Žádný soucit se čtyřicetiletým Martinem Filipem, na „staříky“ se v play off neberou ohledy.

Názorně to předvedl hradecký bek Václav Čížek. Jihlavského matadora v první třetině úvodního čtvrtfinále přišpendlil tvrdě na hrazení. Rána, ticho v postarší aréně a Filip se složitě sbíral z ledu.

„Je to cesta, jak mu přijít na kobylku. Hrát tvrdě, nekompromisně,“ říkal autor parádního hitu. Přesto po zápase spokojeností nehýřil. Hradec padl 1:2.

Co chybělo v dramatickém závěru ke kýženému vyrovnání?
Asi více střelby od beků. To byla naše největší chyba v celém zápase. Málo jsme stříleli. Bohužel.

Do hry jste se dostali až závěrečné třetině. Proč jste úvodní dvě prospali?
Zpočátku byla obě mužstva nervózní. Hrálo se nahoru dolů. Je fakt, že hokej, který chceme předvádět, jsme začali hrát až ve třetí třetině. Motali jsme to po rozích, špatně si přihrávali. Sice jsme měli nějaké šance, jenže prostě málo střílíme.

Jak moc vám motal hlavu čtyřicetiletý Martin Filip?
Fíla je dobrej hokejista. (usmívá se) Trápil nás dost, i když jsme si na něj dávali pozor. Jihlava má ale víc kvalitních hokejistů, kterých si musíme všímat.

Filipa jste ovšem nachytal. V NHL by váš hit dokola a dokola opakovali.
Je to cesta, jak mu přijít na kobylku. Hrát tvrdě, nekompromisně. Techničtí hráči jako on nemají rádi hru do těla. Takhle musíme hrát. Řezat je už při zakládání útoků, nejenom u nás ve třetině. Hokej s nimi hrát nemůžeme. Myslím, že každý takový zákrok pomůže mně i celému mužstvu.

Porážka na úvod je pokaždé nepříjemná. Oklepete se z ní?
Jo, je to nepříjemný, ale naštěstí si ze zápasu odnášíme i pozitivní věci. Špatně jsme nehráli. I přes prohru věřím, že si z Jihlavy odvezeme jedno vítězství.

Co bylo pozitivní?
Třeba Kuba Čech. Chytal skvěle. Dobrý tým se pozná podle kvalitního gólmana a my máme jednoho z nejlepších v celé lize. Od jeho výkonu se můžeme odrazit.

Ve druhém zápase budete pod tlakem. Přivézt domů sérii za stavu 0:2 by bylo zlé, že?
Jasně. Víme, že úterní zápas bude strašně důležitý.