"Je pravda, že v případě McCormacka, o němž Národní rozhodčí soud pro sport rozhodl jako první, jsme se už odvolali. V případě dalších dvou hráčů ještě běží lhůta pro odvolání. V řádu jednoho dvou týdnů tak ale také učiníme," řekl Čížek ČTK. Národní rozhodčí soud pro sport projednával pozitivní dopingové testy tří hráčů Mountfieldu odděleně.

McCormack, Klíma i Štohanzl měli zastavenou činnost do 9. února a tento týden se zapojili do soutěžních zápasů. Štohanzl nastoupil za prvoligový Kolín, který je partnerským klubem Hradce Králové, Klíma a McCormack hráli ve středu poprvé extraligu za Východočechy.

Hokejisté Hradce Králové po loňském prohraném finále v Třinci.
Kauza doping: Hokejový Hradec zná trest pro hráče. Nemusí to být konec

Antidopingový výbor ale nyní požádal odvolací senát, aby takzvaně aktivoval odkladný účinek a McCormack přestal v zápasech nastupovat. Stejně bude postupovat u Klímy a Štohanzla.

"Žádáme, aby byl trest přísnější," řekl Čížek. Připustil, že případ je v jeho dosavadní praxi ojedinělý a složitý. Již dříve uvedl, že pro hráče, do jejichž těla se nedovolené látky dostaly z potravinového doplňku Mesomorph V4, požaduje zastavení činnosti až na čtyři roky. "Vycházeli jsme z toho, že je tam jasné zavinění hráčů. Vzali si něco, co neměli," podotkl Čížek.

Souboj Hradce s Vítkovicemi během loňského semifinále.
Šok, velká křivda i osvěta. Jak šel čas s dopingovou kauzou Hradce

Právní zástupce hráčů Jan Šťovíček ČTK řekl, že neočekával, že se výbor odvolá. "Myslím si, že pro to nejsou právní validní důvody," uvedl Šťovíček s tím, že pro hráče se nic nemění. "Samotné odvolání nemá odkladný účinek a nepředpokládám, že by jim senát zastavil činnost. To by antidopingový výbor musel přijít s novými argumenty," prohlásil.

U Národního rozhodčího soudu pro sport Šťovíček uspěl s argumentací, že se jednalo o takzvaný kontaminovaný produkt a v tomto případě je sazba zastavení činnosti do jednoho roku. Čížek s tím ale nesouhlasí. "Myslíme si, že to nelze našroubovat na výživové doplňky a v odvolání jsme to napadli. Doplněk stravy je sám o sobě stimulant," řekl šéf antidopingového výboru.

V utkání 44. kola Tipsport extraligy se Mountfield HK představil v Litvínově.
Trenéři nám ukázali, že s námi počítají, potěšilo Klímu. Teď vyzrát na Třinec

Označení kontaminovaný produkt se v dopingových kauzách dosud používalo zejména v případech, kdy se zakázané látky dostaly do těla sportovců z masa.

Odvolání Antidopingového výboru ČR zároveň posouvá plánované jednání disciplinární komise hokejové extraligy. Ředitel soutěže Martin Loukota již dříve uvedl, že hokejové orgány se budou záležitostí zabývat, až padne pravomocné rozhodnutí o porušení antidopingových pravidel ve všech třech případech, což se zřejmě do konce extraligové sezony nestane.