Radek Smoleňák je střelec. Na ledě pálí ostrými jako v nedělním derby v Pardubicích. Po zápasech nemluví ve frázích. Co na srdci, to na jazyku.

„Přišel jsem kvůli jediné věci - a to je výhra v posledním zápase. Pokud chceme vyhrát ligu, musíme porazit každého,“ prohlásil hradecký hokejista po výhře nad Dynamem 3:1. „Každý chce do finále, ale přece ho nikdo nechce prohrát,“ přidal se reprezentant Petr Koukal.

Tenhle cíl před sebou zkušené mužstvo Mountfiledu hrne od začátku sezony. A právě nastává její zásadní část. „Začíná hlavní byznys,“ vyhlásil Smoleňák.

Ano, už v úterý startuje předkolo play off, v němž se deset mužstev požene za majestátním Masarykovým pohárem. Hradec do vyřazovacích bojů vstoupí příští čtvrtek, protože si jako druhý tým základní části zajistil přímý postup do čtvrtfinále.

„V tak kvalitní a vyrovnané soutěži je to velký úspěch pro celý klub i fanoušky,“ řekl hrdě gólman Jaroslav Pavelka.

Ve čtvrtfinále, které se bude hrát na čtyři vítězné duely (předkolo na tři), se Hradec potká s jedním z tria Liberec, Olomouc, Zlín.

„Naše největší síla je v partě. I když máme hodně zkušenějších kluků, tak v důležitých zápasech, kdy se to láme, hrají všichni obětavě,“ vyzdvihl Pavelka.

To se ukázalo i v Pardubicích. Hradec prohrával, navíc měl za sebou dva neúspěchy ve Vítkovicích a Jihlavě, přesto zápas otočil a předvedl velmi dobrý výkon.

„Tohle vítězství je nakopnutí, abychom měli chuť do práce před play off,“ byl spokojený trenér Václav Sýkora. „Má pro nás význam.“

Respektovaný kouč narážel především na fakt, že jeho týmu nevyšel návrat do hry po olympijské pauze. V případě, že by v Pardubicích neuspěl, mluvilo se dokonce i o možnosti pokut pro hráče. „Vrátili jsme se a teď věříme, že budeme hrát co nejlépe v play off,“ prohlásil útočník Tomáš Zigo.

„Výhra je dobrá, ale nyní se všechno maže a jedeme nanovo,“ poznamenal exreprezentant Smoleňák.

Prvním úkolem je nyní uzdravení se opor Jaroslava Benáře, Michala Dragouna a Andrise Džerinše.

Pak začne velké finále, které chce Hradec hrát až do konce dubna.

Glosa Jiřího Fejgla

Varování: Pauzy mančaft uspávají

Co může zastavit hokejový Hradec na pouti za snem, za titulem mistra?

Samozřejmě, především neuvěřitelná konkurence ve vyrovnané extralize, v níž vlastně neexistuje favorit.

Zranění klíčových hráčů, ta se v play off stávají. Většina opor je hokejově starších. I to může mít vliv.

Hlavní potíží však může být vstup do play off, který se bude konat příští čtvrtek. Hradec před ním nebude hrát deset dnů zápas, k tomu narazí na soupeře, jenž bude posílen euforií po postupu z předkola.

Navíc tým kouče Václava Sýkory mívá zabržděné rozjezdy. Do sezony vstoupil špatně, strádal také po přibližně čtyřtýdenní olympijské pauze. To nesmí opakovat.

Pokud by zaváhal při vstupu do čtvrtfinále, mohl by se těžce vzpamatovávat. A ztratil by šanci na titul.