Retrobitvu se Spartou ozvláštnila nejen specifická nálada na stadionu a nádech starých „žlutých" časů ze sezony 19993/94, ale také dokonalá souhra nedávné elitní jednotky Mountfieldu.

Trio Kudrna, Mertl , Šimánek složilo Spartu třemi luxusními góly. Každý si vstřelil po jednom a po zápase  mohl nejstarší z trojice Jaroslav Kudrna (40) s úlevou prohlásit. „Takový hokej nás baví. Zase jsme našli chemii."

S Tomášem Mertlem jste odehráli tři utkání a vstřelili čtyři branky, v neděli Spartě hned tři Ukazuje se, jak je pro vaši hru důležitým elementem?
Samozřejmě. Proto jsme ho také přemlouvali, aby se mezi nás vrátil, aby nás zvedl a aby nás to bavilo.

A baví vás to?
Pochopitelně. Takový hokej, jaký jsme předvedli proti Spartě, nás baví. Zase jsme našli chemii. Je to vidět i na trénincích. Máme radost, že si to můžeme strčit a dokážeme vykoupat beka nebo gólmana. Přenesli jsme to i do zápasů. Na gólech je to vidět. Všichni jsme se trefili, každý z nás má nějaké nahrávky. To se vám hned hraje lépe a sebevědomí roste. Víc si dovolíte. Dostali jsme se i na přesilovky. Síla je teď rozložená do třech formací. Možná i do všech čtyřech.

Ve sparťanské kleci nastoupil Danny Taylor, Mertlův spoluhráč ze Záhřebu. Měli jste přehled, kde má slabiny?
(přikyvuje) Jo, Mertlík v kabině něco říkal, že je trošku labilní a že hodně reaguje na první napřažení. To se potvrdilo.Vyjel proti první střele a z té druhé se ho dalo vyšachovat. Naše tři branky padly do prázdné branky.

Nastoupili jste v dresech ze sezony 1993/94, kterou pamatujete jako devatenáctiletý mladík. Dostavila se nostalgie?
Trochu jsem si vzpomněl. Ale spíš jako divák než hráč. Byl jsem mladej kluk, v paměti mi toho moc nezůstalo. Další hokejové zážitky – a že jich v mých čtyřiceti letech už bylo – to překonaly. Tenkrát jsem se dostal na led jen na pár střídání a snad ani neměl žádný světlý moment. Aspoň o žádném nevím. Gól jsem nedal. To bych si pamatoval. (směje se) Víc si vybavuji derby s Pardubicemi, kdy jsem normálně fandil v hledišti. Mám v hlavě fantastickou atmosféru, naše generace si to užívala, ale jak říkám, hokejové vzpomínky mám v mlze.

Přesto bylo symbolické, že jste proti Spartě skóroval jako jediný aktivní pamětník tehdejších časů.
Jo, to bylo příjemné. Myslím, že i Tomáš Borovec (moderátor) něco vykřikoval do mikrofonu. Jirka Šimánek mi dal pěknou „krosovku", branka na mě zívala, tak ji stačilo jen trefit. Sehráli jsme to vážně pěkně.

Kotel zpíval Vysoký jalovec, jeden z populárních chorálů sezony před 22 lety, hrály se známé šlágry. Vnímal jste retro atmosféru?
Možná teď, když to říkáte, tak si to začínám uvědomovat. Je fakt, že Vysoký jalovec tady hodně frčel. Na Spartu byl plný zimák, tehdy také bývalo absolutně narváno. Lidem se to muselo líbit.

Jak moc si vážíte šestibodového víkendu?
Nezbylo nám nic jiného. Hokej, který jsme předtím předváděli, nebyl dobrý. Celkově to nebylo ono. Herně jsme se trápili. Jsme rádi, že jsme dokázali porazit mužstva z vršku tabulky. Navíc jsme v obou zápasech zaslouženě vyhráli, což potěší víc než nějaká upatlaná vítězství s velkou dávkou náhody a štěstí.

Spartu jste sedmkrát v řadě neporazili. Připomínali jste si to?
Rozhodně ne. Sice o té sérii vím, protože dostat 4:0 v play off se nezapomíná. Ale tým to v hlavě neměl, což se i na ledě ukázalo. Liberec jsme také letos ještě neporazili a v pátek s ním vyběhli.

Fanoušci jsou po skalpech Liberce a Sparty namlsaní. Nemáte obavu, že vás teď budou pasovat na horké adepty na titul?
To snad ne! Bude záležet, jak jim to podáte vy novináři. Ale vážně: od příchodu extraligy do Hradce jsme společně s fanoušky nastavili laťku vysoko. Všichni bychom si chtěli sáhnout na medaili. To je snad jasné. Ale k úspěchu je ještě strašně daleká cesta. Buďme pokorní a rádi za malé věci. Když budeme pracovat, skládačka se složí ve správný čas. O nějakém titulu se nemá vůbec cenu bavit. Ať si lidi dají radši o dvě piva víc.

Co řekli o formaci Tomáše Mertla
Vladimír Kýhos, trenér Hradce Králové: „Připadá mi, že Mertl přinesl do hry útoku se Šimánkem a Kudrnou živou vodu. Je to nebe a dudy, jak hrají teď, a jak hráli předtím. On je výjimečný hráč. Jsme rádi, že máme další nebezpečnou lajnu."

Jiří Šimánek, člen produktivní formace: „Myslím, že za ty tři zápasy co jsme odehráli, už zase víme, kde se kdo pohybuje, jak si najíždí. Sám Mertlík říkal, že ho to s námi bavilo. Škoda, že ve třetí třetině už nebyl, když dostal pět a do konce. Spartu to nabudilo."