Přesně tohle prožil JIŘÍ HENDRICH. Devět let hokejově roste v Hradci Králové, zažil s ním i těžké doby v druhé lize. „Každý sní o extralize, ale mě to opustilo. Už mám nějaký věk,“ připustil.

Ale šance přišla. Pardubice na konci přestupního termínu dopsaly třicetiletého Hendricha na svoji soupisku. „Hrozně jsem se tomu divil. Sám jsem si říkal: Proboha, co tam budu dělat?“ usmívá se.

Původně se s Hendrichovým připojením k týmu nepočítalo. Jenže v Pardubicích se zranil Nakládal, pak Šeda, zdravotní trable postihly i Zukala. Urostlý bek během čtvrtfinále usedl na lavičku Moelleru jako sedmý obránce. V pátém ani v šestém utkání se do dramatu aktivně nezapojil.

Až v neděli. Čáslava byl suspendován za zákrok na Straku. Přišla Hendrichova chvíle. Nastal vstup do jiného světa. Před vyprodanou ČEZ Arenou, v elektrizující atmosféře klíčové bitvy. Proti Plzni. Proti démonovi Strakovi. „Fakt jsem byl pořádně nervózní. Moje premiéra vyšla tak pitomě zrovna na sedmý zápas. Kdybych aspoň před tím sehrál jeden zápas, tak vím, co od toho mám čekat. Vůbec jsem nevěděl.“

Před utkáním prohodil pár vět s kapitánem Snopkem, od trenérského rutinéra Sýkory slyšel: Hraj do těla. Neboj. To zvládneš! „A přišlo druhý střídání, hned jsem to přehnal a šel ven. No, a samozřejmě jsme dostali góla,“ štvalo Hendricha.

Neskutečná bitva s Plzní se musela rozsoudit v prodloužení. Nakonec z toho bylo nejdelší utkání v historii českého hokeje. „Vůbec jsme nevěděli, jak dlouho se bude hrát. Jestli na zimáku nebudeme až do rána,“ vypravuje.

Nebyli. V čase 86.07 vypustil smrtící švih Adamský, Lašák máchl lapačkou do prázdna. Divadlo pro otrlé skončilo. „Hrozné zklamání. Jako v Hradci, když jsme vypadli s Ústím. Ty pocity jsou stejné. Je jedno, jestli hrajete extraligu nebo první ligu. Ale když jsem viděl Jánka Lašáka, ten to nesl hrozně těžko. V kabině jsme pak jen koukali do blba,“ oklepe se obránce při vzpomínce na nedělní večer.

Hendrich je v současné chvíli na čekané. V Hradci mu končí smlouva. Teď nastává čas k jednáním. Jasnou prioritou je dohoda. „Abych byl upřímný, tak bych rád v Hradci zůstal. Nikam jinam se mi nechce. Vždyť jsem tady už devět let. Zvyknul jsem si,“ říká Hendrich.

Při vyjednávaní o novém kontraktu zřejmě nestojí nic v cestě. Hradecké vedení se službami spolehlivého Hendricha počítá. „S Jirkou jsme se vždycky dohodli. Bude tomu tak i nyní,“ uvedl generální manažer Roman Višňák.