných podmínkách, ale prakticky ve všech činnostech, které provádí, a to i když se jedná „jen“ o trénink, nebo přípravu,“ řekla tisková mluvčí Martina Götzová.

Necelá třicítka závodníků, kteří se na lezecké stěně v polygonu poprali s náročnými trasami o titul mistra v lezení na obtížnost, prošla nejprve v základní části třemi lezeckými cestami, odkud se jich dvanáct kvalifikovalo do semifinále. „Ze semifinále postoupilo šest nejlepších účastníků do finálového klání, kde museli absolvovat trasu v obtížnosti 8A. Finále pak rozhodlo o tom nejlepším,“ uvedla mluvčí Götzová.

Jako jediný vylezl celou cestu pouze Ondřej Ďoubal (HZS Libereckého kraje, Liberec) a právem si tak vybojoval titul mistra HZS ČR. Stříbrnou příčku vybojoval domácí Petr Urbanovský (HZS Královéhradeckého kraje, UPO Velké Poříčí) a pro třetí místo si dolezl Jaroslav Petečel (HZS hl. m. Prahy).

Dlouholetí příslušníci HZS převzali medaile „Za věrnost“.
Dlouholetí příslušníci HZS převzali medaile „Za věrnost“