Páté místo po základní části a v play off pád ve čtvrtfinále s jihlavskou Duklou. Taková je bilance prvoligových hokejistů Hradce Králové.

„Byl to průměrný rok,“ věcně zhodnotil sezonu hradecký trenér Jiří Mička (36), kterému na konci dubna vyprší smlouva.

„Mám chuť pokračovat,“ říká nejmladší kouč na prvoligové lavičce. O jeho setrvání na střídačce Východočechů by se mělo rozhodnout do deseti dnů.

Jste stále špatný z nezvládnutého sedmého mače?
Ještě to nepřebolelo. Jihlava byla hratelná a mohli jsme přes ni postoupit.

Sedmý zápas vám vůbec nevyšel, podali jste nejhorší výkon v sérii. Jak je to možné?
Je fakt, že Jihlava byla o třídu lepší. Přehrála nás ve všech činnostech. Škoda že jsme nezvládli pátý zápas u nich. Teď bychom se asi bavili  o něčem jiném. Možná jsme i doplatili na to, že jen málo kluků od nás mělo se sedmým zápasem zkušenosti. V dresu soupeře bylo takových borců více.

Třeba Martin Filip. Před sezonou jste ho v Hradci nechtěli a fanoušci vám to nyní dávají pořádně „sežrat“. Byla chyba, že jste ho nevzali?
Ne. Podívejte, Martin je výborný hokejista a na hru Jihlavy, především na domácím ledě, měl velký vliv. Ale je to hráč do prvních dvou formací a to jsme mu v Hradci nemohli garantovat. Na zmiňovaných postech máme Tvrdíka s Koudelkou. Navíc Martin tady hrál za Pavla Pazourka ve třetí lajně a všichni viděli, že to nebylo ono. Každopádně ve čtvrtfinále hrál výborně a gratuluji mu k postupu.

Po základní části jste skončili pátí, v play off vypadli ve čtvrtfinále. Jaký to byl rok?
Už před sezonou jsem říkal, že tvoříme úplně nový tým. Chtěli jsme jít do play off z pozice, která nám bude zaručovat „hratelného“ soupeře. To jsme splnili. Na druhou stranu jsme se nevyhnuli velkým výpadkům,  což se v minulých letech nestávalo. Myslím, že jsme nepropadli, ale zároveň ani neudělali díru do světa.

První celou sezonu jste se museli obejít bez Jaroslava Roubíka, kterého měl zastoupit Martin Koudelka. Povedlo se mu to?
Každý ví, že Roubík je jen jeden.  Myslím, že jeho výkonům se přiblížil Michal Tvrdík. A Koudy? Role kapitána pro něho byla nová, snažil se dát dohromady kabinu, navíc se potýkal se zraněními a nemocemi. Vůbec to neměl jednoduché. Odehrál průměrnou sezonu. Podobně jako celé mužstvo.

Po sezoně mu končí smlouva, podobně jako čtyřicetiletému Jiřímu Kadlecovi. Není čas na omlazení kádru?
Vše se bude řešit během následujících čtrnácti dnů. Vedení klubu musí vše pořádně promyslet. To není téma, které by se mělo řešit dva dny po skončení sezony.

Také vám na konci dubna vyprší kontrakt, stejně tak vašemu asistentovi Jiřímu Slabému. Už víte, jaká bude vaše budoucnost?
Ve smlouvě mám opci, kterou klub může uplatnit. Do deseti dnů bude jasněji.

Máte chuť v Hradci pokračovat?
Mám. Klub mi přirostl k srdci, manželce se tady také líbí. Stoprocentně důvěřuji Aleši Kmoníčkovi (generální manažer klubu – pozn. aut.), což je pro mě cenné. Myslím si, že jsem za tři roky na pozici hlavního kouče odvedl kus práce a nemusím se za ni stydět. Jsou lidi, kteří to ocení a naopak.

Máte na mysli fanoušky, kteří si v sezoně přáli vaše odvolání?
Takový už je trenérský život. Někdo vaši práci uznává, druzí ji nerespektují. Mrzí mě to, ale nic s tím neudělám. Prohráváme se Šumperkem a  namísto povzbuzování slyšíte samé urážky. Manželka mi dokonce říkala, že už na hokej nepůjde. Byla z toho strašně přepadlá. Nechci se ale litovat. Každý trenér si něčím takovým prošel.