Jak zastavit rozjetý buldozer s „espézetkou“ USTI 6391? Ta otázka straší nejen hradecké kouče, ale také tým okolo Roubíka a Koudelky. První dva zápasy semifinále byly jasně v režii velkého favorita první ligy. Výsledky 6:3 a 9:1 dokumentují převahu Rosolovy „nadržené armády“.

Hradec se po těžkém úterním výbuchu snaží najít pozitivní myšlení. Jde to ztěžka, ale před dvěma domácími zápasy (v pátek a v sobotu) je to zatraceně potřeba. „Už jsme zápasy v Ústí hodili za hlavu. Soustředíme se na pátek. Víme, že soupeř je mimořádně silný, ale my jim chceme postup do finále maximálně ztížit. Budeme bojovat, na ledě necháme duši,“ burcuje před odvetami v ČEZ Stadionu hradecký generální manažer Roman Višňák.

Mičkův tým však ze sebe musí setřást zbytečně veliký respekt k soupeři. V obou zápasech ve Zlatopramen Areně se nejevil sebevědomě, kupil chyby a především v obranném pásmu si počínal nesmírně naivně. „Hodně k tomu přispělo už první utkání. Soupeř na nás vletěl, dokázal být patřičně tvrdý. Chtěl dokázat, že je na ledě pánem. A my to nezvládli. Pod dojmem vzájemných duelů v sezoně, jsme si mysleli, že sehrajeme vyrovnanější duely, ale Ústí nás vyvedlo z omylu,“ přiznal hradecký asistent Jiří Slabý.

Copak otevírací mač, ale především druhý střet ukázal, že Ústí jde cílevědomě za svým cílem. A tím je postup do finále v nejkratším možném termínu. Diváci snad ani nestačili počítat góly v síti Luňáka a Vošvrdy. „Strašně špatně se hledají slova. Hned na začátku jsme si nechali dát tři branky, což se ukázalo jako smrtící. Síla Ústí ještě narostla a už jsme ho nedokázali žádným způsobem zastavit,“ říká Slabý.

Zejména v první třetině (0:5) předvedli Východočeši nejhorší výkon v celém play off. První střela na vystydlého Orcta, jenž po prvním utkání nahradil Salfického, mířila až v čase 12:04! A to ještě lehký švih Budínského nemohl matadora v masce vůbec vystrašit. „Bylo to hodně špatný. Nedokážu pochopit proč. Přitom jsme si řekli, že v druhém zápase je potrápíme. Bohužel se to absolutně nepovedlo,“ kroutí hlavou Jiří Slabý.

Dá se Ústí vůbec zastavit? V báječné formě hrají všechny čtyři formace. Matadoři v Rosolově sestavě – Janků, Alinč či Klobouček – předvádějí hru plnou invence, účelnou a bezchybnou. K nim se přidávají talentovaní bratři Pšurní, slovinský reprezentant Pajič či urostlý Šagát. Radost pohledět. „Mají opravdu silný kádr,“ tvrdí hradecký asistent. „Nám navíc před druhým zápasem vypadlo ze sestavy pět hráčů, kteří se těžko nahrazují. Kluci, kteří naskočili, měli ukázat, že na první ligu stačí. Což se v některých fázích utkání nepotvrdilo.“

V pátek by se do sestavy mohli vrátit Jan Hruška, Seidl a Moskal. Naopak sezonu už zřejmě ukončil Rapáč (koleno) a bek Filip, jenž se až včera vrátil z ústecké nemocnice, kde byl hospitalizován po silném otřesu mozku. „Moc potřebujeme, aby se nám alespoň někteří hráči dali do kupy. Když se to povede, věřím, že se budeme prezentovat daleko lepším hokejem. Nic nebalíme,“ dodal Slabý.

Klub se maximálně snaží nalákat do hlediště co nejvíce fanoušků. Do okolních obcí vyjede několik autobusů, které zdarma přepraví diváky až k hale, první dva tisíce návštěvníků dostanou bezplatně pivo nebo limonádu, dnes se budou na frekventovaných místech v Hradci rozdávat pozvánky na atraktivní duely a konečně ceny vstupenek zůstaly stejné jako na čtvrtfinále. Finančně zvýhodněné lístky si mohou zakoupit studenti a důchodci.