HC VCES HRADEC KRÁLOVÉ
Jiří Mička: Čtvrté místo je strašně moc nad plán
„Pokud chybí jeden klíčový hráč, tak se dá pár zápasů odehrát. Horší je, když jich je víc. Náš kádr není tak široký, navíc je ještě hodně mladý,“ říká trenér hokejistů HC VCES Hradec Králové.

Pojďme po stopách základní části, která v pondělí skončila. Získali jste jednapadesát bodů, což znamená čtvrté místo.
Začátek jsme neměli moc dobrý, ale já jsem to tušil. V Hradci nikdy nejsou úvody super. Bylo důležité, že jsme nepříjemnou sérii zlomili se Šumperkem a v Benátkách. Udělali jsme šňůru a poskočili na čtvrté místo, kde se stále držíme.

Neměl jste po špatném startu strach o svoji židli?
Kdyby se prohrálo i se Šumperkem, tak bych o tom začal přemýšlet. Ale nijak jsem si to nepřipouštěl. Co se má stát, to se stane.

Před sezonou se vám příliš nevěřilo. Není současné umístění až nad očekávání?
Je to tak. Mančaft se hodně omladil. Čekali jsme, že budeme více ve středu tabulky. Moc nás to těší, ale je jen otázkou času, pokud budeme takhle marodní, kdy se začneme posouvat tabulkou trochu dolů.

Je současná pozice obrázkem toho, že mužstvo přistoupilo na vaše pravidla?
Asi jo, ale vždycky se najdou dva až čtyři hráči, kteří si myslí, že hokej si budou hrát podle svého. Pak se celá koncepce zbortí jako naposledy ve Znojmě. Když budou všichni hrát co si řekneme, tak máme šanci bodovat s každým.

Vinou zranění jste snad ještě ani jednou nenastoupili v kompletním složení. Mužstvo tak ještě naplno nemohlo ukázat svoji sílu. Vadí vám to?
Pokud chybí jeden klíčový hráč, tak se dá pár zápasů odehrát. Horší je, když jich je víc. Náš kádr není tak široký, navíc je ještě hodně mladý. Pak je to znát.

Po hrubých faulech máte na marodce obránce Táborského a Křetínského. Teď máte prostor se vyjádřit k nešetrným zákrokům. Tak prosím.
Já to především vůbec nechápu. Oba fauly udělali Procházka a Plášek – tedy zkušení hráči, kteří několik let hráli extraligu. Mně na tom ještě vadí, že rozhodčí to netrestají tak, jak by měli. Tihle borci by měli dostat desetizápasovou stopku, aby se ukázalo i ostatním hráčům, že jim to neprojde. Třeba by mě zajímalo, jestli Znojmo nebo Chrudim takového hráče interně potrestá? Ten kluk by měl dostat dva tresty – od klubu a svazového vedení.
Už dnes zápasem s Benátkami odstartujete nadstavbovou část. Má mužstvo na to, aby udrželo 4. místo?
Za předpokladu, že budeme zdraví a budeme mít štěstí, tak to v našich silách je. Na druhou stranu můžeme párkrát propadnout a už na nás budou vyvíjeny tlaky. Co se to děje, že jsou sedmí? Ale musíme si uvědomit, že čtvrté místo je strašně moc nad plán.

RADEK ŠPRYŇAR
NÁZOR DENÍKU
+ KLADY:
Čtvrté místo po základní části se rozhodně nečekalo; desetizápasová série, kdy mužstvo bodovalo; v klubu dali šanci řadě dorostenců a juniorů (Pánkovi s Čápem je 17 let).
– ZÁPORY: Debakl 2:9 v Kadani; zlý vstup do soutěže, Hradec vyhrál za tři body až v 6. kole.

.

HC VRCHLABÍ
Josef Řeháček: Dostávali jsme hodně gólů
Vrchlabí - Čtyři vítězství, jedno prohrané prodloužení a jedna prohra v základní hrací době. Suma sumárum. Kouč Vrchlabí JOSEF ŘEHÁČEK po svém povýšení na pozici hlavního trenéra vytěžil s týmem v závěru základní části 13 z 18 možných bodů a horalé v tabulce poskočili na osmé místo.
„Myslím, že je reálné vstupovat do play off z ještě lepší pozice,“ tvrdí lodivod prvoligového týmu z Krkonoš.

Osmé místo. Vzhledem k tomu, že ještě nedávno vás dělily dva body od posledního týmu, tak asi ve Vrchlabí toto umístění po základní části berete, že?
To je přesné. Jak špatně se pro nás základní část od začátku vyvíjela, tak teď j sme spokojení, že jsme to dotáhli na osmé místo. Zkusíme v naší sérii pokračovat. Sice se nám pondělní utkání v Berouně nevydařilo, ale každý zápas určitě nevyhrajeme.

Co se změnilo v posledních kolech, že se týmu začalo dařit? Pomineme-li impuls z rošády trenérů.
Začali jsme vyhrávat. (směje se) Řekl bych, že jsme začali jako mančaft hrát disciplinovaněji, začali jsme hodně pracovat na obraně a z toho vycházely naše výsledky. Najednou jsme dokázali vyhrávat 2:0, 2:1, a to i těžké zápasy. Hráči si konečně uvědomili, že se musí vycházet ze zajištěné obrany, a postupně se jim začalo dařit.

Když to obrátím, tak š
patná obrana byla příčinou toho, proč se týmu nedařilo v zápasech předtím?
Je to jeden z důvodů.

A ty další?
Prostě se nám nedařilo. Nedávali jsme góly, neměli jsme štěstí. Hlavní příčinu však vidím v obraně. Dostávali jsme hodně gólů. Proto jsme si řekli, že když góly prostě nedáváme, musíme jich co nejméně dostat.

Často se z Vrchlabí ozývalo, že máte zraněné klíčové hráče. Ale třeba sobotní zápas proti Ústí nad Labem ukázal, že to jde i bez nich…
Samozřejmě že bychom byli strašně šťastní, kdybychom měli kádr kompletní. Zraněné hráče postrádáme. Ale tak to v hokeji prostě je a měli bychom být schopni se s tím umět vyrovnat. Zaplaťpánbůh, že nám to teď vyšlo.

Z jakého umístění byste ve Vrchlabí rádi v
klouzli do play off?
Mně by se líbilo z šestého místa. Je reálné se dostat i na páté. Ve hře je totiž ještě spousta bodů. Je potřeba dál na sobě pracovat. Musíme hrát zápas od zápasu.

Nadstavbovou část otevřete dnes na domácím ledě prestižním soubojem proti
rivalovi z Chrudimi. Jaké očekáváté utkání?
Do nadstavbové části chceme vstoupit dobře, a obzvlášť když hrajeme právě proti Chrudimi. Je to pro nás hrozně důležité utkání, navíc s těžkým soupeřem. Extraliga má volno, takže Chrudim přijede určitě posílená o hráče z Pardubic. My do utkání půjdeme v podobné sestavě jako v minulých zápasech (do týmu se vrací z Jihlavy útočník Radek Hubáček – pozn. red.). Stále nemůžeme počítat se zraněnými hráči.
MICHAL BOGÁŇ
NÁZOR DENÍKU
+ KLADY:
Obrození týmu a jiné klima v kabině po trenérské rošádě Řeháček za Jeřábka; dobrá forma brankáře Ševčíka v poslední době.
– ZÁPORY: Špatná koncovka, obrana, nevyrovnané výkony brankářů; období od 21. října do 18. listopadu s bilancí 1 vítězství a 10 proher; ostudný domácí debakl s Třebíčí 4:8; –13 bodů Jana Čalouna v hodnocení aktivity +/–.

.

HC CHRUDIM
Pavel Rohlík: Bolavé místo? Neproměňování šancí

Chrudim - Koncovka, koncovka, koncovka. To slovo se PAVLU ROHLÍKOVI stále honí hlavou. „Naše produktivita je opravdu nízká. Na trénincích děláme maximum, abychom byli úspěšnější. Zákonitě by se to odrazilo i na výsledcích,“ říká chrudimský kouč, který lavičce začal šéfovat na konci října po Martinu Hostákovi.

S posledním Šumperkem jste v pondělním utkání inkasovali vyrovnávací branku v 60. minutě. To pro trenéra určitě není nic příjemného…
Nejlépe mi samozřejmě nebylo. Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého. Šumperk venku většinou prohrává jen těsně a od nás si dokonce odvezl bod. Bohužel jsme znovu doplatili na neproměňování šancí, kterých jsme si vytvořili opravdu požehnaně. Bohužel jsme stále střelecky impotentní. Kvůli tomu nám utekla už řada bodů.

Na druhou stranu jste v nedávných utkáních odváděli v defenzivě solidní práci. Spatřujete od svého nástupu k mužstvu pokrok v disciplíně?
Není to práce jenom beků a brankáře, ale celé pětky. V pondělí jsme doma po dlouhé době dostali tři góly. Ten poslední bohužel při takticky špatně zvládnuté power play. S obrannou činností jsme ale jinak částečně spokojeni.

Od 7. listopadu jste na soupeřově ledě nezvítězili. Čím to?
Byly zápasy, kdy jsme venku nehráli tak hezky a vozili body. Teď se to mění. Hrajeme poměrně pohledný hokej. Soupeře jsme schopni zatlačit, ale neproměňujeme šance. V tom je zakopaný pes. Asi by mi bylo milejší, kdybychom na úkor krásy hráli účelněji.

Co osobnosti? Jste s jejich výkony spokojen?
Osobností máme dost. Věřím, že s každým zápasem bude jejich přínos větší a dokážou týmu v klíčových momentech pomoci. Naše sestava se ustálila. Starší kluci hrají pospolu a dokážou mužstvo táhnout. Více spíše očekávám od těch mladších. Třeba Klejna, Rákos, Semorád či Bláha. Ti už nejsou v seniorské soutěži žádnými nováčky, ale bohužel se střelecky stále příliš neprosazují. Přál bych si, aby byli mnohem produktivnější.

Do nadstavbové části vstoupíte z deváté pozice. Chrudimské ambice však zcela jistě míří výš…
Byl bych rád, abychom tabulkou o takové tři čtyři příčky vystoupali. Kvalitativně naše mužstvo do vrchní části patří.

Dnes vás čeká těžké derby ve Vrchlabí. Jak pohlížíte na výkony východočeského rivala?
Trenérská výměna, zdá se, týmu pomohla. Do pondělka Vrchlabí čtyřikrát v řadě zvítězilo. My jsme tam v základní části odehráli povedený zápas. Vedli jsme 4:1, ale nakonec jsme vyhráli až na nájezdy. Jsem přesvědčen, že to bude absolutně vyrovnaný zápas. Snad se nám povede nějaký bod ukořistit. Venkovní mizérii bychom už potřebovali prolomit.

PAVEL KRÁL

NÁZOR DENÍKU
+ KLADY:
Pod Pavlem Rohlíkem tým vyhrál šest zápasů v řadě v domácím prostředí; výrazné omlazení kádru.
– ZÁPORY: Zoufalý start do soutěže, který vyvrcholil koncem trenéra Martina Hostáka; nízká střelecká produktivita; ošklivý faul Procházky v derby s Hradcem Králové.

ZÁPASY VÝCHODOČESKÝCH TÝMŮ

31. kolo – středa 16. prosince
18.00: Vrchlabí – Chrudim, Hradec Králové – Benátky nad Jizerou.
32. kolo – sobota 19. prosince
17.00: Beroun – Hradec Králové, Havlíčkův Brod – Vrchlabí, 18.00: Chrudim – Třebíč.
33. kolo – pondělí 21. prosince
18.00: Hradec Králové – Chrudim, Vrchlabí – Jihlava.
34. kolo – pondělí 28. prosince
18.00: Havlíčkův Brod – Hradec Králové, Olomouc – Vrchlabí, Chrudim – Chomutov.
35. kolo – středa 30. prosince
18.00: Hradec Králové – Jihlava, Vrchlabí – Ústí nad Labem, Šumperk – Chrudim.
36. kolo – sobota 2. ledna
17.00: Olomouc – Hradec Králové, Havířov – Vrchlabí, 18.00: Chrudim – Tábor.
37. kolo – středa 6. ledna
17.00: Kadaň – Chrudim, 18.00: Hradec Králové – Ústí nad Labem, Vrchlabí – Benátky nad Jizerou.
38. kolo – sobota 9. ledna
17.00: Havířov – Hradec Králové, Beroun – Vrchlabí, 18.00: Chrudim – Znojmo.
39. kolo – středa 13. ledna
17.30: Benátky nad Jizerou – Hradec Králové, 18.00: Chrudim – Vrchlabí.
40. kolo – sobota 16. ledna
17.30: Třebíč – Chrudim, 18.00: Hradec Králové – Beroun, Vrchlabí – Havlíčkův Brod.
41. kolo – středa 20. ledna
17.30: Jihlava – Vrchlabí, 18.00: Chrudim – Hradec Králové.
42. kolo – sobota 23. ledna
17.00: Hradec Králové – Havlíčkův Brod, 17.30: Chomutov – Chrudim, 18.00: Vrchlabí – Olomouc.
43. kolo – středa 27. ledna
17.30: Jihlava – Hradec Králové, 18.00: Chrudim – Šumperk, Ústí nad Labem – Vrchlabí.
44. kolo – sobota 30. ledna
18.00: Hradec Králové – Olomouc, Vrchlabí – Havířov, Tábor – Chrudim.
45. kolo – středa 3. února
17.30: Benátky nad Jizerou – Vrchlabí, 18.00: Ústí nad Labem – Hradec Králové, Chrudim – Kadaň.
46. kolo – sobota 6. února
17.30: Znojmo – Chrudim, 18.00: Hradec Králové – Havířov, Vrchlabí – Beroun.