“Velké derby“ je nachystáno. Elektromont Arena bude po půl roce zase narvaná k prasknutí. Ve středu se pod Krkonošemi nehraje lecjaký zápas, ale bitva nesmiřitelných – Vrchlabí proti Hradci. Natěšení fanoušci obou táborů nemohli dospat. I pro ně je východočeský střet výjimečným. Kdo předvede v hledišti nápaditější „choreo“, bude do dalšího derby za krále.

Z pozice lépe postaveného celku budou do derby vstupovat hokejisté Vrchlabí, kteří jsou v tabulce pátí a v sobotu zvítězili v Třebíči 4:3 na samostatné nájezdy. „Odehráli jsme tam dobrý zápas a jsme rádi, že jsme se tím dostali do pohody z toho hnusu, co jsme předvedli v zápase s Kadaní,“ prohlásil trenér Vrchlabí Vladimír Jeřábek.

Jeho tým v letošní sezoně zatím lépe hraje venku, doma poslední dvě utkání prohrál. „Už jsou ty zápasy za námi, nebudeme se v tom dále pitvat,“ nechtěl se vracet k porážkám s Jihlavou a Kadaní. „Samozřejmě, že se v derby můžeme našim výkonem fanouškům omluvit, ale na druhou stranu my se nemáme za co omlouvat. Sezona je strašně moc dlouhá a každé mužstvo má nárok na klopýtnutí,“ pravil. Nálada před derby je v podhůří Krkonoš podle kouče Jeřábka stejná jako před každým jiným duelem. „Je to normální zápas,“ odpovídá stroze muž, který před třemi roky ještě působil v klubu krajského rivala.

V Hradci byl tehdy jeho pravou rukou lodivod HC VCES Jiří Mička. „Takhle to neberu, že bych chtěl porazit Vláďu. Především nám jde o tři body. Na derby se moc těšíme, bude to mít grády. K vídění toho bude dost,“ myslí si mladý kouč.

Jeho tým se v posledních zápasech usilovně hrabe ze dna. Třikrát v řadě zvítězil a v tabulce se vyškrábal na sedmou pozici. O bod za Vrchlabí. „Lepšíme se. Trochu jsme se uklidnili a na výkonech, potažmo výsledcích, je to znát. Pokud kluci nepoleví, půjdeme ještě vzhůru,“ věří Mička.

V klubu stále čekají na gólové probuzení kapitána Jaroslava Roubíka. Devět zápasů, žádná vstřelená branka a pouhé čtyři asistence. To je na muže, jenž se každý rok pere o prvenství v kanadském bodování první ligy, zatraceně málo. „Jarda mi říkal, že góly začne střílet od desátého kola. Tak se máme ve Vrchlabí na co těšit,“ snaží se odlehčit situaci Jiří Mička. „Ale je jasné, že nám jeho produktivita chybí.“

Právě výkony Roubíka a olympijského vítěze Jana Čalouna v dresu Vrchlabí by měly být ozdobou „velkého derby.“ „Víme o jeho kvalitách. Přesto se na Čalouna speciálně zaměřovat nebudeme. Vrchlabí má silné všechny čtyři pětky,“ soudí hradecký kouč.

A ještě jedno zajímavé jméno na závěr. Ve Vrchlabí ožil matador Martin Filip, jenž se v minulé sezoně soužil právě v klubu středečního rivala. V minulém kole zařídil čtyřmi body výhru Jeřábkova týmu v Třebíči! Jeho souboj s bývalými spoluhráči dodá derby další šťávu. Máte se na co těšit.

Co se stalo mezi východočeskými rivaly

„PŘESTUP“ TRENÉRA JEŘÁBKA
V dubnu 2007 vypadne Hradec Králové v semifinálové sérii s Chomutovem. Napjatá atmosféra mezi hráči a koučem Jeřábkem vrcholí rebélií. Hráči vyšlou kapitána Roubíka za tehdejším předsedou představenstva Borisem Hermanem s požadavkem na odvolání trenéra. Jeřábek posléze opravdu balí kufry a zamíří k nováčkovi první ligy do Vrchlabí.
VÁLKA VE ČTVRTFINÁLE
Březen 2009. Stupňující se nervozita a podrážděnost hráčů vrcholí hromadkou bitkou v průběhu pátého zápasu čtvrtfinálové série na ledě Vrchlabí. Na hradeckou střídačku přiletí láhev od piva. To rozlítí generálního manažera Višňáka, který si vyrazí celou záležitost vyříkat s hlavním rozhodčím přímo na ledovou plochu. Hradecký tým odchází ze scény, nakonec se zápas dohraje.
KAUZA MATĚJÍČEK
V květnu začne s Hradcem trénovat obránce Jiří Matějíček, kterému ve Vrchlabí skončila smlouva. Jeho bývalý zaměstnavatel požaduje po Hradci tabulkové odstupné v plné výši (914 tisíc korun). HC VCES zaplatit nehodlá, podle něho jedná Vrchlabí nefér a proti zavedeným zvyklostem. Klub vypoví Matějíčkovi smlouvu a ten skončí zpátky ve Vrchlabí. Krkonošský oddíl předá celou věc ke smírčí komisi, ta jeho návrch vyhodnotí jako neopodstatněný.

RADEK ŠPRYŇAR, MICHAL BOGÁŇ