U Orlice řeší nečekaný problém. Adam Courchaine podle slov svého agenta nechce i přes platnou smlouvu pokračovat v Hradci Králové. V klubu se o nepříjemné novině dozvěděli zkraje tohoto týdne. Hokejovým zákulisím se šíří zvěsti o zájmu sousedních Pardubic.

Celé léto se ladila smlouva se střelcem sedmnácti branek v uplynulé sezoně. Po týdnech tvrdých vyjednávání došlo ke kompromisu. Hráč i agent reflektovali na hradeckou nabídku. Tři dny poté ale zazvonil generálnímu manažerovi Aleši Kmoníčkovi telefon.

„Courchaine nechce u vás dále působit," řekl agent kanadského kanonýra.

Bylo to překvápko, spíš šok. Mountfield měl Courchaina zahrnutého do svých plánů. I přes silně problematickou druhou polovinu ročníku, kdy Kanaďan přestal dávat góly, mu chtěl dopřát nový začátek pod hlavním koučem Václavem Sýkorou.

Jenže Courchainovi se zpátky do Hradce prý už nechce. Proč prý?

„Jedna věc je, co tvrdí agent. Druhou postoj samotného hráče. S Adamem jsme ještě nemluvili. V co nejbližší době se s ním spojí Václav Sýkora, aby slyšel stanovisko přímo od něj," říká Aleš Kmoníček. „V tuhle chvíli počítáme s tím, že Courchaine normálně nastoupí 1. srpna do přípravy, protože od tohoto data má u nás kontrakt."

Údajný zájem Pardubic o ryšavého forvarda není překvapivý. Aby celý příběh zapadl do skládačky, je potřeba ho trochu vysvětlit.

Courchaine přišel do Hradce minulé léto, zejména díky enormnímu zájmu tehdejšího kouče Mountfieldu Petera Draisaitla. Pod ním také Kanaďan prožil nejvydařenější měsíce hradeckého angažmá. Střílel branky, válel 
v přesilovkách. Jenže po Draisaitlově listopadovém odvolání a následném příchodu do Pardubic, se Courchaine zasekl. Přestal se trefovat, ani herně nezářil. Zranil se a sestavou putoval níž a níž. V play off byl bídný, kouč Vladimír Kýhos, jenž u kormidla Mountfieldu nahradil Draisaitla, mu nedůvěřoval a Kanaďan se 
v některých duelech nedostal ani do sestavy. V play off neskóroval a sezonu končil zachumlaný 
do trablů.

Proto spekulace, podle níž německý kouč touží Courchaina přetáhnout do Pardubic, nemusí být výkřikem do tmy.

„Pokud by u nás hrát nechtěl, nutit ho nebudeme. Ovšem v případě, že by odešel jinam, budeme chtít adekvátní vyrovnání," vzkazuje možným zájemcům Kmoníček.

Hradec mezitím rozjel druhou fázi přípravy na nový extraligový ročník. V kádru je sedm nových hráčů. Reprezentant Richard Jarůšek, lotyšský centr Andris Džerinš, expardubičtí beci Blaž Gregorc s Martinem Štajnochem, ale také mladá krev - slovenský gólman Patrik Rybár, obránce Martin Bača (synovec československého reprezentanta Jerguše Bači) a další bek Jindřich Barák.

„Ještě máme vytipované hráče na pozici centra. Všechno to jsou cizinci. 
V těchto dnech to intenzivně řešíme a uvidíme, kdo z toho vypadne," přibližuje aktuální dění Aleš Kmoníček. „Pokud by přece jen odešel Adam Courchaine, žádné křídlo za něj shánět nebudeme. Prioritou je přivést další středního útočníka," dodal.

Hradečtí se v tomto týdnu připravují na suchu, v pondělí poprvé vyjedou na led Fortuna arény, kde je přesně za čtrnáct dní čeká prestižní Mountfield Cup okořeněný účastí ruských kolosů Avangardu Omsku a Salavatu Ufa a také Pardubic. Je otázkou, zda se v jejich dresu nebude prohánět nová posila - kanadský útočník Adam Courchaine.

Změny v Hradci
Realizační týmPříchody: hlavní kouč Václav Sýkora, asistent Pavel Hynek
Odchody: Vladimír Kýhos (Třinec)

Hráčský kádrPříchody: Brankář: Patrik Rybár (Piešťany)
Obránci: Blaž Gregorc (Pardubice), Martin Štajnoch (Pardubice), Martin Bača (Znojmo), Jindřich Barák (Skalica)
Útočníci: Richard Jarůšek (Ml. Boleslav), Andris Džerinš (D. Riga)

Odchody: Brankář: Adam Svoboda (bez angažmá)
Obránci: Jiří Vašíček (Košice), Peter Frühauf (bez angažmá), Karel Pilař (bez angažmá)
Útočníci: Antonín Honejsek (Zlín), Brian Ihnacak (Sparta), Lukáš Vantuch (Liberec)