Čtvrté východočeské derby letošní sezony první hokejové ligy je na programu v Chrudimi, kde se představí Hradec Králové. Vrchlabí svede důležitou bitvu na ledě Olomouce.

ST 18.00: HC Chrudim (15. místo, 19 bodů) – HC VCES Hradec Králové (5. místo, 36 bodů). První vzájemný souboj zastihl Chrudim uprostřed šílené série, kdy jedenáctkrát za sebou nedokázala vyhrát. Teď má sebevědomí vyšší, v sobotu senzačně uspěla v Berouně, kde zvítězila 4:1, a teď chce další skalp. Zlepšenou náladu dokazuje i její trenér Pavel Rohlík: „Směrem do obrany jsme odehráli dobrý zápas a s podobnou taktikou bychom rádi nastoupili i proti Hradci. Nastoupí sice v roli favorita, ale my jsme se také zvedli.“

Beroun i Hradec jsou na tom v tabulce hodně podobně. Zafunguje psychologický efekt, a sice když Chrudimští skolili jednoho soupeře, budou si věřit i na druhého? „Možné to je,“ přikyvuje Rohlík. Ale vybízí k opatrnosti: „Rozhodně čekám daleko vyhecovanější zápas. Půjdeme do něho s pokorou, ale chceme vyhrát. Ostatně, po minulé porážce máme Hradci co vracet.“

Zajímavé je, že ačkoliv se Chrudim stále krčí na předposledním místě, má lepší speciální týmy než jeho nejbližší soupeř. Co se týká využitých přesilovek i ubráněných oslabení, má nad Hradcem navrch. „Gólů ve hře pět na pět v současném hokeji zase tolik nepadá. Přesilovky budou hrát opět důležitou roli. Také se na ně pečlivě připravujeme,“ pousmál se chrudimský Rohlík.

Největší rozdíl mezi týmy je tak ve střelcích. Zatímco Hradec má svého kanonýra ve čtrnáctigólovém Roubíkovi, takový muž Rohlíkovu výběru chybí. „To je pravda, střelci nám trochu spí,“ potvrzuje šéf chrudimské lavičky. Produktivitu by výrazně mohl zvednout uzdravený Fořt a pak neustále se zlepšující Tomáš Sýkora. Rohlík naopak nemůže počítat s obráncem Kamilem Charouskem, který v Berouně utrpěl otřes mozku. „Už je z nemocnice doma, takže mu všichni přejeme, aby se dal co nejdřív dohromady,“ vzkazuje Rohlík.

Hradec je před „malým derby“ v pohodě. Vyhrál v Písku, v sobotu přetlačil také Olomouc a z pátého místa má stále na dohled nejlepší čtveřici. „Minule jsme sice nepodali příliš dobrý výkon, ale počítají se body. Teď jedeme ven a znovu chceme vyhrát,“ hlásí hradecký lodivod Jiří Mička.
Zlepšená hra v obraně a vzrůstající forma brankářské jedničky Filipa Luňáka, který v uplynulých dvou utkáních inkasoval pouze jednou z hole olomouckého Ministra, to je momentálně největší devíza Hradce.

„V klíčových momentech nás Filip dovedl podržet. Je vidět, že oproti úvodu ligy si více věří,“ těší Mičku, jenž zřejmě opet zarotuje s pravými křídly elitních formací. Budínský by se měl vrátit ke Koudelkovi a Jan Hruška ke kapitánu Roubíkovi. „Změny se nám osvědčily, ale v Chrudimi kluky asi znovu vrátíme nazpátek,“ prozradil hradecký trenér.

Největší hrozba Chrudimi? Exhradecký Patrik Fořt! Po návratu z marodky začíná řádit. V minulém týdnu nasbíral pět bodů za tři branky a dvě asistence. „Jsem rád, že se Patrikovi daří. Ale v týmu Chrudimi je plno dalších individualit, na které si musíme dávat pozor,“ varuje Jiří Mička. „Pokud předvedeme náš hokej, měli bychom uspět.“

HC Olomouc (7. místo, 29 bodů) – HC Vrchlabí (12. místo, 25 bodů). Vrchlabští hokejisté se v sobotu konečně dočkali po delší době radosti z vítězství a nyní by dobrou náladu rádi přenesli i do zápasu s Olomoucí. „V duelu s Pískem jsme byli svázaní nervozitou. Herně nám utkání nevyšlo, o to důležitější byly tři body. Nyní nás čeká kvalitní soupeř, který se doma snaží o nátlakovou hru. Důležité bude nedovolit soupeři jít brzy do vedení,“ sdělil před dnešním duelem kouč dvanáctého celku tabulky Josef Řeháček. Pro Vrchlabí bude souboj s Olomoucí důležitý. Případným vítězstvím by se mohlo dotáhnout na střed tabulky. (to)