Při posledním ostrém testu před dubnovým mistrovstvím světa hokejistů do 18 let, který se konal do neděle v Hradci Králové, skončil český výběr na Turnaji pěti zemí čtvrtý. Tým JIŘÍHO ŠOLCE dokázal porazit jenom Rusko. „Sešla se tady světová špička, odehráli jsme velmi dobrá utkání, možná jsme měli trochu smůlu v koncovce, ale s celkovým herním projevem jsem určitě spokojený,“ těšilo českého kouče. Jeho svěřenci dokázali jako jediní pořádně potrápit suverénní Spojené státy, ale potopily je hrubky v defenzivě. Podobně dopadl i severský dvojboj, v němž Česko podlehlo Finsku a Švédsku.

Jenom jedna výhra, není to málo?
Je potřeba si uvědomit kvalitu ostatních týmů a navíc většinou rozhodovaly detaily. Kluci si dokázali, že mohou hrát s každým. Samozřejmě by bylo lepší, kdybychom skončili na medailových pozicích, ale bohužel to dopadlo jinak.

Možná škoda, že Rusko nebudete mít v základní skupině na MS, letos se vám na něj daří…

To je pravda, porazili jsme je třikrát po sobě. Jsou trochu nedisciplinovaní. Vyhráli jsme nad nimi pokaždé hlavně kolektivním výkonem. Na mistrovství se může stát cokoliv. Myslím, že jsme schopni hrát se Švédy i Finy a uvidíme, v jakém složení přijede Kanada.

Z českého pohledu skupina B vypadá docela krutě, navíc do čtvrtfinále postoupí jenom tři nejlepší. Přes koho by mohla vést cesta?

Hlavně musíme porazit Nory. Budeme v pozici jako dvacítka, můžeme jen překvapit. Myslím, že když budeme mít i trochu štěstí, jsme schopni jednoho ze silné trojice porazit.

Hlavně ale nesmíte zapomenout na hradecké ponaučení, které zní: Trenér na zápase v saku, body v tahu…

(směje se) Po třech porážkách na turnaji jsme museli něco změnit, takže jsme obleky odložili a vyšlo to. Ale mám takový pocit, že s výkonem to stejně moc společného nemělo.

Váš výběr několikrát srazily individuální hrubky v defenzivě. Dá se nedostatek do dvou měsíců odstranit, když se hráči vrátili zpátky do klubů?

Řekli jsme klukům, na čem mají zapracovat a budeme s nimi v neustálém kontaktu. Doufejme, že tyto věci odstraní, pomoci by k tomu určitě mělo i play off, kde na ně čekají těžké zápasy.

Poměrně sympaticky jste se nebáli chodit do soubojů, v tvrdosti jste rozhodně nezaostávali. Bylo součástí taktiky hrát ostře do těla?

Určitě, máme na to vhodné typy pracovitých a disciplinovaných hráčů. V tomto směru si zaslouží velkou pochvalu. Jen bychom to ještě potřebovali vyšperkovat nějakými střelci a bylo by to jenom lepší.

Právě, nechyběla k té tvrdosti ještě zámořská zarputilost v zakončení?

Zápasy, které jsme tady odehráli, se dají srovnat třeba s finále juniorského play off, kdy se hraje opravdu na krev. V základní části taková utkání nehrají, takže se na podobný hokej musí i trochu adaptovat.

Který z mladíků podle vás na turnaji nejvíc zazářil, švédský bek Brodin?

Bezpochyby, hrál výborně. Vyzdvihl bych ještě Američana Grimaldiho. Už vloni byl na mistrovství světa osmnáctek, letos patřil do kádru pro dvacítky, i když se nakonec nevešel. Je to velká hvězda amerického týmu.

Jen má smůlu, že moc nevyrostl, neměří ani 170 centimetrů…

To sice ne, ale je to technicky i bruslařsky velice vyspělý hráč. Pokud o něj na draftu projeví klub NHL zájem a postaví hru na jeho schopnostech, klidně se z něho může stát i hvězda celé soutěže.

Nechyběl přesně takový lídr české reprezentaci?

Bohužel ano. Museli jsme se obejít bez Dimy Jaškina, v zámoří máme ještě Martina Frka. To jsou hráči, kteří vezmou v klíčových okamžicích odpovědnost na sebe, dají gól. My jsme byli nejhůře střílejícím týmem na turnaji. Kdybychom je zde měli, asi jsme mohli dopadnout lépe. Ale pracujeme s tím, co máme k dispozici a hráčům, kteří tady byli, patří absolutorium.

Takže čekáte, že pokud se tým podaří před MS doplnit o Jaškina s Frkem, úderná síla pořádně stoupne?

Ano, ale nechci nijak předjímat. Nevím, jestli budou, nebo nebudou. Druhá věc je, jak dobře do mužstva zapadnou. Kromě nich máme za mořem ještě obránce Marka Hrbase. Bude záležet, jak přijmou roli, kterou jim dáme a podřídí se týmovému výkonu. Pokud ji přijmou, tak útočná síla bude samozřejmě daleko vyšší a budeme schopni hrát vyrovnané zápasy i s nejtěžšími soupeři a třeba je i porazit.