Historie se mění, je to prostě tak. Hradec si ve středu poprvé zkusí, jaký je hokej v semifinále play off extraligy. Na východ dorazí soupeř s ambicemi nejvyššími, Kometa Brno. První díl série vypukne dvacet minut po sedmnácté hodině. A bude to řež!

„Ještě nechci hodnotit, jestli je to historický úspěch," řekl hradecký trenér Václav Sýkora. „Za námi je jedna série a další před námi," dodal.

Průlom však postup mezi nejlepší čtyři rozhodně je. V minulých třech sezonách totiž Mountfield pokaždé vypadl ve čtvrtfinále. Tentokrát si poradil s Litvínovem 4:1 na zápasy. Nezastavil ho ani fakt, že prohrál hned první utkání.

Teď je tu však další úkol. Zastavit mužstvo milionových hráčů. Vždyť Kometa má neskutečně našlapaný kádr: gólman Čiliak, obránci Němec či Krejčík, útočníci Erat, Kvapil, Zaťovič, Čermák… To je jen stručný výčet hvězd.

„Mají nesmírně silné čtyři pětky, ať už je to obrana, nebo útok, samá skvělá jména, to je asi jejich největší zbraň," pronesl hradecký tahoun Richard Jarůšek, mimochodem odchovanec Komety, který však v prvním mužstvu nikdy nedostal šanci.

Jeho slova se potvrdila i ve čtvrtfinále, kde Brno smázlo Spartu, jednoho z favoritů ligy, jednoznačně 4:0 na zápasy. Tak hladký průběh čekal málokdo.

„Výsledek překvapil i mě, myslel jsem, že Sparta bude klást větší odpor. Ale je pravda, že sice na první pohled to vypadá jako jasná série, ale když jsem viděl ty zápasy, tak Kometa několikrát otáčela skóre, rozhodovalo i prodloužení, takže to zase tak lehké pro ně nebylo," zamyslel se Jarůšek.

Brno zvládlo precizně boj se Spartou, byť mělo v sezoně výkyvy, a proto skončilo nečekaně až na šestém místě tabulky. „Měli hodně zraněných, bylo to znát, nehráli třeba Erat se Zaťovičem," upozornil Jarůšek.

Jenže v Hradci to bude jiný příběh. Oba mančafty jsou plné sil a prakticky bez zraněných. Hradci chybí ze základního kádru pouze útočník Červený. „Sestavu není důvod měnit," prozradil kouč Sýkora.

Bude úspěšný tým ze čtvrtfinále stačit i na pyšnou Kometu?