Velmi dobrá sezona = velmi dobré vysvědčení. Deník udělil hokejistům Hradce Králové známky jako ve škole. Jedničku s hvězdičkou dostala dvojice René Vydarený a Jiří Šimánek. Slušných známek ale bylo mnohem víc.

Brankáři

PAVEL KANTOR 1-
(základní část: 92,48 % úspěšnosti zásahů, play off: 90,98 %):

Na výsledcích má ohromnou zásluhu. Před sezonou svedl úspěšnou válku o pozici týmové jedničky. Rok 2013 odchytal v reprezentační fazoně. Až v lednu slevil, v play off si bude vyčítat bitvu číslo 3. A následná slova o debilním zimáku (myšleno mantinelech)? Vždyť měl vlastně pravdu…

ONDŘEJ KACETL 2-
(ZČ: 90,27 %, PO: 91,67 %):

Těžce kousal podružnou roli, údajně měl přislíbeno mnohem větší vytížení. Vztahy s Kantorem? Na úrovni studené války. Ale když naskočil, kvality ukázal. Parádně zvládl vítězný dvojboj s Plzní a Spartou.

Nehodnocen: Jaroslav Pavelka.

Obránci

RENÉ VYDARENÝ 1*
(základní část: 5 branek, 15 asistencí, play off: 0 branek, 3 asistence):

Patří mezi TOP 3 zadáky extraligy. Funguje jako dokonale seštelovaný stroj, který je naprogramovaný k velkovýrobě správných řešení. Je neuvěřitelné, jak jeden obránce dokáže tak výrazně ovlivnit hru celého týmu. Na hard disk si uložil několik gólů a asistencí. V play off vynechal tři duely kvůli bolavým žebrům. Možná i to rozhodlo o čtvrtfinálovém krachu.

PETER FRÜHAUF 1
(ZČ: 7 + 15, PO: 1+2):

Třída. Prostě klasa. Sůl nad zlato? V Hradci platí Frühauf nad zlato.  Pro novináře dar z nebes. Neutápí se ve frázích, slova ze sebe sype s křišťálovou upřímností. Největší bitvu svedl na sále, kde asistoval osm hodin u porodu prvního syna. Jedna věc ale nesedí: jak je možné, že nehraje ve slovenské reprezentaci?

PETER MIKUŠ 1-
(ZČ: 2 + 13, PO: 0 + 1):

Na ledě si ho skoro nevšimnete, ale to je přece u obránce dobře, ne? I když přece jen…v prodloužení rozhodl zápas na Spartě.  Třetí slovenský bek do party, třetí opora. Skoro celou sezonu se vedle něj učil řemeslu mladý Martin Pláněk. Školu dostal kvalitní.

FRANTIŠEK PTÁČEK 2
(ZČ: 1 + 9, PO: 0 + 2):

Pracovat s vysavačem v přeplněném kupé umí pořád bravurně. Klid, rozvaha, chladná hlava. To je jeho. Zazmatkoval jen jedinkrát. V nominaci na čtvrtý zápas se Zlínem svoje jméno v sestavě nenašel, rozčarovaný vrátil věci a odjel domů. Zkrat si za pár hodin uvědomil.

BOHUMIL JANK 2
(ZČ: 1 + 2, PO: 1 + 2):

Rozdělil fanoušky. Někdo mu spílá, někdo ho miluje. Fatální chybu udělal v prodloužení čtvrtého derby s Pardubicemi. Nepříjemný zážitek ho ale neovlivnil. Lepšil se, v bojích se Zlínem vypadal hodně dobře.

TOMÁŠ HARANT 2-
(ZČ: 1 + 3, PO: 0 + 1):

Ročník rozjížděl pomalu, v první čtvrtině hledal svoje pravé já. Jakmile ho našel, ihned to bylo na jeho pohodě znát. Klasický defenzivní bourač. V šesté partii se Zlínem mu ujely nervy, sekl Köhlera a v dvojnásobném oslabení Hradec inkasoval. Bylo to hloupé, zbytečné…

MARTIN PLÁNĚK 3
(ZČ: 2 + 4, PO: 0 + 1):

Budoucnost klubu. Dvě sezony se otrkával se Znojmem v EBEL lize, letos poprvé ochutnal úskalí extraligy. Zvládl to slušně. Ostruhy získával v přesilových hrách i ve vyhrocených koncovkách. Play off mu ale nevyšlo, dojel na absenci zkušeností. Končit s minus šest v pěti zápasech je šílená vizitka.

KAREL PLÁŠIL 3
(ZČ: 1 + 0):

Odehrál šestadvacet zápasů, vstřelil gól Spartě, pak se přestěhoval do prvoligového Havlíčkova Brodu, kde byl vytížený mnohem víc. Je mu 19, jeho čas přijde už příští rok.

Nehodnoceni: Michael Kolarz, Zdeněk Čáp, Tomáš Prokop.

Útočníci

JIŘÍ ŠIMÁNEK 1*
(ZČ: 25 + 17, PO: 2 + 3):

Životní sezona. Vytvořil extraligový rekord v počtu vítězných branek (11). V základní části nasbíral 42 bodů, nejvíce v kariéře. Když se zranil, Hradec připomínal bezradné dítě, které ztratilo tátu. Na dres by mu měli přišít novou jmenovku: NEPOSTRADATELNÝ Šimánek.

TOMÁŠ MERTL 1
(ZČ: 14 + 21, PO: 1 + 2):

Jak to, že ho ještě nevyzkoušeli v nároďáku? Do nebe volající nespravedlnost! Ten kluk má všechno – střelu, báječnou přihrávku, drzost, bruslení, myšlení. V Hradci se vymakal v elitního centra a odškrtl si kariérní maximum – 35 bodů v základní části.

JAROSLAV KUDRNA 1
(ZČ: 15 + 19, PO: 3  + 1):

Víc než bod na zápas! Tady není co dodávat. I v osmatřiceti letech je to hráč nejvyšší jakosti. Rozhodl derby, pětibodový večer zažil v Třinci, v play off trefil hattrick. Skončila mu smlouva. Depeše směřovaná na vedení Mountfieldu HK by zněla asi takto: Neváhat, podepsat!

RASTISLAV DEJ 2
(ZČ: 10 + 10, PO: 1 + 1):

Slovenský smíšek s velkým hokejovým srdcem. V první lajně mu to tolik nevonělo, pak zaparkoval ve druhé, kde si našel svoje místo. Trápila ho zranění. 10 gólů, 10 asistencí není nic extra, ale velmi slušný standard. V play off hrál  solidně, byl platný.

TOMÁŠ POSPÍŠIL 2
(ZČ: 2 + 4, PO: 1 + 3):

Přesun z Liberce bral jako vysvobození a na ledě to bylo znát. Pookřál, nohy mu začaly kmitat, ruce se rozvázaly a obránci najednou přestali stíhat. Pokud začne být ještě přímočařejší a nebude se utápět v občasných nesmyslných kličkách, začnou mu body a góly naskakovat mnohem víc.

MICHAL TVRDÍK 2-
(ZČ: 4 + 7, PO: 0 + 2):

Slušná sezona. Jako jediný z Královských lvů se nastálo usídlil v extraligovém týmu. Jak šel rok, výkonnostně rostl. Nakonec se uhnízdil uprostřed druhé lajny a svoji virtuozitou ji výrazně pozvedl. Má jeden dar: pořád umí vykoumat přihrávku, která vám otevře pusu dokořán.

TOMÁŠ KNOTEK 2-
(ZČ: 5 + 9, PO: 1 + 1):

Ne, v jeho případě nejde tolik o body. On má na starosti jiné věci. Zavrtat se soupeři pod kůži, ve středním pásmu rozbíjet útočné snažení, natlouct sokovi u mantinelu. V regulérní sezoně se mu to se střídavými úspěchy dařilo, v play off byl cítit mnohem víc. Handicap má v bruslení.

DAVID ŠVAGROVSKÝ 2-
(ZČ: 0 + 4, PO: 1 + 0):

Druhý Královský lev v kádru Mountfieldu. Ukázal, že si v nabitém týmu místo zaslouží. Ani od něj nečekejte přísun dvaceti branek, spíš tvrdou práci poctivého fachmana. Tu odváděl. Minulé léto byl zraněný, chyběla mu příprava. Příští rok bude výraznější.

RUDOLF ČERVENÝ 3
(ZČ: 4 + 10, PO: 0 + 0):

Talent má, o tom žádná. Jen se nesmí bát vypustit džina z lahve, uvolnit se a získat sebedůvěru. První půlku sezony odehrál náramně, pak ustrnul. Body přidával pozvolna, v play off ani jeden. Má potenciál „dělat" druhou lajnu. Jen se chopit šance.

VLADIMÍR ŠKODA 3
(ZČ: 5 + 5, PO: 1 + 2):

Neumí vymýšlet krásné akce, natož dávat góly, které se budou objevovat v televizních hitparádách. Jeho hokejovým osudem je bojovat, rvát se, lítat na bruslích a sem tam strčit do branky nějakou tu šmudlu. Tuhle roli splnil. V play off příjemně překvapil.

JAKUB MAREK 3
(ZČ: 0 + 1, PO: 1 + 0):

Moc prostoru nedostal, ale když už se do sestavy vmáčkl, nezklamal. Paradoxně nejvíce času strávil na ledě v bitvách se Zlínem. Po „draisaitlovsku" se dá říct: bylo to oukej.

MARTIN PODLEŠÁK 3-
(ZČ: 3 + 4, PO:  0 + 0):

Sezonu vem čert, hlavně že je zdravotně zase ready. Dlouho necítil dolní končetinu, pomohl mu až kamarád Martin Ručinský a následně vyhlášený fyzioterapeut Pavel  Kolář. V klubu končí. „Vzpomínky na Hradec budou jen v dobrém," napsal v úterý na Twitter.

MICHAL ŠVIHÁLEK 4
(ZČ: 2 + 2, PO: 0+0):

Neprosadil se. Ve čtvrté lajně mohl a měl dokázat víc. V základní části odehrál 48 zápasů. To je porce jako hrom. Výsledek snažení? Tristní! 2 góly, 2 asistence. Také je na odchodu.

TOMÁŠ ROUSEK 4
(ZČ: 4 + 0, PO: 0 + 0):

Žádná sláva. Tah na bránu měl jen občas. Jako mladý hráč dostal moře prostoru, ale nenaložil s ním dobře. Možná si neváží toho, že ve dvaceti může hrát extraligu. Musí přidat. O 200 procent!

JOSEF MARHA 4
(ZČ: 0 + 3, PO: 0 + 0):

Ve Zlíně (5. zápas série) skoro na beton odehrál poslední soutěžní zápas veleúspěšné kariéry. V Česku mu sezona hrubě nesedla. V Pardubicích na něj kladli nesmyslné bodové nároky, pak mu zase chtěli významně snížit plat… Psychika šla rázem do kopru. V Hradci slevili, netlačili na něj, ale ani to nepomohlo. Ve 24 zápasech se nedokázal trefit. Odpověď na otázku, proč se vracel, hledá dosud.

Nehodnoceni: Jakub Langhammer, Jakub Suja, Jan Berger, Lukáš Nedvídek.