Hokejový HC Mountfield odchází z Českých Budějovic do Hradce Králové. Pro fanoušky je to smutný, ale podle všeho zřejmě nezvratný fakt.

Jaké kroky čekají klub v nejbližších dnech? „Budeme čekat na zasedání rady města  a zastupitelstva v Hradci Králové," říká předseda klubového představenstva Miroslav Schön.

Přesun HC Mountfield na východ Čech musí ještě právě na svém úterním zasedání schválit zastupitelé Hradce Králové. Podle zákulisních informací by se však mělo jednat o pouhou formalitu.

„Domnívám se, že zastupitelé přivítají možnost mít takovou parádu v Hradci Králové a přesun podpoří," uvedl generální manažer Královských lvů Aleš Kmoníček, který v pondělí společně se zastupiteli Mountfieldu s hradeckými radními hovořil.

„Za sebe můžu říct, že z jednání mám velmi dobrý pocit," nepřímo Kmoníček potvrdil, že příští úterý dojde k definitivnímu stvrzení hokejového sňatku.

Podobně celou věc vidí i primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. Také on sám má eminentní zájem, aby se v jeho městě hrála extraliga: „Jsme připraveni umožnit klubu HC Mountfield, aby tady hrál za podmínek, které jsme domluvili předem. Ta hlavní je, aby nás to nestálo víc než do teď – tedy 13,5 milionu."

Také Schön věří v dohodu s Hradeckými: „Věřím tomu, ale samozřejmě nemohu mluvit za ně. Ještě o tom ale stále nechci moc hovořit, protože nemáme souhlas z hradeckého zastupitelstva."

Pokud souhlas dostane, což je hodně pravděpodobné, čeká celý klub přesun.

„První krok bude takový, že naši současní hráči absolvují ještě před dovolenou společný krátký tréninkový kemp s Královskými lvy v Hradci," dává Miroslav Schön nahlédnout do svého scénáře pro nejbližší dny.

„Budu hrát pořád hokej. Jen už to nebude doma," pravil budějovický kapitán Jiří Šimánek.

Samozřejmostí je, že klub bude vracet fanouškům peníze za prodané permanentní vstupenky na příští sezonu. „Dojde k tomu během příštího týdne. Je to sice dost složitý administrativní proces, ale během pondělka zveřejníme, kdy se peníze budou vracet, a celé to proběhne velice rychle," ujišťuje Schön.

Finanční prostředky budou vráceny i menším sponzorům. „U těch, kteří ještě nepodepsali smlouvu, samozřejmě není co řešit. Všem dalším, kteří zaplatili peníze na další sezonu a nebudou s námi chtít odejít do Hradce, budou prostředky pochopitelně vráceny. Je to otázka příštího týdne," slibuje Schön.

Pokud by k dohodě v Hradci přece jen nedošlo, je otázka, co by se dělo dál. „Žádnou jinou záložní variantu připravenou nemáme," přiznává hlava klubu.

Možnost přece jen zůstat v Českých Budějovicích vidí jako naprosto nereálnou: „To opravdu nevidím jako pravděpodobnou možnost. Mosty se spálily, příkopy byly vykopány. Neumím si představit, že při současném obsazení radnice v Českých Budějovicích bychom se mohli domluvit. Jediný, kdo se snažil jednat konstruktivně, byl náměstek Joch."

Zklamaný fanoušek: „Zabili 85letou tradici. Nechápu to"

České Budějovice – Hokejovým fanouškům v jižních Čechách zbyly jen oči pro pláč. HC Mountfield se odstěhuje z Českých Budějovic, hrát bude zřejmě v Hradci Králové.  Zpověď Pavla Loukoty vypovídá o rozpoložení duše opravdového hokejového fanouška.

Co říkáte tomu, že hokej v Českých Budějovicích končí?
Zabili nám pětaosmdesátiletou tradici. Co jiného máme říkat? Když jsme slavili výročí, firma Mountfield se radovala s námi. Líto je mi i hráčů. Hrají tady spolu už nějaký rok, teď musí jinam. Co se tady teď bude dít?

Myslíte v Budvar aréně?
Nevím, co si radnice myslí. Že tam bude volejbal? Nechápu to.

Chodil jste na zápasy pravidelně?
Viděl jsem všechna utkání. Snad až na osm zápasů venku jsem viděl úplně všechno.

To se tedy právem můžete považovat za skalního fanouška…
To je přece životní styl. Srdeční záležitost.

Co tomu říkali v práci?
Já chodil na přesčasy. Šéfovi jsem říkal, že v sobotu i v neděli půjdu na odpolední, jen abych mohl jít v zimě na extraligový hokej.

A co ještě jste hokeji obětoval?
Letní grilovačky jsem opustil, podřídil jsem všechno hokeji. V práci jsem dělal dvanáctky, šestnáctky, jen abych měl volno na hokej. V zimě už nikdo tolik dovolenou nechce, já ji vždycky potřeboval na extraligu. Manželka jezdila se mnou.

Po celé republice?
Jezdili jsme autem do Zlína, objeli jsme celou republiku. Všechno. Byli jsme v Ostravě, v Třinci. Co ale bude teď?

Asi se musíte smířit s tím, že se v Budějovicích už hrát nebude…
A kdo kluky podpoří? Přijeli jsme třeba jedním autem do Vítkovic. Byli jsme tam jen čtyři lidi, kteří fandili Českým Budějovicím. Za mojí manželkou, která pracuje v supermarketu, pak přišel šéf týmu Láďa Gula a vzkázal od hráčů, že smekají klobouk, že to byla od nás paráda. Přišel a říkal: Kluci, skláníme vám nejvyšší hold. To bylo v době, kdy jsme měli za sebou osm porážek.

Drželi jste palce hokejistům, i když se jim nedařilo? Stáli jste za nimi i po prohře?
Fandit je potřeba, i když se nedaří. Komu ale budeme fandit teď? Budeme vyrážet na venkovní zápasy, na Spartu už jsme se domluvili, do Hradce ale určitě nepojedeme.