Kontroverzní součást smlouvy - aspoň z pohledu hráčů - využil hokejový Hradec Králové. Klub se zbavil pěti hráčů před ukončením kontraktu, a to díky pravidlu o zásahu vyšší moci.

Tou je, samozřejmě, myšlena pandemie koronaviru, jež ukončila předčasně extraligovou sezonu. Navíc některým borcům i smlouvy.

Vedení Mountfieldu se rozhodlo využít klauzule v kontraktech a ihned je rozvázat. Hráči tak přišli o peníze za dva měsíce, za březen a duben.

„V každém případě je potřeba říct, že představenstvo se na základě současné nepříznivé situace, kdy jsme přišli o předpokládané příjmy v řádech milionů korun, snaží udělat maximum pro zdárné a co nejpřijatelnější dokončení letošní sezony a samozřejmě i pro start příští sezony,“ vysvětlil na chatu s fanoušky generální manažer Aleš Kmoníček, proč Hradec využil tvrdé řešení, jež ostatní extraligové kluby (zatím) nevolily.

Jména hokejistů s výpovědí však neprozradil. Přesto, jak už to bývá, se dostala ven. Končí obránci Oskars Cibulskis, Tomáš Linhart, Oscar Daniel Eklund, Petr Šidlík a útočník Lukáš Žejdl.

Tato sestava se dá rozdělit na dvě skupiny.

Zasloužilí členové kádru Cibulskis a Linhart mají za sebou zlou sezonu. U druhého především kvůli zdravotním problémům. Proto je očekávané, že odcházejí.

Druhá část vyhozených má společné to, že přišla během této sezony - a to po nástupu kouče Vladimíra Růžičky. Ani jeden z hráčů se však neukázal jako posila. Naopak.

Každopádně to možná není konečná. Hráčská asociace se slovy Libora Zbořila, právníka z Hradce, ozvala a chce vyhazovy řešit. V klubu tak bude napilno.

A to nejen v tomto případě. Mountfield musí ještě vyřešit dvě velká témata. Tím prvním je otázka trenérů. „Na to je čas,“ podotkl Kmoníček.

Uvidí se, zda zůstane Růžička (konec jím přivedených hráčů i nedávný odchod sportovního manažera Jaroslava Bednáře jsou minusy pro něj). Jisté není, co bude s Tomášem Martincem, jeho kolegou.

Druhým otazníkem je pokračování Petra Zámorského, elitního obránce. „Jednáme s ním,“ prozradil manažer Kmoníček.

Jak vidno, ač sezona skončila, na zimáku v Hradci bude i dál rušno.

Paragraf ve smlouvě je pro kluby O.K.

Hokejový Hradec ukončil smlouvy pětici borců na základě části jejich kontraktu, o kterém ani sami hokejisté možná nemají tušení.
Jak zní?
„Nemožnost klubu dostát svým povinnostem plynoucím z této Smlouvy z důvodu vyšší moci (válka, živelní pohroma apod.), z důvodu přerušení ligy, které se klub účastní, nebo z důvodu ztráty oprávnění klubu ke sportovní činnosti, jež vykonává ke dni uzavření této smlouvy, je pro klub důvodem k výpovědi této smlouvy.“
To jsou věty, které dopadly na hokejisty Mountfieldu.