Dopingovou kontrolou neprošli útočníci Kevin Klíma, Martin Štohanzl a kanadský obránce Graeme McCormack, těm hradecký klub do vyřešení případu pozastavuje platnost profesionálních hráčských smluv. „Mountfield HK se zcela jednoznačně distancuje od podobných aktivit hráčů a užívání jakýchkoliv doplňků stravy s obsahem zakázané látky, byť šlo o nevědomé a neúmyslné porušení pravidel. Klub se proti takovému chování vymezuje, zároveň se na tomto prohřešku nijak vědomě ani nevědomě nepodílel,“ stojí v prohlášení klubu.

Kromě pozastavení profesionálních smluv byli všichni tři hokejisté do vyřešení případu vyřazeni z A-týmu. K testování hráčů došlo během semifinálové série s Vítkovicemi. Klíma byl přitom nejlepším střelcem Mountfieldu během play off.

Podle dostupných informací se mělo jednat o doplněk stravy, na jehož obalu zakázaná látka chyběla. „V rámci klubu, a to zejména A-mužstva, byli hráči pravidelně preventivně upozorňováni na nutnost důkladného prověření všech doplňků stravy v souvislosti se zakázanými látkami. Hráčská smlouva ukládá hráčům povinnost složení veškerých léků a doplňků stravy před jejich užíváním konzultovat s klubovým lékařem, což se pravidelně děje, v tomto případě se to však, z neznámého důvodu, nestalo. Došlo tak k individuálnímu porušení tohoto pravidla zmíněnými hráči,“ pokračuje tisková zpráva klubu.

Případ bude nyní řešit i vedení extraligy. Ředitel soutěže Martin Loukota ČTK řekl, že bude postupovat podle platných řádů. „Jako organizátor soutěže máme přistoupit k přiměřené sankci. Utkání ale vyhrály Vítkovice 2:1, takže i kdybychom ho zkontumovaly, vítěz se nemění," uvedl Loukota.

Asociace profesionálních klubů (APK LH) a vedení soutěže se podle Loukoty víc vyjádří ke kauze až po získání bližších odborných informací a vyhodnocení případu. Nad rámec dnešního prohlášení nechtějí situaci více komentovat ani zástupci Hradce Králové.

„Je ale podle mě na místě iniciovat setkání s předsedou Antidopingového výboru ČR na půdě valné hromady APK LH a pokusit se následně zvýšit informovanost v této oblasti v klubech mezi extraligovými hráči," konstatoval Loukota v prohlášení. 

Kompletní tiskové prohlášení Mountfieldu HK