Hokejovou budoucnost má reprezentační obránce Petr Čáslava na rok vyřešenou. Ve čtvrtek stvrdil dohodu se švédskou Timrou svým podpisem. Díky daňovým zákonům v severské zemi však do Elitserien naskočí až v říjnu. V jakém týmu se rozehraje během září? Budou to Pardubice? Nebo někdo úplně jiný?

Ve hře o vaše služby nebyla jen Timra. Zájem mělo hned několik klubů z Kontinentální ligy. Proč jste neskončil v Rusku?

Prioritou pro mneb ylo Rusko. To nezapírám. Jenže se tam změnil hráčský trh i finanční podmínky. Takže jsem se nakonec rozhodl pro švédskou ligu.

Mrzí vás, že nebudete hrát KHL?

Tak, mrzí… Doufal jsem, že bych se tam mohl po roce zase vrátit. (Čáslava v sezoně 2007/08 působil v Severstalu Čerepovec – pozn. red.) Jakmile jsem podepsal kontrakt s Timrou, tak jsem o tom přestal přemýšlet. Do Švédska se moc těším.

Nejblíže prý byla dohoda s Ufou, ale po příchodu kouče ruského nároďáku Bykova vše padlo. Bylo to tak?

Ve hře byly i jiné mančafty. Do Ruska se chodí vydělávat peníze, ale abych tam šel za jakýchkoliv podmínek, tak to zase ne. Člověk vybírá i kvalitní mužstvo.V tom by byla Ufa parádní. Jenže přišel Bykov, a všechno bylo jinak.On si mužstvo skládá z ruských hráčů. Zazlívat mu to nemůžu. Má výsledky.

Dají se podmínky, které budete mít v Timře, srovnat s nabídkami ruských klubů?

Moc se to neliší.

Timra skládá nové mužstvo. Měl byste být v pozici klíčového obránce. Těší taková důvěra?

Určitě i tohle rozhodovalo. Jdu do mančaftu, kde bych měl hodně hrát. Rád bych tam zanechal dobrý dojem a s týmem udělal výborný výsledek.

V minulé sezoně hrál v dresu Red Eagles Petr Tenkrát. Už jste u něho sondoval terén?

On je teď na mistrovství světa v in–line hokeji. Ale mluvil jsem s Milošem Hořavou, který zná Švédsko výborně. Vřele mi to doporučil. Z hlediska hokeje i rodiny by to mělo být v pořádku.

Do Švédska vzhledem k tamním daňovým zákonům zamíříte až v říjnu, kdy bude mít Elitserien za sebou už několik kol. Je to problém?

Z počátku mi to vadilo. Ale nedá se nic dělat. Holt tam mají takové zákony. Švédská liga však začíná o něco déle, takže mi toho zas tolik neuteče.

Co bude s vámi do té doby?

Sám zatím nevím. Ve čtvrtek jsem teprve podepsal smlouvu. S agentem Robertem Spálenkou to budeme řešit. Rozhodně bych nechtěl přijet do Švédska. S tím, že nemám za sebou žádný zápas. Rád bych si zahrál i v srpnu nějaké přáteláky. Prostě mít herní praxi.

Momentálně se připravujete s Pardubicemi. Je možné, že září strávíte v jejich dresu?

Určitě. Dokázal bych si to představit. Ale ono to není tak jednoduché. Byl bych tady měsíc, mužstvo to může třeba rozhodit. Je to celé hodně citlivé. Uvidíme.

Ale zahrál byste si s Dominikem Haškem. Taková šance se vám už nemusí naskytnout.

Samozřejmě. Hašek – to je výzva pro celé mužstvo, pro všechny kluky, co v Pardubicích jsou.

Švédská liga není u nás tolik sledovaná jako KHL. Nemáte strach o svoji pozici v reprezentaci, kterou jste si vybudoval za poslední roky?

Když se bude dařit, tak mě snad trenéři pozvou. Ale třeba ne. Mohou začít budovat nový tým. To se všechno uvidí. Budu se snažit makat na ledě a pak se ukáže, jestli pozvánka dorazí.

Na neúspěch reprezentace ve Švýcarsku jste už zapomněl?

Z hlavy to hned vypustit nešlo. Přece jen jsme měli výborné mužstvo, chtěli jsme medaili. Po návratu do Čech jsem si dal čtrnáct dní úplné volno a pak začal hned trénovat. Tak nejlíp zapomenete na to, co bylo.