Novým trenérem hokejistů Třince se stal Vladimír Kýhos. Tahle zpráva 
v sobotu zaskočila fanoušky i vedení Mountfieldu Hradec Králové. Devětapadesátiletý rodák z Chomutova od prosince působil na východě Čech, s týmem skončil v základní části třetí, ale ve čtvrtfinále vypadl s Mladou Boleslaví. I přes brzký krach v play off se předpokládalo, že bude pokračovat.

Nakonec jde k Ocelářům. 
A v Hradci teď musejí jmenovat nového kouče. Všechno ukazuje na třiašedesátiletého odborníka Václava Sýkoru, který už na začátku února rozšířil Kýhosův realizační tým - tehdy mu byla svěřena pozice asistent-konzultant.

Vladimír Kýhos podle svých slov necítil velký zájem hradeckého klubu k prodloužení kontraktu a začal jednat. 
Situaci tak vyřešil sám.

„Zhruba před měsícem jsme se bavili o mém dalším působení (v Hradci Králové), ale po vyřazení ve čtvrtfinále se vše přerušilo a objevilo se, že smlouvu nemám. Nevěděl jsem, na čem jsem, a začal jsem se poohlížet po tom, co dál," uvedl Kýhos pro  ČTK.

A když přišla nabídka od klubu, jakým je ambiciózní Třinec, neváhal a podepsal.

„Je to jedna z nejlepších štací u nás. Když jsem dostal nabídku, tak jsem neváhal. I vzhledem k ambicím, kádru i k nové hale a tamnímu prostředí," řekl Kýhos, který se s Oceláři dohodl na dvouleté smlouvě. Jeho asistentem bude René Mucha, jenž dosud trénoval Třinec společně s Jiřím Dopitou, který u A-týmu Ocelářů končí.

Představenstvo hokejového Mountfieldu zasedalo minulé  úterý a čekalo se, že právě o osudu Kýhose rozhodne, buď ho potvrdí ve funkci, nebo jmenuje nového kouče.

Ale nestalo se. Jediným klíčovým rozhodnutím klubových šéfů bylo, že do funkce sportovního manažera dosadilo Jaroslava Kudrnu, který po sezoně ukončil hráčskou kariéru.

Na otázku trenéra a změn v hráčském kádru vedení sdělilo, že rozhodne až v horizontu nejbližších čtrnácti dnů.

Proč později? Kluboví bossové v čele s prezidentem Miroslavem Schönem byli rozladěni po nenaplnění medailových ambicí.
Uvažovali o změně strategie. Jednotní nebyli ani v otázce trenéra. V úvahu připadali Kýhos 
i Sýkora, o němž se spekulovalo, že by Kýhose nahradil ještě před koncem základní části. 
Šéfové si dali na verdikt čas.

A Vladimír Kýhos musel čekat, smlouvu na příští sezonu neměl, i když  podle hradeckého generálního manažera Aleše Kmoníčka existovala ústní dohoda.

„Před play off jsme Vladimíru Kýhosovi učinili nabídku smlouvy, tak aby věděl, že 
o něj máme zájem i po skončení tohoto soutěžního ročníku. Tuto nabídku nikdo nikdy neodvolal ani nezměnil, a bylo na trenérovi, aby se k ní vyjádřil, případně aby přišel a začal s námi jednat o konkrétních podmínkách. To se nestalo do doby, než jsme spolu s Vladimírem Kýhosem a sportovním manažerem jednali ve čtvrtek, kdy jsme si řekli, že zájem na pokračování další vzájemné spolupráce je oboustranný," uvedl v neděli pro klubový web hradecký generální manažer Aleš Kmoníček.

„Pan Kýhos si řekl představu o skladbě realizačního týmu, konkrétně jmenoval asistenta, se kterým by chtěl spolupracovat. Domluvili jsme se na tom, že se do konce týdne ozveme a záležitost uzavřeme, protože nám je jasné, že musíme co nejdříve stanovit hlavního trenéra, abychom se posunuli ke skladbě týmu," pokračoval na webu Kmoníček.

Generálního manažera mrzí, že Vladimír Kýhos o svém odchodu nikoho v Hradci neinformoval. Přitom o jeho jednání s Třincem se vědělo.

„V pátek večer jsem se dozvěděl, že by Vladimír Kýhos mohl jednat s Třincem," řekl Kmoníček a dodal: „Tomu jsem ale nepřikládal velkou váhu na základě naší dohody z předchozích dní a rozhovoru, který poskytl pro náš web, v němž také vyjádřil zájem u nás pokračovat."

A o víkendu vyskočila zpráva o Kýhosově dohodě s Oceláři…

„V sobotu jsem si přečetl článek na webu Třince, že s nimi Vladimír Kýhos podepsal smlouvu. O svém záměru, jednání s jiným klubem ani podpisu nové smlouvy s HC Oceláři Třinec Vladimír Kýhos neinformoval mě, žádného člena představenstva ani majitele klubu. Více k tomu bohužel nemohu říci, neboť o tom nic víc nevím. Rozhodnutí trenéra Kýhose respektuji, děkujeme mu za práci, kterou pro náš klub odvedl, a přejeme hodně štěstí v novém působišti," dodal Kmoníček.

Pro Kýhose bude Třinec pátou extraligovou stanicí, předtím kromě Hradce vedl Litvínov, Karlovy Vary a Brno, s nímž získal stříbro a bronz.

Kdo teď povede Hradec za ziskem vytoužené medaile? Bude to Václav Sýkora?