Třídenní hokejová žranice skončila. První ročník Mountfield Cupu se vydařil. Hradec Králové uspořádal parádní turnaj s luxusním ruským obsazením a už teď mu stojí přede dveřmi zájemci, kteří by se rádi zúčastnili druhého ročníku.

„O víkendu se tady byli podívat zástupci Slovanu Bratislava, turnaj se jim zamlouval. Trenér Miloš Říha má k východočeskému regionu vztah, chtěli by se příští rok zúčastnit," prozrazuje ALEŠ KMONÍČEK, generální manažer Mountfieldu HK, který byl pořadatelem nevšedního klání.

Jak jste spokojený s turnajem, kterého se zúčastnily špičkové celky z KHL Ufa a Omsk?
Hodně. Nenastaly žádné větší problémy. Rusové, ale i Pardubičtí, odjížděli spokojení. Všichni dostali to, co potřebovali. Další zpětnou vazbou jsou fanoušci. Návštěvy na třídenním turnaji, který se uskutečnil o prázdninách, byly fantastické. Celkově to byla velmi vydařená akce.

Připravit ruským celkům maximální komfort není jen tak. Často si na spoustu věcí stěžují. Vás výtkami nezahrnuli?
Komunikoval s nimi především ředitel turnaje Robert Horyna a další lidé z organizačního výboru. Chtěl bych jim obzvlášť poděkovat, protože všichni do jednoho odvedli skvělou práci. Ufa tady byla na týdenním soustředění, kluci s nimi zařizovali vše potřebné, doslova okolo nich lítali. Rusové si na nic nemohli stěžovat.

Pořádání druhého ročníku tedy nic nebrání?
Ne. Chtěli jsme premiérový turnaj udělat v takovém duchu, abychom mohli druhý ročník směle zorganizovat. Myslím, že se v klidu můžeme pustit do příprav.

O účast se údajně zajímají další kluby. O koho jde?
O víkendu se tady byli podívat zástupci Slovanu Bratislava, turnaj se jim zamlouval. Trenér Miloš Říha má k východočeskému regionu vztah, chtěli by se příští rok zúčastnit. Abych to shrnul, ze všech stran máme pozitivní ohlasy.

Do hlediště si našlo cestu na 12 tisíc diváků. Předčilo to vaše očekávání?
Stoprocentně. Očekávali jsme dobrou návštěvu na derby, ale v odhadech jsme byli střídmější. Nakonec přišlo na všechna utkání víc než 12 tisíc lidí. Za to jsme hrozně rádi.

Klubu jste udělali velkou reklamu. I to vás musí těšit, že?
Byla to reklama pro celý náš klub, pro město, ale samozřejmě i pro našeho hlavního partnera firmu Mountfield. Dalším plusem bylo, že celá akce byla dost medializována, za což jsme rádi.

Zápasy si nenechal ujít poradce národního týmu Jiří Fischer, v hledišti se na skok objevil Tomáš Hertl, útočník San Jose Sharks. Dodalo to turnaji na vážnosti?
Jistě. Byl to další kamínek do mozaiky. Jirka Fischer byl celou dobu u nás ve skyboxu, viděl všechna utkání a pečlivě si zapisoval poznatky. Pro fanoušky byla zpestřením návštěva Tomáše Hertla. Mohli se s ním vyfotit, stejně tak s Dominikem Furchem. Tyto věci jsme samozřejmě neplánovali, nicméně přispěly k výborné atmosféře.

Turnaj jste po třech výhrách opanovali. Jste spokojený s tím, jak se obměněný tým prezentoval?
Všichni asi byli nejvíce zvědaví na nové hráče. Velmi spokojený jsem s Džerinšem, který ukázal, že je velmi kvalitním centrem s obrovským přehledem. Pokud mu bude i nadále fungovat spolupráce s Jardou Bednářem, budeme všichni rádi. Právě Jardovi jsme minulý rok sháněli produktivního centra, s kterým si vyhoví. Teď to vypadá, že tihle dva by si mohli sednout.

A další posily?
U Richarda Jarůška bylo jen otázkou času, kdy začne dávat góly. Každý vidí, že je to hráč, který chce ze sebe pokaždé vydat maximum a střílet branky, což se mu povedlo proti Pardubicím. Mě ale třeba těší i výkony Bedřicha Köhlera, stejně tak i dalších hráčů. Špatně nehrál Blaž Gregorc, ale věřím, že se rozjede k ještě lepším výkonům. Každopádně ukázal, že potenciál má a může být hráčem pro přesilové hry.

Trenéři by rádi ještě měli v mužstvu jednoho středního útočníka. Splníte jim jejich přání?
Trenéři mě neustále bombardují otázkami, kdy přijde nový centr. (směje se) Ale vážněji: jsem s nimi v úzkém kontaktu. Vědí s kým komunikuji, jak se věci vyvíjejí, případně kdo a jak reaguje na naše nabídky. Mají každodenní informace. Každopádně to není jednoduché. Žádná jednání neztroskotala na tom, že bychom něco zanedbali. Spíš jde o to, že chceme vyloženě hráče do první nebo druhé lajny. A hokejisté, kteří odpovídají našim požadavkům, a zároveň jsou stále na trhu, mají z Evropy víc nabídek. Ze Švýcarska nebo z Německa. A my třeba švýcarské kluby nemůžeme přeplácet. Zase takhle finančně silný klub nejsme. Každopádně jednáme, hráči si dávají čas na rozmyšlenou a uvidíme, jak se to vyvine. V tuhle chvíli nejsme před podpisem s žádným novým hráčem.

Přece Mountfield Cup nevyhrají Pardubice!

Cenu pro nejlepšího brankáře Mountfield Cupu si odnesl Ondřej Kacetl (na snímku) díky skvělým výkonům proti Ufě (3:1) a Pardubicím (6:2). „Ale víc než individuálního ocenění, si vážím týmového výkonu. Proti takovým mužstvům, která se na turnaji představila, jsme předvedli super hokej. Moc si ceníme, že jsme celý turnaj vyhráli," těšilo pětadvacetiletého gólmana.

O vítězství si to Hradec rozdal s Pardubicemi. Bylo to kdo s koho. Za stavu 2:2 po dvou třetinách se Mountfield urval a regionálního rivala přejel čtyřmi brankami. „Kluky obdivuju. Odehrát tři zápasy za tři dny to není sranda. Hlavně Jarda Bednář a další starší hráči zaslouží uznání. S Pardubicemi jsme museli dotahovat, přesto byla třetí třetina v naší režii," pravil Kacetl a pak se širokým úsměvem prohodil. „Štvalo by nás, kdyby zrovna Mountfield Cup vyhrály Pardubice. To jsme nemohli dopustit."

Kacetl si pochvaloval kvalitu a náročnost turnaje, který Hradec maximálně prověřil. „Obsazení turnaje bylo úplně jiné než v předchozích letech, kdy jsme ho hráli na Slovensku. Nechci se nikoho dotknout, ale tady to mělo větší úroveň. Co jsem mluvil s Dominem (Dominikem Furchem), tak Omsk tady měl absolutně kompletní tým," říká brankářská jednička Mountfieldu, která si chválila nově složenou obranu. „Až si to ještě víc sedne, bude to hodně dobré."