Za prvé není rozhodnuto o zisku Prezidentského poháru: jde sice spíš o čest než o nějakou výraznou výhodu pro play-off, ale trofej je trofej. Ve hře o první místo jsou pouze Sparta a Třinec. Za druhé zbývá definitivně doplnit kvarteto premiantů, majících jistou účast ve čtvrtfinále. A za třetí? Hraje se i o výhodu domácího prostředí v předkole.

Tragédie v Třinci

„Víme, že mezi námi a Třincem je minimální bodový rozdíl. Každý zápas se snažíme hrát na sto procent,“ říká sparťanský útočník Andrej Kudrna. „Bitvu ještě nevzdáváme,“ doplnil jeho parťák Vladimír Sobotka. Odhodláni ale byli i Oceláři. „Máme to ve vlastních rukou,“ hlásil před včerejším mačem v Litvínově třinecký Patrik Hrehorčák.

Slezský celek postihla rána osudu v podobě tragické události v rodině kapitána Petra Vrány. Proto hrál Třinec 50. kolo až včera a přesunul zápas do Litvínova. Rovněž dnes s Mladou Boleslaví se utká na ledě soupeře, v neděli pak míří do Českých Budějovic.

Z toho plyne mírná výhoda pro Pražany, kteří závěrečné zápasy s Kometou a Boleslaví sehrají doma.

Jak si teď ale uvědomuje celá extraliga - jsou chvíle, kdy musí jít hokej stranou. Otázkou je, jak smutné dění posledních dnů ovlivní formu Ocelářů, spolu se Spartou největších favoritů na titul.

Kdo bude čtvrtý?

Z čtveřice týmů, usilujících o přímý postup do čtvrtfinále, je na tom po úterních utkáních nejlépe Boleslav. K jistotě stačí Středočechům pouhý bod ze dvou závěrečných kol. Čtvrtý je nyní Liberec, ale pátý Hradec Králové ztrácí na Bílé Tygry jediný bod, o další bodík zpět číhá na svou šanci Plzeň.

„Všichni se snaží sebrat každý možný bodík,“ konstatoval hradecký kapitán Radek Smoleňák. Dnešní duel Mountfieldu s Plzní v bitvě o top 4 hodně napoví.

„Rozhodně nic nebalíme,“ burcuje plzeňský Tomáš Mertl, byť Indiánům nyní musejí hrát do karet i výsledky soupeřů.

V předkole se utkají celky z 5. až 12. místa, a už dlouho je jasné, že Zlína a Českých Budějovic se letos vyřazovací bál týkat nebude.

V nižších patrech tabulky se tak musí rozhodnout, kdo bude v předkole (hraném jen na tři vítězné zápasy) mít výhodu domácího prostředí.

Momentálně mají nejlepší výchozí pozici sedmé Pardubice a osmá Kometa, naději ovšem neztrácejí ani Karlovy Vary a Vítkovice.