Slovenský bek je v jednom kole. V sobotu tiskl dlouhé hodiny ruku manželce na porodním sále, v neděli skousl porážku „last minute" v Litvínově a teď má Peter Frühauf před sebou další výzvu – hokejové derby s Pardubicemi.

„Hned po prvním zápase se z nás stali Hradečáci. Teď má pro nás derby stejný význam, jako bychom se tu narodili," říká obránce Mountfieldu.

Ale zpátky na sál. Frühaufům se narodil první potomek. Kluk. „Bylo to peklo. Rodili jsme od rána do večera."

Podle vašeho výrazu to bylo těžší než celá série play off.
Bylo to náročné, ale mám hroznou radost. Chválabohu jsou oba zdraví, moje paní to zvládla famózně. Klobouk dolů před ní. Bylo to naše první dítě. Moji rodiče dlouho čekali na vnuka, vlastně celá rodina čeká dekády na nový přírůstek. Konečně to vyšlo, tak jsme všichni rádi.

Rodili jste v Hradci Králové?
Ano, ve fakultní nemocnici. Porodnice je tady úplně skvělá. Doktor i sestry se o manželku příkladně starali. Sledovat je při práci byl zážitek. Takovou péči jsem nikde nezažil. Skvěle nás přijali, i přesto, že tam měli spoustu rodiček. Touto cestou bych jim chtěl poděkovat.

Aby ne, prý jste na porodním sále strávili pár hodin.
Rodili jsme od rána do večera. (usmívá se) Celou dobu jsem byl u toho. Trpěl jsem se ženou. Vůbec si nedovedu představit co musela prožívat. Úplně jsem přehodnotil svůj celkový postoj k ženám. Na porodním sále to bylo peklo. Vůbec nevím, zda my chlapi bychom zvládli tolik bolesti. Nechápal jsem, co je moje paní schopná vydržet. Byl jsem z toho v němém úžase. Teď  bych ji k sobě neustále tiskl.

Kdy dojde na oslavy? V nabitém kalendáři prostoru moc není.
V sobotu jsem přišel z nemocnice a hned jsem šel spát. V neděli jsme hráli v Litvínově, teď  máme zase dva těžké zápasy. Ale pak bude třítýdenní pauza, už jsme se v kabině na něčem domlouvali. Tak snad to překoná oslavu, co měl René Vydarený v prosinci, kdy se mu narodila Anetka.

Dovedete se po takovém nerváku koncentrovat na hokej?
Noc po porodu se mi všechno honilo hlavou, v den zápasu s Litvínovem jsem na ně pořád myslel, aby byli v pořádku. Ale zápas byl tak emotivní, že mě pohltil od první minuty. Na dvě hodiny jsem vypnul a myslel jen na hokej. Pak jsem zase naběhl do rodičovského režimu.

Dnes vás čeká další výjimečný zážitek, ale ryze hokejový. Těšíte se na derby?
Jsou to fantastické zápasy. Hlavně naši fanoušci jsou unikátní. Zažil jsem fanoušky ve Slovanu Bratislava, o kterých se tvrdí, že jsou nejlepší v KHL, ale v Hradci jsou ještě lepší. Ženou nás celou sezonu. Ať se vyhrává, nebo prohrává. Když nás nakopnou, tak v sobě cítíme obrovskou sílu. Pak jsme schopní zápasy otáčet a ubojovat.

Budete chtít derby vyhrát hlavně kvůli nim?
Derby jsem zažil na Slovensku, ale pro kluky z Budějovic to byla úplná novinka. Ale hned po prvním zápase se z nás stali ti praví Hradečáci. Teď  má pro nás derby stejný význam, jako bychom se tu narodili.

V derby číslo 3 jste vstřelil dva góly. Troufnete si na stejnou porci i nyní?
(směje se) Bylo by to fajn. Potřebujeme ještě nějaké body k absolutní pohodě. A ty z derby by se hodily obzvlášť, protože nás mohou nakopnout do dalších zápasů. Potřebujeme vyhrávat kvůli náladě na stadionu a kvůli příznivé chemii 
v kabině.

Klidně se může stát, že by 
Hradec mohl na Pardubice narazit v play off. Přál byste si to?
Ano. Bylo by to vyšperkované. Celé dva kraje by tím žily, do série by byla vtažena spousta lidí na relativně malém prostoru. Byla by to jízda.