Má to být vzpruha, živá voda. Změny, nové tváře. Přestupy jsou kořením (i když je to klišé) sportu. V hokejovém Hradci Králové to však letos nebyla žádná sláva.

Jak bychom je zhodnotili? Zaprvé je potřeba je rozdělit na dvě rundy. Jedna přišla v létě, druhá po nástupu kouče Vladimíra Růžičky.

V tomto se projevil nesoulad v klubu, dvě skupiny, které se tam utvořily. Dnes je vidět, že úspěšnější byla klika kolem generálního manažera Aleše Kmoníčka a kouče Tomáše Martince, než u dua Růžička a sportovní manažer Jaroslav Bednář.

Vysvětlení je jasné. Hráči, kteří přišli před Růžičkovým nástupem, se prosadili mnohem více. Jde především o dva, možná i o tři.

V létě totiž dorazil gólman Marek Mazanec. A to byla trefa. Byť měl brankář začátek sezony rozporuplný, poté se rozchytal a byl neuvěřitelný. „Kdybychom ho neměli, nedostali bychom se do finále Ligy mistrů,“ shrnul nakonec sám Růžička.

Navíc Hradec koupil z Olomouce také útočníka Aleše Jergla. Ten přesně zapadl do představ kouče Tomáše Martince, v tu dobu hlavního trenéra Mountfieldu.

Jergl byl nakonec třetím nejproduktivnějším hráčem mužstva. Nasbíral 25 bodů ve 48 zápasech. Čekalo se víc, tak to je. Jergl totiž přišel do Hradce jako hráč s ambicemi na reprezentaci.

Předkolo hokejového Generali play off Tipsport extraligy: Mountfield HK - HC Energie Karlovy Vary.
Pomůže Růžičkovi aura, či ne?

Ale pořád šlo o slušný nákup. Navíc ze Sparty Hradec získal Kevina Klímu. Ještě před Růžičkovým příchodem, připomeňme.

Klíma se vedle Mazance ukázal jako nejlepší posila Mountfieldu v sezoně.

Jenže poté přišla další rozhodnutí. Mountfield po nástupu kouče Růžičky začal měnit tým.

A v tu chvíli se děly věci. Kádr se začal měnit k pohledu Růžičkovému. Fanoušci sice nebyli příliš spokojení, ale čekali, jak se situace vyvine. Odešel oblíbenec Rudolf Červený, jenž se přitom v létě vracel jako vytoužená posila.

Pryč byl najednou také obránce Mislav Rosandič, elegantní bruslař a chlap, co v Hradci dostal první velkou šanci.

Místo něj, například, přišel z Vítkovic další zadák Petr Šidlík. „Nebyla to příliš povedená výměna,“ glosoval generální manažer Kmoníček v diskuzi s fanoušky na webu Mountfieldu.

Zlatá slova, navíc příznačná. Vedle Šidlíka zklamal také Lukáš Žejdl (Hradec ho angažoval zraněného), za očekáváním zůstali také Oscar Eklund a exreprezentant Jakub Lev.

Předkolo hokejového Generali play off Tipsport extraligy: Mountfield HK - HC Energie Karlovy Vary.
Hradec propouští kvůli vyšší moci. Co Zámorský?